Az úgynevezett tisztasági bál és a tisztasággyűrű ahhoz az Amerikában „divatos” ceremóniához kapcsolódik, amikor a tizenéves keresztény lányok egy szimbolikus esküvőn megfogadják édesapjuknak, hogy érintetlenek maradnak a házasságukig. A fogadalom megpecsételése gyanánt az apukák gyűrűt húznak lányuk ujjára, akiknek esküje szerint „Az Úr lesz a férjük, az édesapjuk a barátjuk” – vagyis a kislányok erényére onnantól kezdve apjuk fog vigyázni.
A tisztasági bál története
1998-ban Randy Wilson és felesége, Lisa rendezte meg az Egyesült Államokban az első tisztasági bált, melynek mára hatalmas hagyománya lett az országban, és szinte valamennyi államban évente sor kerül a nagy eseményre. Ezen alkalmakkor 12-13 éves lányok ünnepélyes keretek között saját apjuknak tesznek szüzességi fogadalmat.
A lányoknál rendszerint akkor kerül sor erre a ceremóniára, amikor először kezdenek menstruálni, maga a bál pedig számos szimbolikus elemet tartalmaz. A lányok menyasszonyi ruhába öltöznek, a terem közepén pedig egy hatalmas fakeresztet állítanak fel, amely előtt két férfi áll kivont karddal. Miután a lányok apjukba karolva átsétálnak az összeérintett kardok alatt, fehér rózsákat helyeznek a kereszt lábához, mindezzel azt jelezve, hogy Isten előtt fogadalmat tesznek a házasság előtti szüzességre, majd apjuktól átveszik a tisztasággyűrűt. Az est – akárcsak egy esküvő – tánccal zárul.
Világos, hogy az apák szándéka mindezzel az, hogy lányukat megóvják a felelőtlen szexuális kicsapongásoktól, de vajon valóban ez lenne a legjobb módszer?
Vizsgálatok kimutatták, hogy a fogadalmat tevő tinilányok a felkészítés és a felkészülés hiánya miatt sokkal nagyobb számban hajlamosak védekezés nélkül szexuális kapcsolatot létesíteni, így körükben nagyobb a nem kívánt terhesség és a szexuális úton terjedő betegségek előfordulásának aránya is. Valamint, éppen amiatt, hogy a házasság előtti szexet valami szégyenletes dolognak tartják, ha ezeket a lányokat erőszak éri, inkább hallgatnak róla, így aztán a gyógyulási folyamat is elmarad náluk.
Nemrég egy Katie Johnson nevű 17 éves lány nyilatkozott egy amerikai lapnak, aki az interjúban elismerte, hogy bár négy éve viseli már a tisztasággyűrűt, úgy érzi, nem választott túl könnyű utat, és valószínűleg már fel is adta volna elhatározását, ha nem állnának mellette a hívő barátai. Arról is mesélt, hogy azoknál a lányoknál, akiknek nem sikerül tartaniuk a fogadalmat, ez gyakran hatalmas lelki törést okoz, aminek következtében értéktelenebbnek érzik magukat társaiknál.
Szakértő szemével
A témával kapcsolatban megkerestem Klettner Anikó szexuálpszichológust is, aki elmondta, hogy véleménye szerint ennek a bizarr hagyománynak az egyik nagyon súlyos hátulütője lehet, hogy a szülők gyakorlatilag meggátolják a gyerekek természetes szexuális fejlődését. Szakértőnk szerint a tisztasági bál, a tisztasággyűrű, a fogadalom és az egész ceremónia szuggesztióként hat a gyerekekre, és ütközik azzal a fejlődéssel, ami normális lenne; azzal, hogy a gyerek megszeresse saját magát, szeresse a saját testét, majd a párját, és hogy ezt ki is tudja felé mutatni.
Klettner Anikó szexuálpszichológus
„Nagyon sok vallásos páciensem van, olyanok, akik a házasságig nem éltek nemi életet. Sokan közülük azért jönnek el hozzám, mert az esküvő után derül ki, mennyire nem ismerik önmagukat, nem tudnak kommunikálni, főleg az intimitásban. A szexet tabuként kezelik, nincs ismeretük a saját testükről, szexualitásukról és egyáltalán arról, hogy a szex igenis élvezet, nem pedig bűn. Vannak pácienseim, akik például orgazmusproblémával jönnek hozzám, a férfiak pedig korai magömléssel és merevedési zavarokkal. Ezek a páciensek bár a házasság előtt nem éltek partnerrel szexuális életet, önkielégítést végeztek. A problémák pedig abból fakadnak, hogy hosszú évekig csak ők okoztak örömet maguknak, túlságosan hozzászoktak a saját kezükhöz, vagy akár a pornóhoz, aztán egy partnerkapcsolatban nem tudják megtalálni az élvezetet. Éppen ezért fontos lenne, hogy ne tiltásokat kapcsoljunk a szexualitáshoz, hanem információkkal segítsük a gyerekeket.”Anikó hangsúlyozta, hogy a szülőknek inkább elfogadással és szeretettel kellene közelíteniük a szexualitás témájához, majd hozzátette, hogy az természetesen teljesen érthető, ha valaki vallásosan szeretné nevelni a gyerekét, de ebben az esetben sem szabad elfeledkezni arról, hogy nem véletlenül teremtett Isten minket nőnek vagy férfinak.
„Ha szükségünk van segítségre a kamasz gyerekünkkel kapcsolatban, elmehetünk pszichológushoz, szexuálpszichológushoz, de az semmiképpen nem megoldás, hogy bált rendezünk, ahol a 11 éves gyerekek fogadalmat tesznek az apjuknak. Utána mi lesz? Mit csinál később ez a lány, ha jön egy fiú az életében? Hogy fog reagálni? Ezzel az egésszel szerintem valójában csak a szülők nyugtatják meg magukat, és mossák kezeiket, hogy megtették, amit meg lehetett tenni. Arra nem gondolnak, hogy a gyereknek a lelkében mi zajlik, és mit fog mindez eredményezni” – zárta le beszélgetésünket Anikó.
De nem csak szakértőnk van a fenti véleményen, az Egyesült Államokban is bőven akadnak tisztaságibál-ellenzők, akik azzal az érvvel próbálják észhez téríteni a radikális keresztényeket, hogy egyrészt nem lenne szabad hagyni, hogy a lányok szüzessége felett az apjuk vagy a leendő férjük rendelkezzen, másrészt az sem helyénvaló, ha egy lány értékét az határozza meg, szűzen ment-e férjhez, vagy sem.
A kritikus hangok ellenére a bálok népszerűsége töretlen, így majd a jövő dönti el, hogy vajon hosszú távon jól jártak-e a fogadalmat tevő lányok, és boldogabb házasságban lesz-e részük, mint azoknak, akiknek az életében nem a férjük lesz az első férfi.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.