A fájdalom forrása lehet többek között hashártyagyulladás, vakbélgyulladás, féregnyúlvány-gyulladás, gyomorhurut, gyomor- és nyombélfekély, epeút-gyulladás, a máj különböző megbetegedései vagy bélhurut. A fájdalom kialakulhat hirtelen, gyorsan vagy fokozatosan. Kapcsolódhat az étkezésekhez vagy bizonyos napszakokhoz, de jelentkezhet ezektől függetlenül is. Egyes esetekben a panasz magától elmúlhat, de ki is újulhat. A fájdalom lehet szúró, görcsös, égő, lüktető és tompa. Jelentkezhet a has egy bizonyos területén, de kiterjedhet annak egészére is, sőt a fájdalom kisugározhat más területekre is. A fájdalmat kísérheti hányinger, hányás, rosszullét, szédülés, gyengeség, hasmenés.
A legveszélyesebb betegségek
Súlyos, életveszélyes kimenetelű betegséget okoz a hasi üreges szervek kilyukadása, a bélelzáródás, a hasnyálmirigy-gyulladás és egyes veseköves görcsök. Ilyenkor a has deszkakemény tapintatású, a nyálkahártyák kiszáradnak, a beteg elesett, gyenge, sápadt. A belek működése leáll, bennük és a hasüregben folyadék szaporodik fel.Mit tehet az orvos?
Fontos, hogy a minket vizsgáló orvosnak pontosan meg tudjuk nevezni a fájdalom természetét, és érdemes megfigyelni azt is, milyen időközönként illetve minek a hatására alakul ki. Az orvos a kórtörténet felvétele mellett ultrahang- és röntgenvizsgálatot is kérhet. Egyes esetekben szükséges lehet gyomor- és nyombéltükrözést vagy vastagbél-tükrözést végezni.
Tanácsok, ha úgy érzed, baj van
A hasi fájdalmakat hideg- vagy melegvizes borogatással lehet enyhíteni illetve a gyógyszertárakban vény nélkül kapható simaizom-görcsoldók szedése segíthet. Figyeld a székleted is – ez is árulkodó jel lehet, az is fontos információ lehet, ha nincs, ha híg vagy éppen véres. Ha a fájdalom egy-két napon belül nem múlik, azonnal fordulj orvoshoz!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.