Korábban már írtunk 6 olyan nőről, akik megváltoztatták a történelmet, mint a kétszeres Nobel-díjas Marie Curie vagy az első magyar óvoda megalapítója, Brunszvik Teréz. Most lessünk be más csodás nők életébe is.
Valentyina Vlagyimirovna Tyereskova
A szovjet Tyereskova szülei egyszerű munkások voltak, ő maga azért hagyta abba az iskolát és folytatta levelező tagozaton, hogy egy textilgyárban kezdjen el dolgozni. Emellett ejtőernyőzött, összesen 125 egyéni ugrása volt.
Élete 25 évesen változott meg gyökeresen, amikor kiválasztották a szovjet űrprogramba, ráadásul tesztrepülési tapasztalatok nélkül, amire addig nem volt példa.
Így lett tehát Tyereskova az első nő az űrben, és az első szovjet űrhajós, aki manuálisan vezethette járművét. A Voszotk-6 fedélzetén összesen 2 napot, 22 órát és 50 percet töltött az űrben, ezalatt pedig 48-szor kerülte meg a Földet. A fiatal nő mind pszichikailag, mind fizikailag nehezen viselte a súlytalanságot, amiből a szovjet tudósok arra következtettek, hogy a nők szervezete kevésbé alkalmas az űrrepülésre.
Ő az első és máig az egyetlen nő, aki az Orosz Fegyveres Erőknél vezérőrnagyi rangot kapott. Nem csupán a történelemkönyvekbe írta be magát, de az űrtörténet örök részesévé is vált, amikor a Holdon elneveztek róla egy krátert.
Amelia Earhart
Az amerikai származású Earhart húszévesen csatlakozott a kanadai Vöröskereszthez, hogy az első világháborúban megsebesült katonákon segítsen.
A kórházban sokat beszélgetett pácienseivel, többek között pilótákkal is. Ezek a diskurzusok keltették fel figyelmét a repülés iránt.
Megszerezte a pilótaigazolványt – amit szülei elleneztek –, majd teherautósofőrként kezdett dolgozni, hogy saját repülőgépet vehessen magának. Bár szándékai az ég meghódításával szilárdak voltak, egy ideig csak hobbiként repült, miközben angoltanárként dolgozott. Később azonban sorra kezdett megdönteni mind magassági, mind távolsági rekordokat. Ő volt például az első pilóta, aki megállás nélkül repült Los Angelesből Mexikóvárosba.
A bátorság az ár, amit az élet követel a békéért cserébe
Szenvedélyesen imádott repülni, és végül ez okozta a vesztét is. Körbe akarta repülni a Földet: navigátorával, Fred Noonannal 1937. június elsején szállt fel gépével Miamiból. Brazílián át Szenegál felé haladva átrepültek Afrikán, majd az Arab-félszigetet átszelve India következett. 1937. június 28-án, 32 ezer kilométerrel a hátuk mögött érkeztek meg Új-Guineába. A következő célállomás a Csendes-óceán közepén fekvő Howland-sziget volt. Július elsején indultak tovább, egy nappal később Earhart rádión időjárásjelentést kért – vihar tombolt a térségben –, majd jelezte, hogy alacsony az üzemanyagszintjük. A női pilótát azonban hiába várták a szigeten, sosem érkezett meg. Hónapokon át keresték a repülőgépet, végül 1938. január 5-én Amelia Earhartot és navigátorát halottnak nyilvánították.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.