A partner hatása kétféleképpen jelenhet meg: megkönnyítheti, vagy épp ellenkezőleg, megnehezíteti, meggátolhatja a kívánt változást.
A szerelmi kapcsolatban lévő emberek gyakran egyfajta kölcsönös függőségi helyzetet alakítanak ki; céljaik, rutinjaik tekintetében. Ez lényegében azt jelenti, hogy a partnerek szimbiózisban élnek egymással, de ez nem közös megegyezésen, a személyiségük azonosságán alapul.
Az egyik fél függését használja ki a másik, aki irányítja. Ebből adódik az a fajta összeegyeztetett életritmus, melybe nem fér bele, ha az egyik drasztikusan változtatni akar. Így sok esetben hiába szeretne egészségesebben táplálkozni, edzeni, fogyókúrázni, a másik ezt verbálisan, sőt gyakran fizikálisan is megakadályozza.
Ez kedves, mézes-mázas szavakkal is történhet – „Te így vagy szép, ne változtass magadon" -, de nem ritka az akadályozás sem. Kidobja az ételt, nem engedi el az edzőterembe, kineveti, ha otthon tornázik, szándékosan előtte eszi a kedvenc édességeit, hívja, hogy csatlakozzon. Többször hangoztatja, hogy ehhez ő túl gyenge, úgysem fog neki sikerülni.
Ezek hátterében nem ritkán a féltékenység áll. Úgy érzi, egy ducibb, kissé elhanyagolt, önbizalomhiányos partnert jóval könnyebb megtartania – nulla energiát kell belevinnie a kapcsolatba -, mint egy önmagával megbékélt, ettől felszabadultabb, csinosabb személyt. Ez túlnyomórészt a férfiakra jellemző magatartás, de gyakran előfordul nők esetében is.
A partner azonban jóval könnyebbé is teheti a változást, főleg, ha ő is felismeri ennek fontosságát, és maga is rálép az útra. Akkor, ha ketten kezdenek bele az életmódváltásba, jóval nagyobb a siker esélye is. Kialakul egy új közös érdeklődési kör, mely akár szorosabbá is fűzheti a kettejük között lévő kapcsolatot. Több közös program, közös téma kerül az életükbe, melynek mind pozitív hatásai lesznek. Energikusabbakká, aktívabbakká válnak, és nő az önbecsülésük is.
Egy 2015-s amerikai tanulmányban 122 olyan ember vett részt, akik fogyókúrába kezdtek.
Köztük vegyesen voltak olyanok, akiket partnereik támogattak és akadályoztak céljaik elérésében. A 2 hónapos megfigyelt időszakban, a résztvevők többsége arról számolt be, hogy partnere megnehezítette ezt az időszakot. Emellett azonban valódi partneri magatartásformákra is fény derült.
A jó diéták 10 ismérve
A jófajta diétát valójában életmódváltásnak hívjuk. Sokakat viszont megijeszt ez a szó, ugyanis hosszú távú elköteleződést jelent, míg a diéta a köztudatban egy gyors fogyási módszert takar. Ennek azonban nem szabad bedőlni. Hogy jól tudj választani a különböző fogyókúrás módszerek között, megmutatjuk a jó diéták 10 ismérvét.
Annak ellenére, hogy a legtöbb esetben a résztvevők a fenti hozzáállással találták szembe magukat, a kutatás fényt derített azokra a példákra is, melyekben a partner segítette a másikat.
Tehát a kapcsolat nagyban könnyíthet, de nehezíthet is a kitűzött célok elérésében. Az, ahogy ebben a helyzetben viselkedik a másik, komoly visszajelzést ad a kapcsolatról is. A fogyás, életmódváltás elősegítésének egyik legfontosabb tényezője, hogy a partnerek képesek legyenek egymással kommunikálni – értően figyelni a másikra. A fenti tanulmány során kiderült az is, hogy a fogyókúrájuk körüli beszélgetések nyíltsága, egyenesen arányos volt a fogyókúrájuk sikerességével.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.