Hidd el, nem vagy rossz anya attól, mert kisbabádon, kisgyermekeden megjelennek az ekcéma jelei - netán más allergiás tünetek – mivel ez a csecsemők és kisgyermekek leggyakoribb bőrbetegsége. Sok esetben öröklött allergiás hajlam miatt következik be. Ezt hívják atópiás ekcémának. A te felelősséged az, hogy időben felismerd és orvoshoz fordulj, hogy a hosszút távú egyéb allergiák esélyét csökkentsd.
A fiam 1,5 éves volt, amikor télen, a lábán, a karján és az arcán egybefüggő, vörös, kissé száraz foltok jelentek meg. Megijedtem, elvittem a gyerekorvoshoz, aki azt mondta, elegendő, ha a bolti mandulatejes babakrémmel kenegetem, el fog múlni. De egy hét után sem történt változás. Sőt, rosszabb lett. Szegénykémnek már nagyon csúnya volt az arca, ezért elvittük egy bőrgyógyászhoz. A doktornő megnyugtatott, hogy ez csak ekcéma, nem kell megijednünk. Egy zsíros, patikus által kikevert krémet írt fel a testére, és egy szteroidosat az arcára. Ettől egy kicsit tartottam, de azt mondta, hogy ekkora mennyiségű, helyi szteroid azalatt a rövid idő alatt, amíg használni kell, nem fog ártani a fiamnak. 1 hét alatt teljesen elmúltak a foltok. Azóta télen nagyon ügyelek arra, hogy testápolóval hetente legalább kétszer bekenjen, mivel ekkor a bőr hajlamosabb kiszáradni.
Az atópiás ekcéma 2 éves kor alatti gyermekeknél vörös, viszkető bőrtünetek formájában jelentkezik, de később ételallergiával is párosulhat, sőt akár légúti allergiás tünetek is társulhatnak hozzá. Fontos tehát, hogy minél előbb lássa orvos, a legjobb, ha egyből bőrgyógyászhoz fordulsz, aki minden esetben a gyermek életkornak megfelelő kezelést fogja javasolni – ez bizonyos ételek, kozmetikumok tiltásával is járhat. Amennyiben el is múltak a bőrirritációk, egy ekcémás kisgyermek bőrének hidratálásáról fokozottabban kell gondoskodni, mivel bőre az átlagosnál szárazabb. A baba érzékeny bőrének ápolásáról korábban itt már írtunk, ezek alapján kell testápolót használnod, de célzottabban kell például mosószert is választanod.
Amennyiben egyik, vagy mindkét szülő allergiás, úgy a gyermeknél 30, de akár 60% esélye is lehet, hogy megjelennek a tünetek. Az ekcémás, vagy ekcémára hajlamos kisgyermek esetén fontos, hogy minél tovább kapjon anyatejet, érdemes az allergiára hajlamosító ételeket – pl.: tojás, bogyós gyümölcsök – az ajánlottnál később bevezetni. Valamint esetében fokozottan kell törekedni arra, hogy minél kevesebb adalék- és színezékanyag, valamint tartósítószer kerüljön a szervezetébe.
Ne ijedj meg!
Az öröklött ekcéma felnőttkori teljes elmúlásáról nem minden esetben beszélhetünk, mivel változó, hogy kinövi-e a gyermek. Sok esettel lehet találkozni, amikor egy középkorú emberen időnként előjön a kellemetlen bőrirritáció, de olyan is akad, aki egész életében komoly allergiákkal küzd. Az ekcéma az esetek többségében nem gyógyítható, de tünetmentessé tehető a megfelelő odafigyeléssel. Ez pedig nem csupán az életminőség, de a hosszú távú egészségmegőrzés érdekben is nagyon fontos.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.