Az apák kapcsolata gyermekükkel igazán csak a születés után kezdődik. Bár látják párjuk hasának növekedését, érzik a benne mozgolódó picit, igazán a születésük pillanatában válik számukra kézzelfoghatóvá, hogy az életük ettől a pillanattól kezdve megváltozott. Ezután felelősséggel tartoznak egy kis életért, az ő jövőbeli boldogulásáért. Védelmükkel körülölelik őket a nap 24 órájában, még akkor is, ha épp nincsenek mellettük.
Míg egy anya akár három évet is otthon maradhat a gyermekével, addig az apák rendszerint csupán egy hétig élvezhetik a mindent eltöltő együttlétet.
Természetesen hazánkban is van lehetőség arra, hogy a férfi éljen a „szülői szabadsággal”, sőt, akár meg is oszthatják ezt az anyával, az általános tendencia azonban mégsem ez. Ebben sok esetben a férfi magasabb keresete is közrejátszik, de többnyire mégiscsak a társadalmi szokások azok, amik visszaterelik a munka világába. Hiszen a nő, az anya feladata az újszülött gondozása, a kisgyermek nevelése. Valahogy a férfiak is kissé félnek ekkora felelősséget a vállukra venni, sokan gondolják úgy, hogy párjuk jóval alkalmasabb erre a feladatra. Pedig a frissen anyává vált nők számára is komoly kihívást jelent ez a helyzet, ritkák a született, úgynevezett ősanyák.
A legideálisabb az lenne, ha fél-egy évet a két szülő együttesen tölthetne otthon, együtt ismerkednének a gyermekükkel, közösen alakítanák ki a napi rutint, és ami a legfontosabb, együtt élnék meg a gyermekük életében oly' fontos és meghatározó időszakot.
A szociális berendezkedés azonban ezt nem teszi lehetővé, így az apáknak maradnak a délutáni élménybeszámolók, az esti fürdetések és a hétvégék. Épp ezért is fontos annyira, hogy az újszülött első pár percében édesapjukkal is testközelbe kerüljenek. Ez nagyban segíti a kettőjük között lévő kötődést, meghittséget.
A szülés elhallgatott oldala
Kezdjük ott, hogy a filmekkel ellentétben a szülés nem abból áll, hogy elfolyik a magzatvíz, berohansz a kórházba, majd pár pillanattal később megszületik a kisbabád, és egyből kisimult arccal öleled magadhoz az egyszemélyes szobádban, mindezt csupa kedves és odafigyelő orvos és nővérke óvó „ölelésében". Nem, a szülés önmagában véve egy trauma, egy krízispont. A legnagyobb sokk akkor éri az anyát, amikor rádöbben, hogy mennyi mindent hallgattak el előle, lehet, hogy nem véletlenül! Olvasd tovább!
A császármetszés esetén ma már szinte az összes kórházban lehetőség van az úgynevezett korai szőrkontaktusra. Amíg az anya a műtőben fekszik, persze beviszik hozzá a babát, adhat neki egy puszit, de nincs lehetősége magához ölelni.
Ekkor lép színre az apa, aki csupasz mellkasára teheti újszülött gyermekét, és egy halvány fénnyel megtöltött szobában egymásra koncentrálhatnak.
Bár a férfiak nem élik át a szülés fájdalmát, a benne rejlő katarzist olyan mértékben, mint a nők, mégis ugyanúgy az esemény részesei. Tehát az aranyóra az apáknak is jár, és igenis élniük kell vele, mert annál csodálatosabb dolog, mint először a karjukba fogni a pici babájukat, egyszerűen nincs.
Kattints a képre, és nézz meg pár apukát, akik először ölelik újszülött gyermeküket:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.