Textilkisokos: így tisztítsd a különböző ruhadarabjaidat

Selyem szárítás gyapjú ruha pamut textil tisztítás mosás
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Az elegáns megjelenéshez nem csak a divatos ruhák és a kiegészítők vagy a mesterien elkészített smink és frizura tartoznak hozzá. Az is nagyon fontos, hogy megfelelően karbantartsuk a ruhatárunkat, hiszen hosszú távon csak így tehetnek jó szolgálatot. Lehet, hogy egyes anyagok több törődést igényelnek, de megéri foglalkozni velük, hogy kedvenc ruháink hosszan eredeti pompájukban tündököljenek. Ezért most eláruljuk az egyes anyagok karbantartásának legfontosabb trükkjeit, amelyeket gyerekjáték lesz elsajátítanod.

Selyem

A selyem az egyik legnemesebb, legelegánsabb, de pont ezért az egyik legérzékenyebb anyag is. Körültekintően kell vele bánni, de megéri a pepecselést, hiszen egy kibolyhosodott, szálhúzódásokkal teli selyem ruhadarab minden, csak nem elegáns. Az esetek többségében éppen ezért kézi mosás javasolt, langyos, szappanos vízben dörzsölés nélkül. Az öblítésnél lehet ecetet is használni, ez a titkos összetevő karbantartja az anyagot és megóvja a kifakulástól. Szárításnál is körültekintően kell eljárni: szárítógép és kicsavarás helyett törölköző segítségével felitathatjuk róla a fölösleges vizet, majd ki is teríthetjük. Vasalással még rásegíthetünk a száradásra: viszont csak addig, amig nyirkos, de akkor is lehetőleg csak vasalóruhán keresztül. És még valami: fontos, hogy a fehér selymet ne érje közvetlen napfény, mert hamar megsárgulhat.

Gyapjú

Talán mindenki találkozott már összement, eldeformálódott gyapjúpulóverrel, és aki egyszer kivett a mosógépből egy ilyen darabot, az biztosan nem szeretné többé átélni ezt az érzést. Hasonlóan a selyemhez a gyapjú is elég érzékeny, nem szabad forró vízzel vagy klór alapú tisztítószerekkel kezelni. A kézi mosás a legjobb megoldás, de a kevert anyagú darabokat mosógépbe is lehet tenni, viszont ebben az esetben is inkább egy rövid, kímélő program javasolt, centrifugálás nélkül. Figyeljünk arra, hogy ha kézzel mossuk a 100 százalék gyapjúpulóvert, a víz hőmérséklete ne haladja meg a 30 fokot, és speciálisan gyapjútermékekhez készült tisztítószerek használata is javasolt. A ruhadarabok kinyúlását pedig megelőzhetjük, ha kicsavarás nélkül egy száraz törölközőre fektetve hagyjuk, hogy megszáradjon, hiszen ha felfüggesztjük, hamar kinyúlhat és eldeformálódhat az anyag. A nem megfelelő tisztítás következtében a gyapjú szálai megkeményedhetnek. Ha már megtörtént a baj, akkor érdemes samponos hideg vízbe áztatni a pórul járt ruhadarabot, ettől visszanyeri a rugalmasságát.

Sokan ismerik az érzést, amikor összemegy a gyapjúpulóver Forrás: Shutterstock/Olana22

Pamut

A legtöbb ember tudja, hogy a pamutból készült ruhákkal van a legkevesebb gond, gépben és kézzel is jól moshatók, az viszont tévhit, hogy ezekre az anyagokra nem kell vigyázni. Az egyik legfontosabb tudnivaló róluk, hogy a pamut ruhadarabokat sem szabad 30 foknál melegebb vízben mosni, mert csak így őrzik meg a színüket. Az esetleges foltokat pedig mindenféleképpen külön kell kezelni a gépbe dobás előtt. A fehér ruhákat fehér darabokhoz készült speciális mosószerrel érdemes tisztítani, hogy ne sárguljanak be, ugyanis a pamut hajlamos erre. A szárítógép is bátran bevethető, még az elasztánnal kevert pamutruhák esetében is. Vasalni pedig könnyebb őket még nedves állapotukban. A nyomott mintás pamutfelsőkre, ruhákra pedig fokozottan figyeljünk, a minta épségét kézi mosással tudjuk legbiztosabban megóvni hosszú távon.

Viszkóz

A viszkóz egy félszintetikus, természetes növényi rostokat is tartalmazó anyag. A rostok különböző vegyszeres kezeléseknek köszönhetően érik el a végső formájukat, ezért a közhiedelemmel ellentétben nagyon is óvatosan kell bánni ezzel az anyaggal: maximum 40 fokos gépi mosás javasolt, kímélő programon. Ráadásul arra is figyelni kell, hogy a mosógépet maximum kétharmadáig töltsük, ha ilyen ruhákat mosunk. A gépi szárítása egyáltalán nem javasolt, mosás után egyszerűen ki kell teregetni a ruhaszárítóra, vasalni pedig csak akkor vasaljuk, ha még nedves. Akkor sem kell megijedni, ha a kedvenc viszkózból készült ruhánk összemegy, mivel egy kis hőkezeléssel, vasalással visszanyeri eredeti méretét.

Lenvászon

A lennek nagyon jó tulajdonságai vannak, ezért készülnek belőle ágyneműk és könnyű nyári ruhák is. Szellős, hűvös tapintású, a nedvességet könnyen felveszi, de könnyen le is adja. Aki viszont hord lenruhákat, az pontosan ismeri ennek a természetes anyagnak a negatívumát is: hajlamos a gyűrődésre. A fehér lenvásznat maximum 60 fokon, míg a színes darabokat maximum 40 fokon, kifordítva lehet mosni. Teregetés előtt érdemes kicsit meghúzogatni az anyagot, hogy a szálak visszarendeződjenek. Gépen vagy tűző napon szárítani a lenvászonból készült darabokat sem javasolt, viszont még nedves állapotban, kifordítva, nem túl magas hőfokon érdemes vasalni őket, akkor gyönyörűen kisimulnak.

Figyelem: plusz törődést érdemelnek

Vannak olyan ruhadarabok, amelyeknek nem is kell megnéznünk az összetételét, biztos, hogy kiemelt figyelemmel kell őket kezelnünk. A fehérneműk például ilyenek, sokkal tovább megőrzik a színüket és a formájukat, ha nem gépben mossuk őket. Ha mégis inkább ezt a megoldást választanád a kézi mosás helyett, akkor használj mosózsákokat vagy egyszerűen tedd a fehérneműket egy párnahuzatba és kapcsold a gépet kímélő fokozatra. Bélésük miatt a párnák, paplanok, pufikabátok és hálózsákok is kényesek, ha mosásról van szó, egy egyszerű trükkel viszont elkerülhetjük, hogy a bennük található töltőanyag összecsomósodjon: csupán egy-két teniszlabdát kell helyezni a dobba.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.