Mielőtt az előbbi mellett döntenél, vagyis teljesen leállnál a mozgással télre, fontold meg a hátrányhegyek miatt! A rendszertelen életmód komoly megterhelésnek teszi ki a szervezetet, mert a változás - lehet akár jó irányú, akár rossz irányú a fejlődés - stresszhelyzetet jelent, ami kockázatokkal jár.
A leállás veszélyei:
A teremben történő edzés sokkal kevésbé káros a szervezetre, sőt, vannak helyzetek, amikor kifejezetten előnyös lehet. Szmogban például, ami egy évben többször tíz napon át nehezíti a nagyvárosokban lakók életét, vagy hideg szélben, esőben, extrém hidegben nemcsak az idősebbeknek, szívbetegeknek kell óvatosan terhelni a szervezetüket, hanem mindenkinek, így a sportolóknak is.
A téli teremedzés előnyei:
Mégis essen szó a hátrányokról is a számtalan előny mellett. A futószalagon való futás természetellenesen sima, túl kemény, illetve - különösen rossz ritmusú - rugalmas felületen történik, a változatlan terhelés pedig változatlan, állandó pontokon terheli az ízületeket, és főleg a gerincoszlopot. Ez fájdalom és sérülés kialakulásához vezethet, gerincsérüléssel bajlódónak nem is javasolt. Ezért tegyünk néhány apró változtatást, mert már azzal is alaposan megváltoztatjuk a terhelés pontjait.
Ne feledd: szalagon futásnál érdemes rendszeresen váltogatni a lejtő dőlésszögét, még ha kismértékben is. Sokan 0%-os, azaz sík futófelületen futnak a kinti felkészüléshez, ami nem elégséges, hiszen a természetes futásnál létrejövő légellenállást eleve 2%-os emelkedővel tudjuk modellezni. És ezért van az, hogy túl sok benti síkfutás után - ha nem utánoztuk a valós viszonyokat - nem megy a kinti síkfutás, mert mást gyakoroltunk, mint a valóság.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.