JógaKlikk testmozgás jóga
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Ha voltál már egynél több jógaórán, szinte biztos, hogy megtapasztalhattad, milyen a kötött és a kötetlen sorozatokból álló jógaóra. Nem feltétlenül kell elköteleződnöd egyik vagy másik mellett, de érdemes alaposabban megismerni őket! 

A jógázók többnyire két táborra oszlanak:

az egyik csapat esküszik a kötött sorozatokra, azaz a gyakorlásuk kivétel nélkül egy előre meghatározott sémát követ,

eltérés és mindenféle variálás nélkül, a gyakorlatok sorrendjétől és a „tradíció”-tól való bármilyen eltérés szentségtöréssel ér fel a szemükben. Óvodai jelük jellemzően – a kocka. Jellemző jógastílusuk az ashtanga vinyasa jóga (vagy például a Sivananda-vonal).

Forrás: Thinkstock

A másik tábor hadat üzen a kötöttségeknek és az eleve elrendelt órafelépítésnek.

Úgy variálják a gyakorlatokat, ahogyan jólesik, élvezik a változatosságot, és a változtatás lehetőségét. Óvodai jelük jellemzően – legyen a felfelé mutató háromszög. Jellemző jógairányzatuk a vinyasa flow jóga (vagy lehet hatha flow, és még ki tudja hány stílus).

Így válaszd ki a számodra megfelelő órát

Az első szempont, hogy mindenféle jóga gyakorlása, már ha valóban jógaként gyakoroljuk, egy szellemi út. A gyakorlás célja a tudatban lezajló változások elősegítése, végső soron a tökéletes tudatosság, más néven a megvilágosodás elérése. Bármennyire fizikainak is tűnik maga a gyakorlás, ezt nem téveszthetjük szem elől.

A kötetlen sorozatok híveinek leggyakoribb és valóban méltányolható érve a kötött sorozatok ellen az, hogy unalmasak. Ez igaz is, ám maga a meditáció – legalábbis kezdetben – a létező legunalmasabb dolgok egyike. A meditáció kezdő gyakorlója az unalom, az egészen az utálatig fokozódó frusztráció széles skáláját élheti át – ez teljesen normális folyamat. Azt azonban fontos tudni, hogy amennyiben az ászanagyakorlásunk nem válik meditációvá, abban az esetben lehet gimnasztikáról beszélni, vagy tornáról, de jógáról a szó valódi értelmében semmiképp! Ebből több dolog is következik. Elsőként:

a vezetett csoportos jógaóra nem a legideálisabb környezet annak a befelé forduló tudatosságnak az eléréséhez, ami a meditáció feltétele.

Hiszen a tanár minden mondata, érintése, instrukciója ki tud és ki is fog zökkenteni elmélyült belső csendességünkből. Ez igaz mind a kötött, mind a kötetlen gyakorlatsorok végzésére. A jó hír viszont mindkét tábor híveinek, hogy évek hosszú gyakorlásával elérhetjük azt a fokot, amikor a tudatunkat már meg tudjuk osztani, az egyik fele anélkül tud kifelé figyelni, hogy a nagyobb, befelé történő figyelem kárát látná. Ebben tehát a két út megegyezik.

A szigorúan kötött sorozatoknál megvan a gyakorlás íve;

az ászanák a fizikai test felépítését, adottságait figyelembe véve követik egymást. Ez igaz mind a gyakorlatok nehézségi fokára, mind az egymást kiegészítő, ellensúlyozó és kiegyensúlyozó gyakorlatok viszonyára. Minden kötött sorozat kerek egészet alkot, ahol a fizikai (ászana), energetikai és tudati (koncentráció-meditáció-relaxáció) aspektusok logikusan és kiegyensúlyozottan támogatják egymást.

Forrás: Thinkstock

Igen ám, de mi a helyzet a kötetlen sorozatokkal? Hát ugyanez. Egy logikusan és tematikusan felépített „szabadon variált” jógaóra ugyanígy meg kell, hogy feleljen a felsorolt alapelveknek, amelyeket még sok finom, részletekbe menő szabály betartásával is meg kell spékelni. Ez a gyakorlatban annyit tesz, hogy az ún. „kötetlen jóga” szigorúan kötött, már ami a belső felépítését és logikáját illeti! És fordítva is: a „kötött sorozat” pont a kötött jellegén belül annyi szabadságot hagy a gyakorlónak, hogy szinte „kötetlenebbnek” és szabadabbnak élhetjük meg a gyakorlását!

Ám fontos, hogy mindenki a saját magához legjobban passzoló formát válassza. Ahány ember – annyiféle, annyiféle test, annyiféle tudat, személyiség. Ráadásul egyik napról a másikra, óráról órára változunk, az erőnlétünk, pszichés állapotunk, motivációnk... Ha valaki szívesen variálja a különféle stílusú gyakorlatokat, ezáltal megteremtve a külső-belső összhangját – szintén helyesen jár el.

A legfontosabb, hogy ne érezze senki azt, hogy az általa járt út az egyedüli és üdvözítő mindenki számára, mert ez annak a jele, hogy az egója vette át a hatalmat a lelke, felsőbb tudatossága felett.

Life.hu tipp

E heti ingyenes JógaKlikk-videónk egy 90 perces astanga jóga Pórffy Csabával. Találd meg a saját jógastílusod! Kattints ide a videóért!
Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.