Jó, először nem a fejemben kattant át, hanem a derekamban. Úgy másfél évvel ezelőtt siralmas állapotban voltam, a folyamatos laptop előtt üldögélés (és közben nassolás) és mozgásszegény életmód miatt a testem "azt mondta": eddig, és ne tovább. Tényleg, minden porcikám fájt, aztán kiderült, hogy csak egy lépés (illetve, nem lépés) választ el a gerincsérvtől. Elhatároztam, hogy vagy azonnal nyugdíjasnak nyilvánítom magam, vagy összeszedem minden akaraterőmet, és naponta legalább egy órát sétálok (vicces, de akkor ez is éppen elég nagy kihívásnak tűnt) - és beiktattam az életembe a rendszeres termi edzéseket és a diétát is.
Ha ebből a cikkből akarod megismerni a várost, ne is olvasd tovább, nem mutatom be az ún. turistamágnesként funkcionáló nevezetességeket, ugyanis azokról bárhol olvashatsz. Inkább arra biztatlak, ha nincs időd kimoccanni Budapestről, vagy nincs pénzed külföldre utazni, akkor se a négy falat bámuld, vedd a nyakadba a várost, és járj nyitott szemmel. Egészen biztos egy csomó olyan dolgot veszel észre, amelyek mellett eddig elmentél.
ma már gond nélkül átmászkálok egy egész délutánt, így egyre többet és többet fedezek fel Budapestből, ahol egyébként 20 éve élek.
A tavalyi nagy kedvenceim a hidak voltak (a sétáim során az egyiken átmentem Budára, a másikon visszajöttem Pestre). Persze, addig is közlekedtem rajtuk bőven: villamossal vagy busszal, de soha nem kezeltem őket látványosságként, nem figyeltem a kilátást, általában siettem is, szóval soha, de soha, még a felköltözésem idején sem néztem a várost úgy, ahogy azóta: turistaszemmel, vagy divatos szóval: élményközpontúan.
Idén a budai Várra és a Citadellára kattantam rá. Egyrészt mert mindkét helyen jó nagy távolságokat lehet megtenni gyönyörű környezetben, másrészt azért, mert - bár nyilván voltam már mindkét helyen - ha sikerül átverekedni magam a turisták tömegén, olyan eldugott kis zugok nyílnak meg, amelyeket eddig nem is vettem észre.
Nem csak a Mátyás-templomból és a Dísz térből áll ám a budai Vár
a turistatömegeken túl a pici kis beugrók mögötti zugokban igazi szépségekre bukkanhatsz, és ha szerencséd van, szinte egy teremtett lélek nincs ott rajtad kívül,
Ugyanitt, a fától nem messze (körülbelül a Várkertbazár felett) fotóztam ezt a szépséget...
...és ezt is:
Sőt ezt a két kovácsoltvas kapurészletet is:
Hogy a gyönyörködés mellett a testmozgás is meglegyen, általában gyalog sétálok fel. Van, hogy a Széll Kálmán tér felől, az Európa parkon át indulok el, és a másik oldalon, a gyorslifteknél, a Várkertbazár (ami szintén szép, de számomra túlságosan mesterséges környezet) felett (vagy a bazáron át) sétálok vissza a Clark Ádám téri Budavári Siklóig. Tavasszal itt állati finom fagyit lehetett kapni - igaz, aranyáron -, ha arra jártok, és nyitva vannak, mindenképp kóstoljátok meg, megéri.
Így is feljuthatsz a várba
A legtöbb turista a Széll Kálmán térről induló 16-os buszt választja, amely a budai Vár szinte minden nagyobb nevezetességénél megáll. Ha különlegesebb módon szeretnél feljutni, akkor válaszd - a jóval költségesebb - Budavári Siklót, ami a Clark Ádám tértől a Sándor-palota oldaláig visz.Egy másik kedvenc útvonalam, hogy a Clark Ádám tértől indulok el, és a Várkertbazár feletti részt megkerülve a Habsburg kapu-Sándor palota-Dísz tér-Szentháromság tér-Európa park vonalon sétálok le a Széna térre. (Ezekről a minden turista számára "kötelező" nevezetességekről szándékosan nem írok most: minden budapesti látnivalókkal foglalkozó oldal az első helyen említi őket).
Citadella és Szabadság-szobor - Itt tényleg nem a cél, hanem az út a lényeg
A buszozásból aztán egy jó nagy séta lett: nekiindultam a Gellért-hegynek - át a Filozófusok kertjén - amikor is megvilágosodtam, hogy ha nem esek össze félúton, most tényleg feljutok a Citadelláig.
De ahogy mentem egyre beljebb az erdős részen, már pontosan tudtam, hogy nem fordulok vissza:
Ez amúgy egy viszonylag hosszú séta, helyenként kaptatókkal, de egy átlagos kondícióval egyáltalán nem megterhelő. A kisebb mellékutak nagyon kihaltak (a Facebookra feltöltött képeimet látva többen is kérdezték, nem paráztam-e), szóval a félősebbek inkább egyedül ne induljanak el, de az Erzsébet híd magasságában, Gellért püspök szobra környékén már hemzsegnek a kirándulók, és gyönyörű kilátás nyílik a városra.
Sokan - vagyis a legtöbben - itt, a kiépített lépcsőknél, a vízesés mellett másznak fel a Szabadság-szoborig. A Naphegy tér és a Citadella között ez körülbelül a félút.
Itt azért érdemes egy kicsit elbámészkodni, elég jó kilátás nyílik a városra és az Erzsébet hídra.
Az Erzsébet hídnál lévő, lépcsős feljáróktól még bőven kell gyalogolni a Citadelláig, úgyhogy ha rám hallgatsz, mindenképpel viszel magaddal vizet. Már csak azért is, mert ha felérsz, akkor körülbelül 1000 forintért kapsz meg egy kisüveges innivalót, és szerintem fagyizni se ott fagyizz, és az ebédedet sem muszáj ide tervezned.
Ha az induláskor hiányoltad az embereket, ahogy felérsz a Szabadság-szoborhoz és a Citadellához, már nem fogod. Szerintem elég lehangoló a hosszú száz métereken húzódó bazársor (éppen ezek miatt nem sétálok sem a Váci utcán, se Szentendre frekventáltabb részein), a túlárazott nasik, a szelfibotok, de a kilátás kárpótol.
Hibák, amiket én elkövettem, te ne tedd
Hiába van kánikula, az erdőben, főleg ha megizzadsz előtte, fázni fogsz. Egy kis pulcsi mindig legyen nálad.
Bár nem a Himalájára indulsz, de nem jó ötlet a válltáska. Ami a 4-6-os villamoson kényelmes viselet, az a hegyi utakon egy idő után egyáltalán nem az, úgyhogy ha nem akarsz egy kiadós hát- vagy vállfájást, szerezz be egy pillekönnyű, kicsi hátizsákot.
Vizet vigyél magaddal, és ami szintén fontos, aprópénzt is, ugyanis előbb-utóbb biztosan pisilned is kell majd, a nyilvános vécéknél pedig bankkártyát nem fogadnak el. A jó hír viszont az, hogy úgy a Várban, mint a Citadellánál több nyilvános vécét találsz, mint egész Budapesten.
Ugyanezt megteheted a Gellért tér felé is, de ahogy már írtam, nekem az nem lett a kedvenc útvonalam, igaz, én felfelé próbáltam ki. Egyrészt ez a legmeredekebb (igaz, 10 perc alatt fenn vagy, de annak meg mi értelme van),
Útvonal, ha mégsem másznál hegyet
Ha nem kaptál kedvet a hosszú vagy túl meredek úton való gyalogláshoz, busszal is felmehetsz a Citadellához. A Móricz Zsigmond körtérről induló 27-es busszal a Búsuló Juhász megállóig menj, onnan pár száz métert kell csak sétálnod a Szabadság-szoborig.Persze nem csak ezen a két helyen sétáltam tavasz óta. Imádom Óbuda kis utcáit, a Tabánt, Hűvösvölgyet, a Füvészkertet vagy a belváros kevésbé frekventált utcáit is, és a Vajdahunyadvára-Városliget is a kedvenceim közé tartozik. Egy csomó helyen még nem jártam. Ma, szerintem, felmegyek a Normafához!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.