Ezért tilos a pilótáknak szakállat viselni — Meglepő ok áll a hátterében

Nem a véletlen fondorlatos játéka, hogy minden pilóta sima arccal lép a fedélzetre. Egyetlen repülőgép-pilótának sincsen arcszőrzete. Ezt a történelemi hagyományok, valamint biztonsági okok is indokolják. Meglehetősen kevés olyan hivatás van, ahol tiltják a férfiaknak a szakáll viselését, de azért akadnak, például egy pincérnek sem lehet rendezetlen arcszőrzete, ugyan ott nincsen kikötve a sima arc, de figyelemmel követik a megjelenésüket a vezetőik. Ahol komolyan veszik az arcon megjelenő szőr fontosságát, az a repülőgép, ahol sem a pilóta, sem pedig a légutas-kísérő férfiak nem viselhetnek szakállat. Olykor a pilóták növesztenek pajeszt vagy bajuszt, de csak abban az esetben lehetséges, ha a munkáltató által megszabott szabályzat engedi.
Két oka van a tiltásnak, az egyik ami miatt nem engedélyezi a légitársaság a pilótáknak a szakáll viselését, az történelmi hagyományokra vezethető vissza. Meglepő módon évtizedekkel ezelőtt csak második hivatásnak választották a repülést azok a férfiak, akiket nyugdíjaztak a légierőnél vagy tengerészgyalogosként szolgáltak. Ennek a katonai protokollnak emlékét őrzi mai napig a legtöbb légitársaság szabályzata, és mindemellett szigorúan veszik az öltözködést és az ápolt megjelenést, és a személyes higiéniát is, amely szintén innen ered.
A férfiaknak kötelező a rövid haj, nem növeszthetnek arcszőrzetet, kivéve abban az esetben, ha az adott légitársaság szabályzata máshogy rendeli el.
Amennyiben engedélyezett, meg kell felelniük a megkötéseknek: gondosan nyírt, a száj sarkánál túl nem érő bajusz, amely nem lóghat és a fülközépig érő, nem túl bozontos pajesz viselésére van lehetőség. Azonban mégis léteznek olyan légitársaságok, ahol a pilóták rövid, igényesen egyenletesre nyírt szakállat viselhetnek. Ugyanezek a szabályok vonatkoznak a légiutas-kisérő férfiakra is.
Nemcsak hagyománybéli okok húzódnak a tiltott arcszőrzet hátterében, hanem biztonsági okok is.
Vészhelyzet esetén a dús szakáll megakadályozhatja az oxigénmaszk biztonságos felhelyezését.
Ezért fontos leginkább a sima arc a repülőgépen dolgozó férfiak életében. A repülőgép-katasztrófákat megelőzően mindenki élete a pilóta kezében van, rajta múlik, hogy sikeresen landol-e a bajba jutott gép, vagy sem. Ennek érdekében pedig fontos, hogy gyorsan és biztonságosan fel tudják venni az oxigénmaszkot, hogy a vészhelyzetekben tiszta fejjel tudjanak cselekedni és döntést hozni.
Ezekben a fontos percekben nem állhat útjában a pilótának egy divatos szakáll, amely csökkenti az oxigénmaszk hatékonyságát.
A csupasz archoz megfelelően hozzá tud tapadni a maszk és oxigénnel látja el a pilótát, az arcszőrzet azonban megakadályozhatja ezt, és a csökkent oxigénszint súlyos zavart okoz: eszméletvesztéshez és halálhoz vezet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.