Miért néznek ki fiatalabbnak a mai huszonévesek, mint a szüleik? Van rá tudományos magyarázat!

fiatalság, kor, idő
Shutterstock - Look Studio
idő fiatalság kor
Egy új kutatás szerint a mai fiatalok - kimondottan akik a 2000-es évek után születtek, nem olyan fejlettek, mint közel 30 évvel ezelőtt. Egy leírás szerint, a 2000-es évek után a 12 hónapunk 8 hónapra rövidült. Hogyan befolyásolhat ez minket?

Neked is mondták már, hogy fiatalabbnak tűnsz a korodnál? Ez nemcsak a kinézetre, hanem az érettségre is igaz lehet. Kutatások bizonyítják, hogy manapság - főleg a Z generációtól kezdve - mintha le lennének maradva a fiatalok. Ez vajon csak a modern kor egyszerűsége vagy valami más tényező hatása? 

kor, fiatal
Miért tűnnek a mai fiatalok fiatalabbnak a koruknál? 
Forrás: Shutterstock

Hazugság lehet az emberi kor? 

Sokan úgy érezhetjük, hogy az idő egyre gyorsabban telik. Egy kutatás szerint a 2000-es évek óta egy év már nem is 12 hónap, hanem inkább csak 8. De vajon ez tényleg így van, vagy csupán az érzékelésünk változott meg?

Az időérzékelés pszichológiája

Az időérzékelés szubjektív élmény, amelyet az agyunk különböző mechanizmusai befolyásolnak. Az egyik legfontosabb tényező a tapasztalati összenyomódás  (time compression): minél több ismétlődő vagy rutinszerű élmény ér bennünket, annál gyorsabbnak érzékeljük az idő múlását. Gyerekkorban minden új és izgalmas, ezért az idő lassabban telik, míg felnőttként az egyforma napok „összemosódnak”, így rövidebbnek tűnnek az évek.  

A Jannet-féle arányossági elmélet szerint az időérzékelésünk az életkorunk előrehaladtával egyre gyorsul. Egy 10 éves gyermek számára egy év az életének 10%-át teszi ki, míg egy 40 éves ember számára csak 2,5%-ot. Ez az arányossági különbség okozza azt az érzetet, hogy az idő „felgyorsul”, ahogy öregszünk.  

Technológia és információs túlterheltség

A digitális korban az agyunk folyamatosan bombázva van információkkal, amelyek pillanatok alatt változnak. A közösségi média, az online tartalmak és a folyamatos multitasking csökkenti a figyelmünk fókuszát, így kevésbé emlékszünk a mindennapokra, és úgy tűnik, mintha az idő „eltűnne”.  

Ezen kívül a modern élet egyre gyorsabb ütemet diktál. Régen az emberek természetes ritmusban éltek, a munka és a pihenés ciklikusan váltakozott. Ma viszont a folyamatos elérhetőség, a túlterheltség és a folyamatos ingerek miatt az idő „összesűrűsödik”, és szubjektíven rövidebbnek tűnik.  

A társadalmi időszámítás átalakulása

Érdekes megfigyelni, hogy a gazdasági és társadalmi folyamatok is hozzájárulnak az időérzékelés megváltozásához. A vállalati szektorban például egyre több helyen alkalmaznak „agilis” munkamódszereket, amelyek rövidebb időszakokra bontják az éveket (pl. negyedéves célok, sprintalapú projektek). Ez az időstruktúra egyfajta „gyorsított időszámítást” eredményezhet, amely miatt az év rövidebbnek tűnik.  

De akkor tényleg csak 8 hónap egy év?

Természetesen a fizikai idő nem változott, egy év továbbra is 365 napból áll. Azonban a szubjektív időérzékelésünk jelentősen megváltozott, főként a modern életmód, a technológiai fejlődés és az agyi feldolgozási mechanizmusok miatt. Ha úgy érezzük, hogy egy év „eltűnik”, az valójában azt jelenti, hogy kevés igazán maradandó, új élményt élünk meg.  

Viszont ténylegesen vannak olyan kutatások miszerint a 2000-es évek után született fiatalok teljesen máshogy fejlődnek, öregszenek. Mind kinézetileg mind a belső fejlődést nézve, teljesen mások, mint a szüleik. Ez persze betudható az ezredfodulói változásoknak és a generációk közti különbségnek is. 

Megtalálták a tudósok az öregedés ellenszerét - Ez a titka az örök fiatalságnakEz hihetetlen, de ezek a gyógynövények képesek megfékezni a kopaszodástÍgy jelzi a körmöd, hogy meddig fogsz élni

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.