holokauszt emléknap Viktor E. Frankl holokauszt Auschwitz magazin edith eva eger
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Az irodalom abban is segít, hogy valós képet kapjunk a haláltáborok világáról. A túlélők történetei lehetővé teszik, hogy megismerjük átélt nehézségeiket, fájdalmas tapasztalataikat, és betekintést nyerjünk a történelem egyik legkegyetlenebb időszakába.

Többen a hallgatást választották, azonban néhányan úgy döntöttek, hogy feltárják történetüket a világ előtt. Az utóbbi években több olyan kötet is megjelent, amelyben a túlélők fájdalmas őszinteséggel mesélnek életük legmegrázóbb fejezetéről. A holokauszt világnapja alkalmából négy olyan könyvet ajánlunk, amely a világon mindenhol mély együttérzést váltott ki az olvasókból.

Edith Eva Eger: A döntés

A holokauszt témában az egyik legmeghatározóbb kötet a magyar származású Edith Eva Eger A döntés című könyve lett. Sokan úgy vélekednek a könyvről, hogy receptre kellene felírni mindenkinek. Az írónő átélt traumájáról évtizedeken keresztül hallgatott: a könyv megjelenésekor majdnem kilencven éves volt. Mindössze tizenhat esztendős volt, amikor szüleivel együtt deportálták Auschwitzba. Elvesztette a szüleit, a szerelmét, de testvérével, Magdával sikerült túlélniük a borzalmakat. Ám hiába kapott lehetőséget és új esélyt az életre, sokáig nem tudott vele mit kezdeni. Később egyetemre ment, hogy pszichológiát tanuljon, és mások segítése lett a hivatása.

Edith Eva Eger: A döntés Forrás: lira.hu

Wiesław Kielar: Az auschwitzi halálgyár rémtettei

Az író 1972-ben írta meg a memoárját, melyben tárgyilagosan mutatja be a haláltábort. A férfi egy antifasiszta ifjúsági mozgalom tagja volt, és közel nyolcszáz társával együtt deportálták 1940 nyarán az auschwitzi táborba. A kötet öt év emlékeit dolgozza fel, az érkezéstől egészen a kiszabadulásuk pillanatáig. Kielar, azaz a 290-es számú fogoly történetét olvasva, a haláltáborok kegyetlenségén túl az ott élő emberek brutalitása is fokozza a döbbenetet. A regény felvonultat számos magatartásformát és patológiás jellemtípust: a gyilkos SS-tiszteket, a hidegvérű orvosokat, vagy az aranyfogakkal spekuláló hullaszállítókat.

Wiesław Kielar: Az auschwitzi halálgyár rémtettei Forrás: regikonyvek.hu

Viktor E. Frankl: Mégis mondj igent az életre!

A pszichiáter tapasztalatai egyszerre nyújtottak támogatást és megrázó élményt olvasók milliói számára. Az író 1942 és 1945 között négy náci haláltáborban járt és átélte szülei, testvére és várandós felesége halálát is. A táborban átélt szörnyűségek kínzó terhet helyeztek a vállára, s mégis, ezekből kiindulva alkotta meg saját terápiás módszerét. Viktor E. Frankl segít abban, hogyan viszonyuljunk szenvedéseinkhez, és mit tudunk kezdeni a lehetőségeinkkel. Az író kilencvenkét évesen hunyt el 1997-ben. A történetét azóta harminc nyelvre lefordították.

Viktor E. Frankl: Mégis mondj igent az életre! Forrás: bookline.hu

Heather Morris: Az auschwitzi tetováló

A kötet Lale Sokolovról szól, aki Auschwitz-Birkenau tetoválójaként az ott történt borzalmakat egy rendhagyó aspektusban tárja fel.

A férfi járt Mengele részlegén, kapcsolatot tartott a foglyokkal, és ő volt az egyedüli, aki egy gázkamrából élve szabadult ki.

Sokolov, aki a haláltáborban ismerte meg élete szerelmét, Gitát, megesküdött: bármit megtesz, hogy élve kijussanak Auschwitzból.

Heather Morris: Az auschwitzi tetováló Forrás: konyvtunder.hu
Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.