A SWAN25F üstökös felfedezéséről március végén érkeztek az első hírek, amikor Michael Mattiazzo ausztrál csillagász azonosította az égitestet. Azóta több felvétel is készült róla, és a csillagászati közösség egyre élénkebb figyelemmel kíséri útját, miközben a Naphoz közeledve fokozatosan fényesedik.
A SWAN25F, amely egyelőre ideiglenes nevet visel, a várakozások szerint 2025. május 1-jén éri el perihéliumát – vagyis a Naphoz legközelebbi pontját –, amikor fényessége elérheti az 5 magnitúdót. Ez a határérték közel áll a szabad szemmel látható objektumok fényességi küszöbéhez. A Smithsonian Astrophysical Observatory (SAO) mellett működő Minor Planet Center (MPC) hivatalosan is új nevet ad majd az üstökösnek. Április 3-án Mike Olason csillagász készített róla felvételt az arizonai Tucsonból, amelyen az üstökös fényessége még 10,6 magnitúdós volt. Három nappal később, április 6-án ismét megfigyelte: „Az üstökös ekkor már 8,4 magnitúdós volt, vékony, látható farokkal a felvételen” – írta meg a Sky and Telescope. Az üstökös körvonala élénkzöld színű, amit a jelenlévő gázok okoznak, amikor az UV-sugárzás hatására fluoreszkálnak. Az elkövetkező hetekben az üstökös alacsonyan marad az északkeleti horizont felett, és csak a kora reggeli órákban, napkelte előtt körülbelül egy órával lesz észlelhető az északi féltekéről. Jelenleg szabad szemmel nem figyelhető meg, de egy kb. 10x50 mm-es távcső segítségével már jól láthatóvá válik a sötét égbolton.
Az üstökös megpillantásához nem szükséges bonyolult csillagászati felszerelés, elegendő egy alap távcső, tiszta égbolt és sötét megfigyelőhely – lehetőség szerint távol a városi fényektől, hogy a fényszennyezés ne zavarja a látványt. A megfigyelést időjárási tényezők is befolyásolhatják: eső, köd vagy párás levegő esetén az észlelés nehézkessé válhat.
Az égi látványra kedvező lehetőséget kínál április 27-e, amikor újhold lesz, így a Hold fénye nem zavarja az üstökös halvány ragyogását. Ez a nap különösen alkalmas lehet a megfigyelésre, feltéve, hogy derült lesz az ég.
A SWAN25F a napokban a Pegazus csillagkép egyik fényes sarokcsillaga, a Scheat közelében tartózkodik, majd fokozatosan az Androméda csillagkép irányába mozdul el. A déli féltekén élők számára májusban nyílik új lehetőség az égi jelenség megfigyelésére, amikor az eléri perihéliumát és a Föld déli része felől válik láthatóvá. Ekkor várhatóan tovább fényesedik, így a csillagászok és amatőr megfigyelők is reménykedhetnek abban, hogy a SWAN25F rövid időre látványos vendége lesz az éjszakai égboltnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.