A "láthatatlan nő" szindróma – Miért érzik sokan 40 után, hogy megszűnnek létezni?

Shutterstock - Ollyy
figyelem menopauza
Egy pillanat alatt történt: még tegnap flörtöltek vele a péksorban, ma pedig csak akkor veszik észre, ha útban van. A láthatatlan nő szindróma nem vicc – De miért történik ez?

Az egyik nap még lelkesen dicsérik a ruhádat a buszmegállóban, másnap meg szó szerint letarol egy rollerrel egy tízéves, mert „nem vett észre”. Egyik reggel még a bolti eladó flörtölve kérdezi, hogy törzsvásárló vagy-e, másnap meg már a mögötted állót szolgálja ki előbb, mert... hát „ő feltűnőbb volt”. És nem, nem arról van szó, hogy pizsamában mentél volna kenyérért. De hogy is van ez a láthatatlan nő szindróma? Tényleg ennyire hirtelen válunk köddé, miután elfújtuk a negyvenedik szülinapi torta gyertyáit?

A láthatatlan nő szindróma nők ezreit érinti a társadalomban.
A láthatatlan nő szindróma nők ezreit érinti a társadalomban. 
Forrás: Shutterstock

Láthatatlan nő szindróma – Avagy miért kezdünk el láthatatlanná válni 40 felett?

A „láthatatlan nő” szindrómát nem találjuk meg az orvosi kézikönyvekben, de ettől még nagyon is létezik. Az elnevezés inkább szimbolikus: azt az érzést írja le, amikor a nők úgy érzik, hogy a társadalom – különösen a férfiak, a munkaerőpiac, sőt még a divat- és szépségipar – már nem veszi őket észre.

A Spirituality & Health cikke szerint ez az érzés nemcsak a fizikai jelenlét ignorálásáról szól, hanem arról is, hogy a nők véleménye, élettapasztalata, észrevételei mintha „háttérzajjá” süllyednének. Egyik pillanatban még az életedet szervezed össze a családdal, munkával és hobbijaiddal, a másikban meg rád nyitja az unoka a fürdőajtót, mert „te már úgyis csak ott vagy”.

Hormonok, társadalmi elvárások és egy kis szexizmus

De mi áll a jelenség mögött? Egyszerű a válasz: minden IS. Biológiailag a menopauza körüli hormonváltozások sok nőnél önbizalom-csökkenéssel, alvászavarokkal, hangulatingadozással járnak. A Journal of Women’s Health szerint a menopauza utáni időszakban sok nő számol be depresszív tünetekről, amit tovább súlyosbít az a társadalmi hozzáállás, hogy a nő értéke leginkább fiatalságához és szexuális vonzerejéhez kötött.

És itt jön be a társadalmi sztereotípia: ha nem vagy fiatal, vékony, ragyogó bőrű és állandóan „vibráló”, akkor hirtelen megszűnsz „érdekesnek” lenni – legalábbis a popkultúra szemszögéből. Pedig a valóságban a negyvenes-ötvenes nők gyakran stabilabbak, bölcsebbek, önazonosabbak, mint valaha. Csak erről ritkán készül Netflix-drámasorozat.

Fading vagy freedom?

A L.R. Trovillion magazin írása azonban nem csak siránkozás: új nézőpontot ajánl. Lehet, hogy nem is eltűnésről, hanem szabadságról van szó? Ha már nem próbál mindenki „megtalálni” téged, talán végre te is megtalálhatod magadat. Ha már nem értékelnek mások a külsőd alapján, talán elindulhatsz befelé – és ez ijesztő és felszabadító egyszerre.

Trovillion szerint a láthatatlanság lehet egyfajta rejtett szuper erő is: olyan „álca”, amelyben már nem másoknak akarsz megfelelni, hanem magaddal kerülsz végre kapcsolatba. A társadalom zaján túl egy csöndes, de erős belső hang szólal meg – amit eddig talán mások túlkiabáltak.

És mit lehet tenni, ha mi nem akarunk eltűnni?

Na, ez az igazi kérdés. Mert lehet, hogy a társadalom szeretne minket kicsit hátrébb tolni a színpadról, de az nem jelenti azt, hogy mi is szeretnénk lemenni róla.

A kulcs az önmeghatározás újra értelmezése. Az önbizalom visszaszerzése nem abból fakad, hogy újra 28-nak próbálunk tűnni, hanem hogy elfogadjuk: most vagyunk azok, akik valójában vagyunk. És ez nem kis dolog.

A Harvard Health Publishing szerint az önbecsülés megőrzése – különösen a középkorú nőknél – szorosan összefügg az aktív közösségi részvétellel, fizikai aktivitással és a mentális egészség tudatos ápolásával. 

Vagyis: beszélgess, mozogj, olvass, ne hagyd, hogy beskatulyázzanak, és ha kell, viselj piros rúzst akkor is, ha a gyereked szerint „furán néz ki rajtad”.

A középkor a középpont?

Sokan érzik úgy, hogy 40 után egy „senki földjére” kerülnek: már nem fiatalok, de még nem is igazán „idősek”. Ám ez a korosztály épp ezért lehetne a középpont – élettapasztalattal, erővel, függetlenséggel, humorral.

Az a baj, hogy a társadalom sokszor csak két női státuszt ismer: „vágyott” vagy „tündéri nagyi”. A kettő között? Valami űr. De mi lenne, ha azt az űrt mi töltenénk meg tartalommal, jelenléttel, és azzal a fajta bölcsességgel, amit csak az idő adhat?

Tudósok szerint a lélek tényleg létezik – És már bizonyíték is van rá!Meditációs zuhany: így mosd le magadról egyszerűen a stressztPszichológus mondta el: ezért nem tud pontot tenni a történtek végére David Beckham állítólagos szeretője, Rebecca Loos

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.