Gyümölcsfa ültetése egyszerűen: 5 hasznos tipp a bőséges termés érdekében

Gyümölcsfa ültetése egyszerűen, lépésről-lépésre. A tavasszal virágba borult gyümölcsfák nemcsak szépítik a kertet, hanem számos előnnyel is járnak: virágzáskor méhek százainak biztosítanak táplálékot, árnyékot adnak a nagy melegben, mindemellett pedig bőséges, friss terméssel látják el az egész családot. A legjobb, ha a csemetéket még tavasszal ültetjük el, ami a legkedvezőbb időszak a fa egészséges növekedése szempontjából. Arra törekedj, hogy az ültetésre rögtön a fagyok elmúltával sor kerülhessen, a talaj ilyenkor már melegszik, felásható, ami segíti a fácska gyors gyökeresedését és növekedését. Ültetés előtt azonban célszerű néhány dolgot alaposan végiggondolni.
Az alábbi útmutató segít abban, hogyan ültess gyümölcsfát a kertedben. Megtudhatod, mikor a legideálisabb időpont az ültetésre, mire érdemes figyelni a megfelelő fajta és hely kiválasztásakor, valamint milyen lépéseket kell követned a sikeres ültetés érdekében. Ha ránk hallgatsz, nyárra a ropogós almától a lédús barackon át a zamatos szilváig megtermeszthetsz idén a kertedben, amelyek felidézik majd benned gyerekkorod legszebb nyári emlékeidet. A megfelelő gyümölcsfa kiválasztása azonban sok fejtörést tud okozni.
A csemete kiválasztása előtt a családi kupaktanács kiváló alkalom arra, hogy kiderítsd, ki milyen gyümölcsöt fogyaszt szívesen. Azt már tudjuk, hogy sokat tehetünk az egészségünkért azzal, ha minél több gyümölcsöt fogyasztunk. Ültetés előtt azt is érdemes átgondolni, hogy frissen fogyasztva, befőzésre, ízletes lekvárnak, kompótnak, szirupnak vagy süteménynek szeretnéd-e használni a betakarított gyümölcsöket. Az alma és a cseresznye talán az egyik legnépszerűbb, amivel nem lőhetsz mellé.
A csemete kiválasztásának egyik fontos szempontja, hogy mekkora a kerted. A most még csenevész facsemete idővel terebélyes fává fejlődik. Így érdemes átgondolni, hogy ha eléri teljes méretét, akkor se legyen zavaró a kertedben, később is elférjen. Ha nagyon helyszűkében vagy, célszerű lehet törpe alanyokat választani, ezek alacsonyabbra nőnek, és kisebb kiterjedésű koronát nevelnek. Ne feledd, főképp napos területen fejlődnek szépen a gyümölcsfák.
Ha nem csak a szemeddel szeretnél gyönyörködni a fákban, azt is szeretnéd, hogy a nagy nyári melegben ízletes, bőséges termést hozzanak, válassz a tájfajták közül. Ezek azok a facsemeték, amelyek a történelmi Magyarország területén alakultak, ki, így génszerkezetük alkalmazkodott a hazai talajtani, és klimatikus viszonyokhoz. A tájfajták, mint az alma, körte, szilva, cseresznye, meggy, birs, jellemzően ellenállnak a gyakoribb növénybetegségeknek, a kártevőknek és minőségi gyümölcsöt hoznak.
Ha a fenti lépésekkel megvagy, jöhet a vérbeli kertészkedés. Első körben áss ki egy akkora gödröt, amelyben a facsemeték gyökerei kényelmesen elférnek, és még marad elegendő laza talaj a gyökerek megindulásához (10-20cm). Így a gödör kb. kétszer olyan széles, mint a gyümölcsfa gyökérzete. A facsemetét ne ültesd túl mélyre! A szemzés helye (ahol az oltás történt) mindig a talajszint felett maradjon, hogy elkerüld a gyökérbetegségeket.
Ha az ültetéssel megvagy, tömd vissza a gödröt jó alaposan a kiásott talajjal, és taposd meg könnyedén, hogy eltávolítsd a levegőt a gyökerek körül. A törzs körül alakíts ki egy öntözőtányért, amely segít a víz megtartásában és annak közvetlen eljuttatásában a gyökerekhez. Alaposan öntözd meg a fát, hogy a frissen ültetett csemete megfelelő nedvességet kapjon. Végül légy türelmes!
Vegyszermentes kertészkedést kívánunk!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.