Horvátország legdélibb pontján fekszik a mindenkit rabul ejtő város, Dubrovnik. A település régi belvárosa 1979 óta az UNESCO Kulturális Világörökségének része. Az Adria gyöngyeként és délszláv Athénként is emlegetett város utcáin járva teljesen más világba csöppensz: középkori épületek között és szűk utcácskákon barangolhatsz kedvedre.
Merülés Cavtatban
Végtelen strandok, kéklő tenger, mi másért járnánk Horvátországba? Dubrovnik partjainál nemcsak napozni és pancsolni lehet, hanem merülni is! Ez a csodás város valódi búvárparadicsom, gazdag a víz alatti élővilága, akár barlangokba is lemerülhetsz. Dubrovniktól nem messze, Cavtatban érdemes felkeresni a különleges cavtati tengerfenék múzeumot, ami nem más, mint egy III. századi hajóroncs, ahová tapasztalt búvár-tárlatvezetők viszik le a kíváncsi búvár-múzeumlátogatókat.
Kihagyhatatlan körút
Magas barokk épületek között vezet a Stradun, vagy más néven Placa, Dubrovnik leghíresebb sétálóutcája. Az óváros gyöngyszeme idősek és fiatalok, helybéliek és turisták kedvelt találkahelye. A pompásan felújított és karban tartott házak földszintjén érdekes üzletek és különleges éttermek, kávézók csábítják az arra járókat. Kihagyhatatlan!
A Szent Megváltó temploma
A középkorban több földrengés is sújtotta Dubrovnikot, ezek közül az 1520-as katasztrófa volt a legtragikusabb, ami szinte a földdel tette egyenlővé a virágzó várost. A városvezetés és a túlélők hálából templomot emeltek, ami egyúttal az áldozatok emléke előtt is tiszteleg. A Szent Megváltó templomot később az 1667-es rettenetes földrengés csodával határos módon megkímélte: azóta is eredeti fényében tündököl.
A legendás Lokrum
A dubrovniki öbölben húzódik meg a kicsiny, 72 hektáros Lokrum-sziget, amit neked is látni kell. A legendák szerint a hit hős védelmezője, Oroszlánszívű Richárd angol uralkodó is kikötött itt, miután 1192-ben hajótörést szenvedett a közelben. Lokrumra több látnivaló miatt is érdemes ellátogatni: a szigeten egy középkori erőd, egy zöldellő botanikus kert és egy ezer éves bencés kolostor is található, de az ismert nudista strandot is kipróbálhatod.
Gyönyörködj a Minceta-toronyból
Ha szeretsz gyönyörködni a mesés kilátásban, menj fel a Minceta-toronyba, amely Dubrovnik egyik jelképe, a városiak számára a szabadság szimbóluma. A ma kilátóként is üzemelő épületet 1319-ben fejezték be, de még évszázadokon át építgették-szépítgették. Évről évre itt rendezik meg a dubrovniki nyári játékokat.
Irány a Pile-kapu
A Pile-kapu nem egyszerűen csak egy átjárója Dubrovnik évezredes városfalának. "Non bene pro toto libertas venditur auro" azaz "A szabadságunk a világ minden aranyáért sem eladó" - áll a Pile falán. A híres-nevezetes kaput és a hozzá tartozó épületeket 1050-ben építették, a II. világháborúban pedig börtönként üzemelt. Ma restaurálás alatt áll, és a tervek szerint hamarosan múzeumként nyitja meg a kapuit a Pile-kapu.
Köss ki Gruzban!
Alig 3 kilométerre a hangulatos óvárostól, Dubrovnik nyugati végén helyezkedik el Gruz, a város kikötője. A teherforgalmon kívül itt állomásoznak a horvát haditengerészet hajói is. A turisták is itt kötnek ki, ha a tenger felől érkeznek Horvátország legszebb városába. A kirándulóhajók innen indulnak az Elefati-szigetekre, Kolocepre, Sipanra és Lopudra.
Fedezd fel a hegyvidéket!
Dubrovniktól északra terül el a Srd-hegy, amelynek 412 méter magas csúcsát kényelmes túrával, de autóval is meg lehet hódtani. A délszláv háború előtt romantikus "lift" vitte fel a kirándulókat Srdre, de a bombázások alatt elpusztult a libegő. A hegytetőn egy Napóleon-korabeli erődből nézhetsz le a városra.
Lazarett, a középkori karantén
Dubrovnik keleti részén található a Lazarett, a régi kórház. A forgalmas kereskedelmi központot a középkorban gyakran sújtották járványok, ezért a külhonból érkező idegeneknek karanténba kellett menniük, pestiskórházként is működött. Az intézmény a XIX. század óta katonai kórházként üzemel, ekkor ragadt rá ez az elnevezés is, a lazarett ugyanis hadikórházat jelent.
Kalapra fel!
Nyaralásról nem térhetsz haza üres kézzel! Ha tipikusan dubrovniki szuvenírt szánsz a szeretteidnek, irány a Ronchi! Az 1858-ban alapított kalapüzem eredetileg ugyan nem horvát, hiszen olasz tulajdonosa volt akkoriban. A jellegzetes, hullámos karimájú fejfedőket ma is kézzel készítik és itáliai gyökerek ide vagy oda, mégis valódi dubrovniki kalpagok és emléktárgyak ezek.
Tudtad?
- Dubrovnik büszkélkedhet a világ legrégebbi arborétumával. A Trestenóról 1492-ben készült az első írásos feljegyzés, de története ennél is régebbre nyúlik vissza. Mintegy 300 fafajta él itt. Az arborétum a délszláv háború alatt szinte teljesen leégett, de azóta helyreállították, és újratelepítették a növényeket.
Hasznos tippek horvátországi kiruccanáshoz - szerkesztőnktől
- Óvatosan a programokat kínálókkal! Egy négyórás tengeri horgászatért majdnem negyvenezer forintot kérnek, de sajnos ez nagyon ritkán hozza be az árát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.