Vigyázz! Ne fesd erre a 7 színre a faladat – Negatívan befolyásolhatják a hangulatodat!

Tavasszal vágyunk a frissességre, és sokan ilyenkor vágnak bele lakásfelújításba. Mindannyiunknak más és más kihívásokkal kell szembenéznie, amikor otthonunk berendezéséről van szó, de egy dologban szinte mindenki egyetért: senki sem szeretne olyan teret kialakítani, amely nyomasztó vagy boldogtalan hangulatot áraszt. Ha te is éppen a szobáid újrafestésén gondolkodsz, akkor fontos, hogy ne válassz olyan falszíneket, amelyek negatívan befolyásolhatják a tér hangulatát. A színek pszichológiájával foglalkozó szakértők szerint vannak olyan árnyalatok, amelyek akár szomorúságot vagy feszültséget is kelthetnek. Ezt a 7 színt érdemes elkerülni, hogy otthonod ne csak szép, hanem vidám és kiegyensúlyozott is legyen.
A falszínek döntő szerepet játszanak abban, milyen hangulatot áraszt egy tér: lehetnek megnyugtatóak vagy éppen ingerlők, felvidítanak vagy lehangolnak, elbűvölnek vagy untatnak, sőt, akár hívogatóak vagy taszítók is. A színpszichológia szerint bizonyos árnyalatok nagyobb valószínűséggel idézhetnek elő szomorú érzéseket, mint mások. Ez a hét színárnyalat pedig a legtöbb emberben inkább lehangoló hatást kelt.
A kék egy olyan szín, amelyet ha nem a megfelelő árnyalatban használjuk, hideg, távoli hangulatot áraszthat, és hozzájárulhat egy boldogtalan atmoszféra kialakulásához.
A babakék például olyan kék árnyalat, amely hűvös alaphangjai miatt szomorúságot válthat ki.
Ugyanakkor, ha a megfelelő tónusokat választjuk, a kék ellenkező hatást érhet el, és békés teret hozhat létre. Például az égszínkék, amely sárgás alaphangjaival a színkör egyik melegebb árnyalata. Az élénk égszín boldog, barátságos hangulatot sugároz. A halványkék vagy púderkék szintén nyugtató és békés hatású lehet. A világoskék meleg tónusokkal való párosítása segít megelőzni, hogy boldogtalan hatást keltsen.
A chartreuse egy szokatlan választás, amely megfelelő alkalmazás mellett merész és modern hatást kelthet, de egyesek számára a boldogtalanság érzetét is kiválthatja. A kulcs a megfelelő árnyalat kiválasztásában rejlik. A chartreuse zöldes árnyalata sápadtságot kelthet, ezért érdemes inkább a 'sárgás' változatát választani, amely vidámabbá és derűsebbé teszi a teret. A sárgásabb árnyalatok alkalmazása gyakran kedvezőbb választás lehet a lakberendezésben.
A sárga ugyanis bármely más színnél erősebben képes meleggé és világossá varázsolni a teret, így fontos szerepet játszik az élénk hangulat megteremtésében.
A pisztáciazöld bizonyos árnyalatai nyomott vagy melankolikus hatást kelthetnek, ha nem társítjuk őket élénk vagy meleg tónusokkal.
Szerencsére számos olyan szín létezik, amelyek jól illeszkednek a pisztáciazöldhöz, és vidámabb hatást keltenek. A zöld szín a tökéletes választás, ha egyensúlyt szeretnénk teremteni. A spektrum közepén elhelyezkedve semleges érzelmi hatással bír, inkább passzív, mint aktív, ezért az egyensúly színének tekinthetjük.
A szürke bizonyos szempontból a legnyilvánvalóbb boldogtalan árnyalat, hiszen sokszor a tompaság és monotonitás érzését kelti.
A hűvös tónusú, például palaszürke árnyalatok, amelyek kékes alaphangot tartalmaznak, szomorúságot válthatnak ki. Ezzel szemben a melegebb szürkék, ha megfelelően alkalmazzák őket, kényelmesek és barátságosak lehetnek. A szürke megfelelő választása tehát a tónustól függ: válasszuk inkább a világosabb és melegebb árnyalatokat, hogy friss és élénk hatást érjünk el, miközben megőrizzük a semlegességet.
A barna egy olyan szín, amely rossz árnyalatban lehangoló hatást kelthet.
Valójában a barna pozitív és negatív asszociációk keverékét hordozza, így míg néha felemelő hatású lehet, máskor a boldogtalanság érzését kelti.
A sötét sárgásbarna árnyalatok leginkább a szín humor nélküli oldalát emelik ki. Ezzel szemben a barna meleg, földes tónusai, mint a fahéj vagy a 2025-ös Pantone Év Színe, a Mocha Mousse, nyugtató hatást gyakorolhatnak.
Mivel a fekete a gyász és a sötétség színe, nem meglepő, hogy a fekete használata könnyen depresszív hatást kelthet. A fekete a fény hiányát jelzi, mivel semmilyen hullámhossz nem verődik vissza róla, így fenyegető hatású lehet. A feketéhez számos negatív asszociáció is kapcsolódik, azonban a szakértők szerint mégis lehet egy szilárd, megbízható szín is, amit sokan csendesen támogató hatásúnak találnak. A fa természetes textúrái például lágyítják a fekete árnyalatot. Ráadásul, ha a bútorokon kontrasztos vörös és zöld színeket is alkalmazunk, a fekete egyensúlyozza ki őket, így sugározva pozitívabb energiát.
A tiszta fehér is szerepel a boldogtalan színek listáján, mivel néha hideg, barátságtalan hangulatot kelthet. Ennél kellemesebb választás lehet egy enyhén meleg aláfestésű off-white árnyalat. A különböző fehér tónusok rétegezése segíthet abban, hogy a tér puha és kényelmes hatást sugározzon. A különböző textúrák kombinálása pedig megelőzi, hogy a fehér hidegnek, klinikai vagy depresszív hatásúnak tűnjön. Így, ha megfelelően használjuk, még a fehér is otthonossá válhat.
A színpszichológia segíthet abban, hogy megtudjuk, melyik szín teszi vidámabbá a teret. Azonban okos rétegezéssel, textúrák használatával és meleg, sárgás aláfestések használatával még a legkomorabb árnyalatok is feldobhatjuk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.