A világháború miatt van: 7 érdekesség, amit nem tudtál az óraátállításról

A téli, illetve nyári időszámításra való átállás hosszú időre visszanyúlik, eredeti funkciójától mára eltávolodott. Azonban az óraátállítás története tele van hajmeresztő tényekkel, amikből összeszedtünk hetet. Vajon a tavaszi óraátállítás 2025-ben hoz valami újat?
Elsőként az Egyesült Államok honatyája, a feltaláló, politikus és polihisztor Benjamin Franklin fejéből pattant ki a nyári időszámítás ötlete, mert spórolni akart a gyertyákon, még 1784-ben.
Később egy új-zélandi rovarkutató is előrukkolt az ötlettel, aki viszont két órával tekerte volna előre, utána hátra.
Az első komolyabb próbálkozás az óraátállítás bevezetésére William Willet nevéhez kötődik, akinek javaslata alapján négy vasárnapon keresztül 20 perccel kellett volna az órákat előrébb tekerni. Törekvést lesöpörték az asztalról, pedig figyelembe véve, hogy az óraátállítás hatása a szervezetre milyen megterhelő, talán ez lett volna a barátságosabb megoldás.
Nagy katasztrófa kellett ahhoz, hogy először bevezessék a nyári időszámítást, ehhez pedig az I. világháború ínsége szolgáltatta a lökést. Az első óraátállítással az éjszakai mesterséges világításon, valamint a szénen akartak spórolni, így 1916. április 30-án előre állították az órákat Németországban.
Ezt több ország is átvette, azonban a háború lezártával mindenki visszaállt a standard időszámításra, hogy a II. világháborúban újra bevezessék.
Hazánk az óraátállítás hullámvasútjára 1954-ben ült fel először, és a vidámparki játékhoz hasonlóan kanyargós módon alkalmazták. Eleinte a munka hatékonyságát akarták javítani, hogy aztán 1958 és ’79 között szüneteljen a nyári időszámítás. 1980-ban került újra bevezetésre, de érdekes módon az 1996-os egységesítésig egy hónappal hosszabb volt a téli időszámítás. (Rövid ideig az Osztrák-Magyar Monarchia is bevezette az óraátállítást.)
Statisztikailag Halloween éjszakáján négyszer magasabb volt a gyerekgázolások száma, a sötétségben kolbászoló jelmezes lurkók (és figyelmetlen autósok) miatt. Emiatt az Egyesült Államokban november első vasárnapjáig kiterjesztették a nyári időszámítást.
Törekvésük azonban kudarcot vallott, mert a gyerekek megvárták a sötétedést, és csak azután indultak édességet gyűjteni.
Európában Izland, Oroszország és Fehéroroszország kivételével mindegyik ország egységesen alkalmazza az óraátállítást, világszinten pedig összesen hetven országban van jelen. A déli féltekén egyedül Chilében, néhány ausztrál államban, illetve Új-Zélandon állítják át az órát.
Egy uralkodó számos privilégiummal bír, azonban a vadászatért rajondó VII. Edward ezt új szintre emelte, amikor elrendelte, hogy a Sandrigham-birtokon minden órát állítsanak fél órával előre, hogy tovább hódolhasson öldöklő szenvedélyének.
2025. március 30. vasárnap hajnal 2:00-kor 3:00-ra kell állítani az óra mutatóját, hogy a nyári időszámításhoz csatlakozzunk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.