A világos sport- és tornacipők mágnesként vonzzák a foltokat, így nem meglepő, hogy sokan elgondolkodnak, mi lenne, ha bedobnák a mosógépben? És ha igen, hogyan kerülhetnék el, hogy ne rongyosan vegyék ki a gépből. Nos, a cipő mosása mosógépben nem az ördögtől való ötlet, csak okosan kell csinálni, és akkor sem a kedvenc sportcipődnek, sem a mosógépnek nem lesz baja.
Ha azt szeretnéd, hogy cipőd maradandó következmények nélkül túlélje ezt a kalandot, be kell tartanod néhány alapvető játékszabályt. A fehér cipő mosása mosógépben csábító gondola lehet, de a megfelelő előkészítéstől a program kiválasztásán át a szárításig — minden lépés számít. Ha felkészültél, figyelj, mutatjuk, mire kell figyelned, hogy a cipőmosás mosógépben ne egy két számmal kisebb méretű, fakó, levált talpú ex-cipő kidobásával végződjön, hanem sikersztori legyen.
Első és legfontosabb szabály: nem minden megy a gépbe. A bőr tornacipők, a velúrból készültek, illetve a csillogó díszekkel vagy lakkbevonattal rendelkeznek, nem viselik jól a gépi mosást, ezek kézi tisztítást igényelnek, nedves ruhával és jó sok türelemmel.
A vászon cipő mosása és pamut tornacipők tisztítása is megoldható gépi mosással, mivel ezek sokkal tartósabb anyagokból készültek.
Mielőtt a dobba vágnád a cipőket, vedd ki a fűzőket, és egy hálós zsákban más kényes darabokkal, például zoknikkal együtt mosd ki. Ha kivehetőek, vedd ki cipőből a talpbetétet is. Ezután egy puha kefével távolítsd el a sarat, port, leveleket és egyéb szennyeződéseket. Ha a tornacipőt előkészítetted, tedd egy védőzsákba, de még jobb, ha erre a célra alkalmas cipőmosó zsákot használsz.
Fontos, hogy néhány törülközőt is helyezz a gépbe, mert ezek tompítják majd a dobra mért ütéseket, illetve védik a cipőt a centrifugálás okozta sérülésektől.
A tornacipők, még ha elsőre úgy is tűnik, hogy durva beavatkozást igényelnek, nem bírják a túlságosan magas hőmérsékletet. Ráadásul az, hogy a cipőt hány fokon kell mosni, még kevés információ lenne a biztonságos mosáshoz. Nemcsak a hőt nem szeretik a kedvenc sportcipőid, de hosszú mosást és az erős centrifugálást sem. Bár utóbbit inkább a dob nem bírja. Tehát, a mosógépet állítsd kímélő mosási programra, a hőmérséklet ne haladja meg a 30 Celsius-fokot, és felejtsd el a nagy sebességű centrifugálást, nemcsak a cipőd, hanem a mosógéped érdekében is.
Minden bizonnyal vonzó lehetőségnek tűnik a szárítógép használata, de magas hőmérséklettől a cipő talpa tönkre fog menni, a 80-90 fokos szárítás megbonthatja a szerkezetét és helyrehozhatatlan károkat hagyhat maga után. Ehelyett szárítsd a cipőket levegőn, árnyékban, lehetőleg a szabadban, ahol nagyobb a légmozgás. A belsejébe tömködhetsz papírtörlőt vagy újságpapírt, hogy felszívja a nedvességet és cipő megőrizze az alakját.
Ha mindezt megteszed, meglepően nagy boldogság lesz felvenni a cipőt, ami úgy néz ki, mint újkorában. Vagy majdnem úgy. Tehát, ne aggódj, cipőt lehet mosni mosógépben is, de csak akkor, ha tudod, mit csinálsz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.