Zsír, ami fogyni segít
A fehér zsír, mely férfiaknál hastájékon, nőknél csípőtájékon rakódik le, s a cukorbetegségért is felelős lehet, a kelleténél nagyobb mértékben cseppet sem kívánatos. A barna zsír viszont annál inkább, hiszen hőt termel, s minél több van belőle, annál kisebb a valószínűsége a fehér zsír lerakódásának. A túlsúlyosok nagy bánatára míg gyerekekben még nagyobb arányban található meg, felnőttkorunkban lényegesen kevesebb van belőle, mint a káros társából. A csecsemők dundi formáját ugyanis még nagyrészt ez a fajta, hálózatosan elhelyezkedő zsír okozza, ez segít fenntartani hőháztartásukat, de a tinédzserkor után tömege csökkeni kezd, felnőtteknél pedig már sokaknál csupán a nyaktájékon található meg. Mennyiségét különböző módszerekkel lehet kis mennyiségben növelni, ami a fogyásban is segít, hiszen a barna zsír kalóriát is éget.
Fázni hasznos!
A kutatások eredményei igazolták azt a régi igazságot, hogy a hízás nemcsak a táplálkozástól függ, de nagyrészt alkati kérdés is. A vékony embereknek általában több barna zsír van a szervezetében, s hiába esznek többet, nem híznak, míg akiknél a fehér zsír dominál, azok látványos hízást tapasztalhatnak. A jó hír az, hogy a barna zsírsejtek működését különböző módszerekkel aktiválni lehet - például azzal, ha fázunk. Ha rákényszeríted a tested, hogy melegítse magát, azzal a hőháztartásért felelős barna zsírok működését fokozod, s ehhez nem kell mást tenned, mint lejjebb csavarni a fűtést, és sokat sportolni a szabad levegőn, vagy olyan mozgásokat végezni, mint az úszás, mely során nem melegszik fel a tested. A tejtermékek fogyasztása is segíthet, a kutatások szerint ugyanis a sok tej, sajt, joghurt jó hatással van a barna zsírra, míg a zsíros ételek épp ellenkezőleg.
Mi a feladata a zsírszövetnek?
A zsírszövet legnagyobbrészt zsírsejtekből felépülő szövet, melynek legfontosabb szerepe az energiaraktározás, a szervezet védelme fizikai hatásokkal (például hideggel) szemben, valamint egyes szervek kipárnázása. Két típusa különíthető el: a sárga (más néven fehér) zsírszövet és a barna zsírszövet.Fehérből barna - zsírátültetéssel
Mivel a barna zsír mennyiségét ezekkel a módszerekkel nem lehet rendkívül nagy mértékben emelni, bostoni kutatók elgondolkodtak a zsírátültetés lehetőségein. Ezzel ugyanis nemcsak a fogyásban segíthetnének a túlsúlyos embereken, de inzulinrezisztenciájukon is javíthatnak, így kisebb eséllyel alakulna ki a rettegett cukorbetegség. A kísérleti átültetések során ráadásul a barna zsírral olyan hormonok kerültek a befogadók szervezetébe, amelyek szabályozták az anyagcserét, így akár a nagyfokú hízási hajlam is csökkenthető lenne a jövőben. A gond azonban az, hogy a kísérleteket csupán egereken végezték, s bár az eredmények kiemelkedőek, a módszert korántsem biztos, hogy embereken is alkalmazni tudják majd - azt már kiderült, hogy a májmérgezés és a csontritkulás kockázata megnő az átültetéssel.
Honnan tudhatod, mennyi barna zsírod van?
Míg a testzsírszázalékot akár mérleggel is mérhetjük, addig a barna és a fehér zsír arányát már nehezebb meghatározni. A Nottinghami Egyetemen végzett kutatás azonban megtalálta a barna zsír feltérképezésének lehetőségét: egy hőképalkotási technológia alkalmazásával pontosan mérhető, hol mekkora mennyiségű barna zsír van szervezetünkben, s pontosan mennyi hőt termel. Ez az eljárás fontos eszköz lehet az elhízás elleni küzdelemben, hiszen teljesen fájdalommentes, viszont hű képet ad testünk állapotáról. A kutatást vezető professzor szerint a jövőben az élelmiszerek címkéjén is fel lehetne tüntetni a termogén indexet, azaz azt, hogy az adott termék növeli vagy csökkenti-e a barna zsír hőtermelését, így gyorsítja vagy lassítja a kalóriák elégetését.
Most megtudhatod, mennyire vagy stresszes! |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.