A nyári diákmunka egyrészt jó dolog, hiszen a fiatalok megtapasztalhatják, milyen is, amikor a saját erejükből kell megkeresniük a kenyérrevalót - na jó, sörre- vagy fröccsrevalót -, vagy akár besegíthetnek keresetükkel a család büdzséjébe. Van azonban a dolognak árnyoldala is: ha a fiatalság nem elég előrelátó és óvatos, könnyen elmaradhat a várva várt fizetés, és a diákmunkának indult elfoglaltságból véget nem érő rabszolgamunka válhat.
Átvertek! Most mit tegyek?
"Daninak hívnak, és tavaly nyáron egy ismerősöm révén besegítést vállaltam. Munkaszerződést nem kötöttek velem, de az órabér igen kecsegtető volt, így elvállaltam a munkát. A fizetést minden hét végére ígérték készpénzben. Az első hét után nem kaptam semmit, de még bizakodó voltam, így a következő héten folytattam a munkát. Három hét után fordultam a főnökömhöz, aminek az eredménye további ígérgetés volt. Ez után megelégeltem a helyzetet, és többet nem mentem vissza dolgozni."Dani esete nem egyedülálló, a MŰISZ Iskolaszövetkezet közleménye szerint a nyár végén nagyon sok diák fordul hozzájuk hasonló problémákkal: feketén dolgoztak, nem kapták meg a munkájuk után járó bérüket, nem biztosították a munkavégzéshez szükséges körülményeket, nem a munkakörnek megfelelő munkát várták el tőlük.
Annak érdekében, hogy a nyári munka ne egy keserű élményként maradjon meg a fiatalok emlékezetében, néhány alapvető szabályt mindenképpen be kell tartani.
Átvertek? Van megoldás!
A jogsérelem orvoslásának elsődleges fóruma a diák munkavállalók esetében is a közigazgatási és munkaügyi bíróság, amely a fővárosban és megyénként működik. A diákok tapasztalatlansága, valamint az eljárás körülményessége miatt azonban csak ritkán fordul elő, hogy egy nyári diákmunkával kapcsolatos problémát a bíróság előtt orvosolnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.