"Tisztelt Kropkó Péter! |
Igen, bizonyos szempontból igaza van, hiszen a maraton 42 km (26 mérföld), és általában 3-4 óra alatt teljesíthető, míg a 70,3 Ironman 113 km (70,3 mérföld - innen kapta a nevét), és elnyúlhat hat órán túlra is. A táv valóban hosszabb - bár egy részén "könnyítünk" a kerékpárral -, ezért időben is tovább tart. A terhelés fontos tényezője az idő, de nem az egyetlen. Ha más szempontokat is figyelembe veszünk, árnyalódik a kép.
Ilyen hosszú távon terheljük a csontozatot, az ízületeket, az izomzatot, a keringést, az anyagcserét, sőt a gyomrot is, ahogyan arról múltkori cikkemben írtam. Mindent mozgósítunk tehát, amink csak van: a talpunktól a fejünk búbjáig, mert ilyen az extrém sport.
Inkább a sérülések elkerülése felől közelíteném meg a kérdést. Amíg profiként sportoltam, két-három havonta tudtam egy-egy 70,3-as versenyt jó színvonalon teljesíteni, míg maratonból nemhogy én, de még a legnagyobb afrikai futók is egy tavaszi és egy nagy őszi formát tudnak kihozni.
Mi az oka, hogy ilyen hosszú a maratoni felkészülési idő?
A szervezet hosszabban regenerálódik.
Miért hosszabb ez az idő?
Mert különlegesen működik a szervezet: minél kisebb területre zúdul rá a feladat, annál jobban kimeríti az erőforrást, és onnan nehezebb visszatérni a normál állapotba.
Minél összetettebb a sport, annál kevésbé sérülésveszélyes. Ezért van az, hogy például a gerelyhajítás sokkal pontosabb munkát igényel - és sérülésveszélyesebb -, mert kevés izom dolgozik, mint a tízpróba, és a kenuban is több a kockázat, mint az evezésben, vagy akár a kajakban.
Ugyanez a folyamat zajlik a maratoni futásnál is. Elsősorban a lábizmunkat terheljük meg a határokig, pedig nem erre terveztek bennünket, csakhogy 5 millió éve elkövettük azt a hibát, hogy felegyenesedtünk. Ehhez nem adaptálódott eléggé a szervezetünk, és ezért van gondunk a hátfájással, visszérrel és az ízületi kopásokkal, hogy a lúdtalpról már ne is beszéljek.
Az Ironman összetettebb: az első 2 km-t vízben tesszük meg, a kar- és a törzsizmokat használjuk, és a keringést - szív, tüdő - terheljük vízszintes helyzetben. A futás melletti harmadik összetevő a kerékpározás, amely "ülősport", a másik kettőnél alacsonyabb intenzitású, ráadásul más izomcsoportokat terhel. Ez ment meg bennünket, hogy végigbírjuk azt a bizonyos 113 km-t, és mégis hamarabb regenerálódjunk, mint egy maratonból.
Azért aki először küzd meg a 70,3-mal, az bizony készüljön fel valami újra, és nem is csak a regenerálódás során. Bicikli után futni eleinte olyan érzés, mint nitrogént belélegezve énekelni. De ki kell próbálni, sok sikert hozzá!
Életmódváltást tervezel, de nem tudod, hogyan kezdj hozzá?
Ismerd meg Pétert még jobban! |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.