praktikusotthon2017 alternatív energiaforrás napenergia építkezés
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Az Európai Parlament és Tanács 2010/31/EU irányelve 2021. január 1-től valamennyi új épületre kötelezően előírja a „közel nulla" energiafogyasztás elérését. Azt hogy ez konkrét számértékben mit jelent, azt minden tagállam saját maga határozza meg. Magyarországon ez 2020-tól várhatóan maximum 75-80 kWh/m2/év energiafogyasztást jelent majd.

Miként lesz elérhető a „közel nulla”?

Lényegében újra át kell gondolni a falak és nyílászárók anyagát és hőszigetelő képességét, valamint az alternatív energiaforrások kihasználását – elsősorban napenergia. Nem lesz mellékes továbbá, hogy milyen az épület formája, tájolása, fűtési rendszere.

Szoláris nyereség

Egy ház akkor a legideálisabb, ha az ablakok 80%-a délre, 15%-a keletre és/vagy nyugatra, a maradék 5% pedig északra néz. A téli időszakban az ablakokon beáramló napsugárzás felmelegíti a ház levegőjét, így csökkentve a fűtés költségét. A nyári időszakban azonban fontos, hogy ezeket az ablakokat például árnyékoló rendszerekkel védjük, elkerülve így a ház túlmelegedését, és a plusz energiát igénylő hűtését.

Egy ház akkor a legideálisabb, ha az ablakok 80%-a délre néz, így a téli időszakban az ablakokon beáramló napsugárzás felmelegíti a ház levegőjét Forrás: Vincze&László Építésziroda

Az épület formája

Minél kompaktabb és egyszerűbb tömegformálásra kell törekedni. Meglepő lehet, de az egy- és kétszintes házak közül az utóbbi igényel kevesebb energiát, mivel kevesebb lehűlő felülettel rendelkezik.

Minél kompaktabb és egyszerűbb tömegformálásra kell törekedni, így csökkenhet a ház energiaigénye Forrás: 3h Építésziroda

Fűtési rendszer

A legjobb megoldás a hőszivattyú, mivel környezetkímélő és kiválóan kombinálható a napenergiával.

Ezek összességében drágíthatják az építkezés költségét, mind a tervezés, mind a kivitelezés résznél, ám, hosszú távon a plusz kiadások megtérülnek.

A fűtési rendszerre a legjobb megoldás a hőszivattyú, mivel környezetkímélő és kiválóan kombinálható a napenergiával Forrás: Shutterstock

Egy „közel nulla” ház esetén még körültekintőbben kell építészt választanod. Lényegében rajta és az épületgépészeti tervezésen múlik majd, hogy az újonnan épülő házad megfelel-e a meghatározott szabványnak.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.