szívelégtelenség szívműtét életmódváltás cukorbetegség túlsúly bypass műtét dohányzás
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
H. Péternél olyan súlyos szívpanaszokat diagnosztizáltak az orvosok, melyek miatt kezelés nélkül pár hetet jósoltak neki. Azt, hogy most a műtétjéről mesél, a gondos orvosi kezelésnek és a bypassműtétnek köszönheti.

A bypassműtét viszonylag új keletű eljárás, az elsőt 1967-ben végezték, és ez az életmentő beavatkozás nagyon hamar elterjedt a világon. Ma már kétféle módon: leállított vagy dobogó szíven is el tudják végezni az áthidalást. Erre a célra a szervezet saját ereit használják fel, amit a mellkasból, a lábból vagy az alkarból vesznek ki - ezek az erek veszik át a beszűkültek helyett a szívizom vérellátását.

Péter 2010-ben, 46 évesen ment orvoshoz szívpanaszaival. Addigi életmódja nem volt egészségesnek nevezhető: a túlsúly és a zsíros ételek fogyasztása ugyanúgy szerepelt benne, mint a dohányzás. Az ijesztő tünetek aztán a rendelőbe vezették.

Thinkstock
Thinkstock

"A munkahelyemen hajolás közben nem kaptam levegőt, fulladtam. Pont elküldtek mindenkit szabadságra, így gondoltam, elmegyek orvoshoz megnézetni magam. A háziorvos EKG-ra és tüdőszűrőre küldött, de hála Istennek először EKG-ra mentem. Ott észrevettek valamit, és azonnal bent fogtak a kórházban. Négy napig vérvételek sorozata, vérnyomásmérés következett. 123 kilós testsúllyal vettek fel az osztályra, és annak ellenére, hogy a lábam nem volt dagadt, a doktornő vízhajtó gyógyszerekkel kezelt, amitől másnap reggelre 113 kilóra fogytam. Akkor úgy gondolták, hogy elküldenek Zalaegerszegre katéterezésre, mert valami probléma van a szívemmel."

A szívkatéterezés során aztán kiderült, hogy mi okozza Péter panaszait, és az eredmények alaposan meg is ijesztették: "Zalaegerszegen másfél napot voltam, ott egy műtős szobában felfeküdtem egy ágyra, az orvosok azt tervezték, hogy egy katétert vezetnek fel a szívemig, de hogy ezt hol kezdik el, az kétséges volt, végül a csuklómnál beszúrtak az érbe egy tűt, aminek a végén egy hosszú cső volt. Annyit éreztem, hogy megy a cső a szívem felé, de konkrétan nem fájt az eljárás. Mikor elértek a szívemhez, akkor rájöttek, hogy nem tudnak továbbmenni, és nem tudnak értágító gyűrűt felrakni, mert annyira el volt tömődve három koszorúér. A kontrasztanyaggal megfestették az ereket, és így kiderült, hogy nagy probléma van. A negyedik koszorúerem is csak 30 százalékosan működött, a másik három pedig egyáltalán nem. Az ok a magas vérnyomás, a cukorbetegség és a rendszertelen étkezés, valamint a dohányzás volt.
Az orvos azt mondta hogy azonnali bypassműtétet javasol, mert nincs három-négy hetem, amikor az utolsó erem is eldugul, és akkor meghalok. Első hallásra nem tudtam felfogni, miről van szó, de beleegyeztem a műtétbe. Nem is tudtam, hogy ez a műtét mivel jár. Hazatérésem után elkezdődött a műtétre való felkészülés, ami másfél hétig tartott. A kardiológus elkezdte a góckutatást, gyulladást kerestek. Július 7-én reggel 10-re kellett a zalaegerszegi kórház szívosztályán jelentkeznem."

Thinkstock
Thinkstock

Zalaegerszegen Péter már a félelmeivel küzdött, hiszen elég nagy műtét várt rá. A beavatkozás előtt nyugtatókat kapott, és már a hordágyon elaludt: "A kórházban felvettek az osztályra, kaptam egy ágyat, és elvégeztek pár vizsgálatot. Addig gyógyszert szedtem a cukorbetegségemre, de inzulinra állítottak át. Az orvos a műtét előtt beszélt velem, elmondta a műtét túlélési arányait, és elmondta a lefolyását. Akkor már nagyon féltem. Pénteken reggel nyolc órakor egy hordágyra fektettek, és kaptam nyugtatót, leterítettek, én lecsuktam a szemem, és csak vasárnap ébredtem fel. Az altatás részleteire és a műtétre sem emlékeztem. A műtőajtó becsapódásának hangja volt az utolsó emlékem vasárnapig."

A műtét során Péter szegycsontját kettévágták, hogy a szívéhez férjenek. Mindkét lábszárából vettek ki ereket, melyeket alapos vizsgálatok és előkészítés után varrtak a szívéhez. Előtte kardioplégiát, azaz szívbénítást alkalmaztak az orvosok, és Péter szíve a bonyolult érfelvarrások után spontán elindult. Ezután draincsöveket és a szív jobb kamrájára, illetve pitvarára pull out elektródákat illesztettek a varrás elkezdése előtt.

A műtét után a személyzet elmondása szerint Pétert többször felébresztették az intenzív osztályon, de ezekre ő nem emlékszik, pedig érdekes kérdéssel kezdte új életét: "A műtét után az intenzív osztályon felébresztettek, kérdezték a nevem és hogy hogy vagyok. Az első kérdésem az volt a nővérek elmondása szerint, hogy mennyi lett a vb-focimeccs eredménye. Szomjas voltam, kértem vizet, és azonnal visszaaludtam. Még néhányszor felébredtem, kérdeztem, milyen nap van, mikor megyünk le az osztályra. Vasárnap dél körül levittek az intenzívről a kardiológiára, és onnantól ébren voltam. Egy órakor meglátogatott édesanyám sírva. Semmi fájdalmat nem éreztem, gyenge voltam, de nem fulladtam. Egy hétig feküdtem a kardiológián, gyógyszereztek, tornáztattak, beállították a vérhígítót, kötözték a mellkasomon és a lábaimon lévő sebeket. A mellkasomból két drót állt ki egész héten, amiknek az volt a célja, hogy ha leállna a szívem, akkor azzal indítják újra.További rehabilitációra Balatonfüredre küldtek, ahová a kórház szállított át."

Thinkstock
Thinkstock

A rehabilitáció során igyekezték Pétert megtanítani az egészséges életmód alapszabályaira, de fizikai problémák is jelentkeztek: "Balatonfüreden a lábamon levő sebek gennyesedni kezdtek, így naponta kétszer kötözték át, három hét kellett, mire begyógyultak. Füreden gyógytornáztattak, masszíroztak, lámpával kezelték a lábam sebeit, pszichológushoz kellett mennem, dohányzással és diabétesszel kapcsolatos előadásokra kellett járnom, életmódalakító előadáson is részt vettem kötelezően. Az uszodába a lábam miatt nem tudtam menni. Három hét után hazaengedtek."

Péter sok mindenről lemondott az egészségéért, de az életmódváltás nem sikerült teljesen: "Leszoktam a dohányzásról, a műtét előtt szívtam el az utolsó cigarettámat. Nem iszom kávét sem. Étkezési szokásaimon annyit változtattam, hogy a zsíros ételeket jobban kerülöm. Sportolni nem tudok, mert futás közben fáj a mellkasom és a lábam, és fulladok is. Az időjárásváltozást megérzem, olyankor nyomást érzek a mellkasomban. Félévente járok kontrollra, ahol vérvétel, EKG, súlymérés történik. Az orvosok azt mondták, hogy 20 kilót kéne fogynom, különben a szívem nem bírja el a terhet. Ez azóta még nem sikerült."


Elindult az Ez zsír! fogyókúrás- és
életmódprogramunk!

REGISZTRÁLNI SZERETNÉK!

Csatlakozz hozzánk iWiW-en és Facebookon!




Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.