A jamaikai Bob Marley nem csak híressé tette a reggae zenét és a rasztafári vallást, de ő volt az első igazi világsztár is, aki a harmadik világból érkezve tudott a csúcsra jutni. De mi mindent rejt még az élete és a karrierje?
Robert Nesta Marley néven született 1945. február 6-án a jamaikai Nine Mile településen. A szülei házassága nagyon gyorsan felbomlott, többek között a nagy társadalmi különbségek miatt is. Az édesanyja szegény sorból származó 18 éves fekete lány, az édesapja 60 éves fehér ültetvényi intéző, a brit hadsereg veterán katonája volt. Az apjával Bob Marley szinte nem is találkozott életében.
1963-ban alakította meg a Wailers nevű zenekarát Peter Tosh, Bunny Livingstone és Lee Scratch Perry részvételével. A kezdeti együttműködés akkor bomlott fel, amikor az együttes többi tagja rájött, hogy Perry a hátuk mögött eladta néhány daluk jogait Angliába. Végül viszont ez segítette őket az első albumukhoz, mert egy angliai producer felfigyelt rájuk, és felkarolta őket.
Sosem vonzották a fényűző dolgok, autók esetében viszont ragaszkodott a BMW-hez. Igaz, abból is egy korosabb példányt vezetett a leggyakrabban, és csak a neve miatt: a BMW az ő értelemzésében a Bob Marley és a Wailers rövidítése is volt egyben.
1966-ban házasodott össze a szintén zenész Alfarita Constantia „Rita” Andersonnal. A felesége ismertette meg a rasztafári mozgalommal és vallással, aminek aztán az eredetileg katolikus énekes a leghíresebb követője lett. A rasztafári motívumok a zenéjében és szövegeiben is fontossá váltak.
Legalábbis a legtöbb forrás szerint, de akadnak még ennél is nagyobb számok egyes életrajzaiban. A családjukban öt gyereket neveltek, ebből kettőt a felesége hozott a korábbi kapcsolatából, és Marley a nevére vette őket. Három gyerek született kettejüktől, és a viharos, szünetekkel tarkított kapcsolatuk közben az énekes más nőkkel is kalandozott, a fenti szép számot összehozva.
„Ha igazán meg akarsz ismerni, játssz egy focimeccset velem és a Wailersszel” – vallotta Bob Marley, akinél mindig ott volt egy labda. Bárhol elkezdett játszani, legyen az park, pakoló, vagy hangstúdió, és közeli barátságot is ápolt számos híres focistával.
Rendszeresen felszólalt társadalmi ügyekben is, ez pedig nem mindenkinek tetszett. Az 1976-os jamaikai erőszakos politikai események idején merényletet is megkíséreltek ellene, a mellén és a karján meg is sérült. Ezután Londonba költözött két évre, ami a karrierjének viszont igazán jót tett: ekkor vált belőle igazi világsztár, és olyan hírességek dolgozták fel a dalait, mint Eric Clapton.
A Legend című válogatásalbuma minden idők legtöbb példányban eladott reggae-lemez a mai napig. A hazája előadói közül viszont valaki már megelőzte őt: immár Sean Paul számít minden idők legsikeresebb jamaikai előadójának a toplistás dalai és az összesített lemezeladásai alapján. Igaz, Sean Paulnak sokkal több ideje volt összehozni ezeket a számokat.
1977-ben egy seb miatt fordult orvoshoz, ami a lábujján nem akart begyógyulni. A vizsgálatok kiderítették, hogy terjedőben lévő bőrrákról van szó, és az amputáció kínálkozott megoldásként. Az énekes azonban visszautasította ezt a vallási meggyőződésére hivatkozva, és titokban tartotta a betegségét. 1981-ben, az amerikai turnéja közben hunyt el a rák szövődményei és áttétei miatt, mindössze 36 évesen.
A halála idején már igazi nemzeti ikonnak számított Jamaicában, így állami dísztemetést is kapott. A koporsójába a Gibson Les Paul gitárját, egy focilabdát, egy kis kendert és egy Bibliát temettek mellé.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.