Oszlassunk el gyorsan egy tévhitet
Sokan félnek a rendelőben végzett, gyors fogfehérítéstől (az eljárás neve egyébként Opalescence®), mégpedig két okból. Az egyik az, hogy egy elterjedt tévhit szerint ilyenkor leszedjük a fogzománc legfelső rétegét, így szabadulunk meg az elszíneződött résztől.
Ez egészen egyszerűen nem igaz.
Nem bántjuk a fogzománcot, hiszen az a fog pajzsa, és gondoskodik róla, hogy a fogba ne jussanak be a kórokozók. Éppen az szokott nagy bajt okozni, ha a fogzománc megsérül. Ilyenkor a baktériumok megtámadhatják a fog anyagát, és kialakul a szuvasodás, a fogbélgyulladás, a tályog, a fogágybetegség, és még sorolhatnám.
A fogzománcot tehát nem bántjuk, ez alap. A fehérítés során kémiai reakció zajlik: a hidrogén-peroxid reakcióba lép az elszínező anyagokkal, amelyek a reakció végén víz kíséretében távoznak a fog felszínéről. Mivel a vízhiány dehidratálja az idegeket, azok izgalomba jönnek – ezt érzékenységként éljük meg. Az érzékenység 24-72 órán belül magától meg szokott szűnni, ahogy a nyállal ismét hidratáljuk a fogainkat (illetve a bennük levő idegeket).
A másik tévhit, hogy a rendelői fogfehérítés gyors ugyan, de az eredménye nem tartós
Nos, ez sem igaz. A legtöbb embernél több évre szóló eredményt produkál ez az eljárás. Persze nem vagyunk egyformák: van, akinél csak fél évig áll fenn a szép fehérség, van, akinél hosszú évekig – ez az életmódtól függ leginkább. Nem tudsz meglenni kávé nélkül? Naphosszat teát szürcsölsz? Az egészséges életmód jegyében céklalét iszol? Ez nem jó hír a hófehér fogaknak, mert az élénk színű italokban (és ételekben) olyan anyagok vannak, amelyek megtapadnak a fogzománc recéiben, és újra elszínezik a fogaidat.
Hogyan zajlik a kezelés?
A rendelőben fotokémiai fogfehérítést alkalmazunk, ami azt jelenti, hogy egy külső fényforrással aktiváljuk a fogfehérítő anyagban lévő iniciátort. (Nyugalom: nem annyira bonyolult, mint ahogy hangzik.) Ez az eljárás egyrészt meggyorsítja a fehérítés folyamatát, másrészt így világosabb árnyalat lesz a végeredmény. Az eljárás előtt a fogakat speciális eszközökkel megtisztítjuk, hogy a fogakon lévő lepedék/fogkő ne gátolja a fehérítést. Ezután következik a lágyszövetek precíz izolálása, majd felhelyezzük a fehérítőanyagot, és megvilágítjuk. Az eljárás végén a fehérítőanyagot és az izolációt természetesen eltávolítjuk.
Mire kell ügyelni?
Maga az eljárás körülbelül 2 óra, és számítani kell egy kis érzékenységre közvetlenül a kezelés közben és utána – mondhatjuk, hogy ez a gyorsaság ára. Ez egyébként 1-3 nap alatt elmúlik a legtöbb esetben. Fontos, hogy a kezelés után 3 napig tartózkodj az élénk színű italoktól, ételektől, ha dohányzol, ne nyúlj a cigihez 3 napig, és a hölgyek a rúzst is felejtsék el. Ha letelt a 3 nap, újra ihatsz kávét, teát, vörösbort stb., de tudnod kell, hogy ezek felgyorsítják a fog újbóli besárgulását vagy elszürkülését.
Néhány ügyes trükk
Kávézás, vörösborozás után forgass meg egy korty vizet a szádban: ez lemossa a fogakra tapadt maradék cseppeket, és kisebb lesz az elszínező hatás. Színezéket tartalmazó üdítőknél bevetheted a szívószálat, így a lé nem fog annyira érintkezni a fogaiddal.
Mi a következő lépés?
Ha elszánod magad arra, hogy kifehéríttesd a fogaidat, keress fel egy jó szakorvost, aki megnézi a fogsorod, és elmondja, rögtön belevághatsz-e, vagy előbb egy-két kezelést tanácsos elvégeztetned. Például a meglévő pótlásokat ki kell cserélni, hogy a színük passzoljon az új mosolyodhoz, illetve fehérítés előtt mindig célszerű leszedetni a fogkövet.
Keress olyan fogászatot, ahol külön dentálhigiénikusok foglalkoznak a fogfehérítéssel és fogkőleszedéssel: jobb, ha szakértő kezekbe adod magad. Ilyen például a zuglói Uniklinik fogászat is, ahol a legmodernebb eszközökkel és anyagokkal dolgoznak. Időpontot itt kérhetsz tőlük.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.