Hogyan juthatunk megbízható orvosi tanácshoz gyorsan?

Forrás: Shutterstock -
PR cikk
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Mi az első dolgunk, ha valamilyen szokatlan tünetet tapasztalunk magunkon? A fiatalabbak valószínűleg rákeresnek a Google-ben, az idősebbek pedig inkább választják a háziorvost, de sokan vannak olyanok is, akik – teljesen feleslegesen – a kórházak sürgősségi osztályán kötnek ki. De ma már másféle lehetőségek közül is válaszhatunk, ha gyorsan, megbízható orvosi tanácsra lenne szükségünk.
Forrás: Shutterstock

Mikor működhet az online orvoslás?

Az interneten rövid kereséssel rengeteg információhoz juthatunk, ami azt a hamis érzetet keltheti bennünk, hogy minden fontos tudás birtokában vagyunk orvosi diploma nélkül is. Pedig önmagunk online diagnosztizálása kifejezetten veszélyes lehet, de mindenképpen félrevezető. Gyakori gond az is, hogy a különböző webes fórumokon hasonló problémákkal küzdő, laikus betegek „gyógyítják” egymást, azaz cserélnek tapasztalatot.

Azoknak, akik azonnali tanácsra, eligazításra, vagy segítségre vágynak, vannak már megbízható források is. Az egyik ilyen például az E.ON ÉletEnergia szolgáltatása, ami képes arra, hogy az online keresés gyorsaságát a megbízhatósággal ötvözze: bármilyen egészségügyi panasszal vagy kérdéssel lehet hívni a 24 órás telefonos tanácsadásukat, így biztosan azonnal kapunk valamilyen segítséget, és nem önmagunkat kell diagnosztizálnunk. Ráadásul ha arra van szükség, ügyintézők segítségével 5 munkanap alatt még időpontot is adnak szakorvosi rendelésre.

Léteznek ezentúl a Google-keresésnél szofisztikáltabb online diagnosztizálási módszerek is, illetve olyan orvosi appok, amelyet egészségügyi dolgozók terveztek. Ezeknél pontról pontra beírhatjuk a tüneteinket az erre a célra tervezett felületre, majd megkapjuk a lehetséges betegségeket (fontos a többesszám, hiszen pontos diagnózist így nem lehet felállítani), és azt is, hogy szükséges-e orvoshoz fordulnunk. Ez a módszer kevésbé veszélyes, főleg, ha megbízható oldalakat vagy appokat használunk, de általában nem helyettesítheti az orvost – amire maga a diagnosztikai oldal vagy az app is figyelmeztet.

Öndiagnózis helyett valódi szakemberek

Az online egészségügyi tanácsadásnak van olyan változata is, amikor valódi orvosok véleményét kérhetjük ki. Ez olyan problémák esetén lehet hasznos, amelyekkel nem tudunk, esetleg nem szívesen mennénk egészségügyi intézménybe, vagy másod-, harmadvéleményt szeretnénk kérni. Több egészségügyi weboldal is kínál ilyen „az orvos válaszol” szolgáltatást, de ekkor biztosan nem fogunk azonnali választ kapni a problémánkra, ráadásul kérdés, hogy valóban megbízható szakembertől jön-e az információ.

Forrás: shutterstock

Háziorvos, ügyelet vagy sürgősségi?

A telefonos orvosi ügyelet egyébként a háziorvosi ellátásnak is része Magyarországon. Ennek az a lényege, hogy esténként és hétvégén is lehet hívni, ha olyan panaszunk lenne, ami a saját háziorvosunk következő rendeléséig nem várhat. Sajnos azonban ez a rendszer nem minden körzetben működik megfelelően, és gyakori panasz, hogy érdemi segítséget nem kap a beteg a kérdésére, kapacitáshiány miatt pedig orvos sem tudja felkeresni az otthonában.

Jellemző az is, hogy egy hirtelen jött panaszokkal sokan a kórházak sürgősségi osztályát keresik fel, vagy a mentőket hívják, de ez egyáltalán nem jelenti azt, hogy hamarabb jutnának orvosi segítséghez. A sürgősségi osztályok többek között azért nagyon leterheltek, mert rengeteg páciens érkezik oda olyan panasszal, amely valójában nem igényel sürgősségi ellátást. Ezeket a betegeket elküldik, vagy hátra sorolják az ellátásban, így akár órákat is eltölthetnek a kórházban, mire orvoshoz kerülnek.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.