Nem könnyű észrevenni az utángyártott hamisítványokat, de azért szakértőnk elárult pár tippet, amiket ha megfogadsz, nem tesznek lóvá és csodás esküvői ruhád lesz.
A legtöbben azzal próbálnak meg spórolni, hogy külföldi webshopból rendelik meg az esküvői ruhát. Gyanakodjunk, ha valami túl olcsó, hiszen a legtöbb utángyártott, silány minőségű menyasszonyi ruhát az interneten árulják. Csak megbízható forrásból vásároljunk, az adott márka weboldaláról vagy megbízható viszonteladóktól.
Sajnos ma már nem csak online értékesítenek márkás ruhákról készült utánzatokat. Egyes esküvői szalonokban is találkozhatunk rossz minőségű másolatokkal, amit aztán eredetiként próbálnak értékesíteni. Lehetőség szerint olyan szalont válasszunk, amit jó szívvel ajánlanak nekünk, és jó értékelésekkel rendelkezik a neten.
Sokszor már ránézésre is látszik a különbség, így elég összehasonlítani a ruhát a katalógusfotóval. Gyanakodjunk, ha például a fazon egyértelműen eltér a képen látott ruhától, a díszítést olcsó műanyaggal helyettesítik, vagy ha azt látjuk, hogy a díszítőelemek ragasztva vannak és nem varrva, de egyértelmű jel lehet az eredetitől eltérő szín is.
Nézzünk bele az esküvői ruha belsejébe, és ellenőrizzük, hogy benne van-e az eredeti márkajelzés. Ha nem találunk ilyet, vagy a címkén a márkanév, a kollekció neve eltér az eredetitől – lehet ez akár egy-egy betű eltérés, vagy egy teljesen más fantázianév is –, nagy valószínűséggel hamisított esküvői ruhával van dolgunk.
Az esküvői ruhamárkáknak saját weboldaluk van, ahol gyakran közzéteszik a viszonteladók listáját. Ha a kiválasztott ruhaszalon szerepel a listán, biztosak lehetünk benne, hogy eredetit forgalmaznak. Fontos tudni azonban, hogy nem minden esetben kerülnek frissítésre az adatok, ezért ha kétségeink vannak, próbáljuk meg felvenni a kapcsolatot a tervezővel.
Akár személyesen, akár interneten vásárolunk, mindig kell kapnunk számlát a vásárlásról. Ezen szerepelnie kell a hivatalos márkajelzésnek is, ami a ruha eredetiségét igazolja. Mindenképpen tartsuk meg, hiszen ha később el szeretnénk adni a ruhát, ez a számla fontos bizonyíték lehet.
A menyasszonyi ruhák kölcsönzési díja évjárattól, márkától és kollekciótól függően változik, így az árak széles skálán mozognak, több tíz ezer forinttól a százezres kategóriákig is. Ezeket akár féláron is beszerezhetjük, ha az esküvői szezon végén eladósorba került, kifutó modellek közül válogatunk.
A ruhapróbára érdemes minél hamarabb időpontot foglalni, mivel sok helyen a délutáni vagy hétvégi időpontok hetekkel előre betelnek. Általában ingyenes a próbálás lehetősége, de előfordul, hogy díjat számítanak fel ezért, amit ruhafoglalás esetén beleszámítanak a kölcsönzési vagy vételi díjba.
A kölcsönzés előnye, hogy nem kell egyszerre kifizetni a ruha teljes bérleti árát. Először csak a foglalót kell kifizetni, majd a fennmaradó összeget a ruha átvételekor. Ha a fizetési feltételek problémát jelentenek, kérdezzünk rá, hogy van-e részletfizetési lehetőség.
Mindig vizsgáljuk meg a ruha állapotát, és érdeklődjünk, hányszor volt már kiadva. Vannak szalonok, ahol legfeljebb 2-4 alkalommal adják ki a ruhát, ezzel biztosítva a minőséget. Ha a ruha állapota indokolja, akár olcsóbban is kibérelhetjük.
Ma már több esküvői szalonban is adnak lehetőséget az elsődleges kölcsönzésre. Ha fontos számunkra, hogy a ruhát előttünk ne viselje más menyasszony, akkor akár 30-50 százalékos felárat is fizetnünk kell az első kölcsönzésért.
Legtöbbször a méretre igazítás benne van a bérleti díjban, de ha nagyobb átalakításra van szükség, a szalonok extra díjat is felszámíthatnak érte.
A szalonok általában a tisztíttatás költségét is beépítik a díjba, de előfordulhat, hogy ezt külön kell fizetni. Kérdezzük meg előre, hogy milyen típusú szennyeződést fogadnak el: van, ahol rugalmasan kezelik, míg máshol a fűfolt miatt is bukhatjuk a kauciót.
Egy-egy kiegészítő feldobja az esküvői ruhát, így ezekről se feledkezzünk el! Érdemes mindent egyetlen szalonból bérelni, mert így ingyenes vagy jelentős kedvezményeket kaphatunk a fátyol, abroncs, kiskabátok, bolerók kölcsönzési árából is.
Egy esküvőn is történhetnek balesetek, például a gyertyafénykeringő során rácsöpög a viasz a ruhára, a csillagszórók kiégetik a ruhát, vagy a szappanbuborékok foltossá teszik az anyagot. Ha a sérülés nem javítható, akkor a szalon a ruha teljes vételárára is igényt tarthat.
Ha szombati esküvőt tervezünk, általában csütörtökön vagy pénteken vihetjük el a ruhát, és hétfőn kell visszavinnünk. Ha az esküvő távolabbi helyszínen lesz, hosszabb időre is bérelhetünk, ám a magas napi bérleti díjak miatt lehet, hogy jobban járunk, ha inkább megvásároljuk a ruhát - írja a Fanny magazin.
Ha pedig nem tudod, hogy mit vegyél fel egy esküvőre, Viszkok Fruzsi elárulja:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.