Ha egy gyerek nem iszik elég folyadékot a nap során, akkor romlik a koncentrációs képessége és a rövidtávú memóriája is. Éppen ezért kiemelten fontos, hogy minden nap elegendő folyadékot juttasson a szervezetébe. De mi számít elegendőnek? „A felnőtteknek 10 testsúlykilogrammonként 4 deciliter folyadék bevitelére van szükségük. Egy 70 kilós ember tehát 28 deciliter folyadékot pótoljon naponta” – osztja meg velünk a hivatalos, általánosan elfogadott álláspontot Miháldy Kinga, az Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézet dietetikusa. Gyerekkorban azonban más a helyzet: egy kisiskolásnak, aki 6-8 éves, napi másfél liter tiszta folyadékra van szüksége.
Mit igyon?
A legjobb, ha a gyerek tiszta vizet iszik, mivel az üdítőkben és gyümölcslevekben köztudott, hogy rengeteg a cukor, így ezek nem igazán egészségesek. Érdemes már egészen kicsi korban tudatosan arra nevelni a gyereket, hogy szeressen inni: a legkisebbeket napközben félóránként kínáljuk meg vízzel, az iskolásoknál pedig mindig legyen egy kis üveg, amiből a nap során vizet ihatnak. Ha az iskolás gyereknek délutáni elfoglaltságai vannak, szakkörök, edzések, figyeljünk arra, hogy erre az időtartamra is elegendő folyadék jusson.
A szomjúság már vészjelzés
Ha a gyerek szomjas, az már azt jelenti, hogy a szervezete vízért kiált! Soha nem szabadna megvárni ezt a jelenséget. Ha a gyerekek fáradtabbak, nehezebben figyelnek, esetleg fejfájásra panaszkodnak érdemes első körben megvizsgálni, hogy eleget ittak-e.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.