Zaha Hadid mindössze 65 éves volt, amikor a múlt héten egy szívroham következtében elhunyt a floridai Miamiban.
Hadid az építészet egyik legbefolyásosabb és legmeghatározóbb személyisége volt: tavaly első női építészként kapta meg a Brit Királyi Építészeti Intézet aranyérmét, 2004-ben pedig szintén ő volt az első nő, valamint az első muszlim, aki elnyerte a Pritzker-díjat, amit a legtöbben a Nobel-díj építészeti megfelelőjeként szoktak emlegetni.
Hadid 1950. október 1-jén született Bagdadban. Első diplomáját a bejrúti American Universityn szerezte matematikából, majd tanulmányait az Architectural Association School of Architecture falain belül folytatta Londonban. Az egyetem elvégzése után egykori professzorainak, Koolhaasnak és Zenghelisnak dolgozott a rotterdami Metropolitan Architecture irodában, és 1980-ban megnyitotta saját, londoni székhelyű műhelyét.
Az iraki-brit építész munkáin egytől egyig érezni lehet sajátos, neofuturisztikus stílusát: erősen ívelt vonalak, hosszúkás szerkezetek, töredezett geometrikus formák jellemzik az általa tervezett épületeket.
Munkáiban összekapcsolta az építészetet, geológiát és tájépítészetet, a legújabb technológiai megoldásokat ötvözte a természetes, organikus formákkal. Építészirodájának, a Zaha Hadid Architectsnek világszerte számos grandiózus épületet köszönhetünk, de az építészeti bravúrok mellett Hadid különleges, gyakran meghökkentő tárgyakat is tervezett: a bútorok, kiegészítők, lámpák mellett még cipőket, sőt jachtot is.
A következőkben a legemlékezetesebb munkáiból válogattunk.
Az operaház Kuangcsou, vagy ahogy Európában elterjedt, Kanton város egyik dinamikusan fejlődő, teljesen új övezetben épült 2003 és 2010 között. A grandiózus fém-, beton- és üvegkomplexum a legmodernebb építészeti eszközökkel és technológiákkal készült.
„A világ legelképesztőbb városi uszodája, nagyszerű örökség” – írta anno a Guardian a 2012-es londoni olimpiára tervezett rendkívüli létesítményről. Az óceán és a tengeri élőlények által inspirált dinamikus forma összesen 17 500 ember befogadására képes.
A Galaxy Soho egy szórakoztatóközpont, amely 330 000 négyzetméteres alapterületen fekszik, és 18 szint található benne. Az épületet 2012-ben adták át úgy, hogy már 2011-ben elkelt az összes benne lévő lakás és kereskedelmi egység.
A nagy hamburgi hajóépítő vállalat, a ThyssenKrupp csoporthoz tartozó Blohm + Voss megbízása volt az öt, egyedileg kialakított jacht megtervezése. A nem mindennapi úszó erődök megálmodásakor Hadidot a víz alatti ökoszisztémák folyékony dinamikája vezérelte.
A teljesen átlátszó, „Folyékony jeges asztal” fantázianévre hallgató bútor a padló felé kavargó vízörvényeket formázza meg.
Az amerikai zenésszel, Pharrell Williamsszel összefogva Zaha Hadid még a kultikus cipőmárkát is újraértelmezte.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.