A feminista mozgalmak legnagyobb eredménye a női választójog
"A férfiak magukat felsőbbrendűnek tartották, és egész egyszerűen féltek attól, hogy miként hathat a nők szavazati joga a hagyományos családmodellre."
A feministák a 19. század közepétől kezdve harcoltak a nők egyenjogúságért, amelynek első állomása a választójog megszerzése volt. Angliában erre 100 éve került sor először. Az akkori brit feminista mozgalmak nagy alakjain túl bemutatjuk a magyarországi helyzetet is. Olvasd tovább!
Az NFL, azaz az amerikaifutball-liga maszkulin világában a nők látható és jelentős szerepe a lehető legminimálisabbra van korlátozva – a liga alkalmazottjainak mindössze egyharmadát teszik ki. A női riporterek maximum a pálya széléről szólhatnak a nézőkhöz – míg férfi társaik a stúdiókból közvetítik és beszélik meg a meccsek történéseit –, ők azok, akik a 40 fokos forróságban és a mínusz 10 fokos hidegben is próbálják miniinterjúra elkapni a játékosokat, edzőket, gyűjtik a pályán történt események információmorzsáit. A bírók szerepében is szinte kivétel nélkül csak férfiakat láthatunk, az egyenes kieséses szakaszban, a liga 99 éves fennállása alatt pedig még sosem volt női játékvezető.
A férfi bírák egyeduralma azonban idén január 13-án, azaz tegnap megdőlt.
A most 45 éves, háromgyermekes Sarah Thomas profi softball- és kosárlabda-játékos volt. Később átállt a túloldalra, azaz játékvezető lett, nem is akárhol, a férfierőtől duzzadó amerikaifutballban. Tegnap az NFL rájátszás mérkőzését, mint fő vonalbíró felügyelte. Ez a nagyszerű lehetőség nem csupán egyéni karrierje szempontjából jelentőségteljes, hiszen ezzel teret adhat még több női bíró számára, akár más, férfiak uralta sportágban is.
Női edzők az NFL-ben
Kathryn Smith volt az első teljes munkaidős női edző. A 2016-2017-es szezonban mint quality control coach dolgozott a Buffalo Bills csapatánál. Elsődleges feladata a csapat egy játékra való felkészítése volt.
Katie Sowers 2017-ben lett az NFL első nyíltan homoszexuális és második teljes munkaidős női edzője – jelenleg a San Francisco 49ers támadóedző-asszisztense.
Sarah nem a nemének, hanem a teljesítményének és tehetségének köszönheti ezt a történelmi pillanatot. Annak ellenére jelenthetjük ezt ki bátran, hogy az NFL-nek nem titkolt célja több nőt bevonni a látható és láthatatlan pozíciókba. Miért? Az Ebiquity adatai alapján 2009 és 2013 között az NFL női nézőinek száma 26, míg a férfiaké mindössze 18 százalékkal nőtt. A liga tehát kedvezni szeretne egyre növekvő női szurkolói és nézői táborának azzal, hogy a „gyengébbik" nem számára egyre több és fontosabb pozíciót biztosít. Ezen azonban van még mit dolgozni: a 2017-es NFL-szezon során például a senior adminisztratív pozíciók mindössze 20 százalékát töltötték be nők.
Gratulálunk Sarah Thomas!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.