Minden várakozást felülmúlt az MVM Zrt. okosbútor-pályázata iránti érdeklődés: közel 600 intézmény több mint 1200 pályázatot nyújtott be. A nevezések 70 százaléka általános- és középiskolákból érkezett, de 11 egyetem is jelezte, hogy szívesen kihelyezne egyet az egyedi térbútorok közül.
A nagyméretű, szabadtéri, fából készült, napelemes, USB-aljzattal telefontöltésre is alkalmas, sötétben hangulatvilágítást adó, művészeti alkotásnak is beillő okosbútorokat egy általános iskolának, egy középiskolának, egy több funkciós oktatási intézménynek, illetve egy egyetemnek ítélte oda, komplex szempontrendszer alapján a zsűri. Név szerint a következő iskoláknak: a gyomaendrődi Rózsahegyi Kálmán Általános Iskolának, a Zalaegerszegi Kölcsey Ferenc Gimnáziumnak, a Szekszárdi I. Béla Gimnázium, Kollégium és Általános Iskolának, illetve a Semmelweis Egyetem Elméleti Orvostudományi Központjának.
A komplex szempontrendszer kitért többek között a helyszín adottságaira (méret, talajszerkezet, napelemek működési feltételei, körbejárhatóság, védettség biztosítása, stb.), a pályázó intézménybe járók számára és rászorultságára, a pályázat tartalmára, valamint kreativitására.
Kóbor György, az MVM Zrt. elnök-vezérigazgatója elmondta, hogy az MVM Csoport kiemelt célja, hogy a fiatal generációk mindennapi témái közé bekerüljön az energiahatékonyság és a fenntarthatóság, illetve, hogy okos megoldásokkal támogassa a különböző oktatási intézmények innovatív fejlesztését. Az okosbútor-pályázat az MVM társadalmi felelősségvállalásának több alapelvét ötvözi: az innovációt, a következő generációk támogatását, a fenntarthatóságot, illetve az oktatási intézmények fejlesztését.
A nyeremények között 2-2 darab KÍGYÓ és KOCKA fantázianevű okosbútor szerepelt. A KÍGYÓ egy moduláris egység, amely variálhatósága miatt könnyen elhelyezhető bármilyen helyszínen. A tömör fából készült, ergonomikus kialakítású térbútoron két napelem található, amelyek energiával látják el az USB-töltőket, illetve a beépített esti hangulatvilágítást is. A KOCKA egy szintén tömör fából készült, ergonomikus kialakítású fedett okosbútor, amely esőben is használható, egymással szemben kialakított ülőhelyekkel. A rajta elhelyezett napelemek segítségével alkalmas különböző eszközök töltésére is. A KOCKA a Semmelweis Egyetem Elméleti Orvostudományi Központjához és a Szekszárdi I. Béla Gimnáziumhoz került, míg a KÍGYÓ a gyomaendrődi Rózsahegyi Kálmán Általános Iskola, illetve a Zalaegerszegi Kölcsey Ferenc Gimnázium udvarán kapott helyet. A négy helyszínen megtartott átadó ünnepség során az intézményvezetők hálásan üdvözölték az installációkat.
„Az Elméleti Orvostudományi Központ egyetemünk legmodernebb oktatási egységeként ismert. Az épület valódi multikulturális találkozási pont, egy állandóan pezsgő, lüktető komplexum, melynek mostantól ez az okosbútor is a része. Bízom benne, hogy a KOCKA idővel szimbólummá, egy új közösségi térré válhat az egyetem hallgatói, oktatói, illetve a 9. kerület számára. Nagyon örülök, hogy egy ilyen látványos installáció kellően felhívja a figyelmet a környezetvédelem és az energiahatékonyság jelentőségére” – hangsúlyozta Dr. Szász Károly, a Semmelweis Egyetem kancellárja a KOCKA október 17-i átadásakor."
„Azt gondolom, hogy jó helyre került ez az okos kocka, mert kellően megtestesíti azt a három dolgot, amik jellemzik az I. Béla Gimnázium, Kollégium és Általános Iskola intézményét. Kifejezi a környezettudatosságot, a digitális kultúra fejlesztésébe vetett hitünket és a diákcentrikusságot. Büszkék vagyunk rá, hogy ennek a kockának a birtokosai lehetünk” – emelte ki Hajós Éva, a Szekszárdi I. Béla Gimnázium, Kollégium és Általános Iskola igazgatója.
„Amikor beadtunk a pályázatot, kissé szkeptikus voltam, hogy miért pont a mi iskolánkat választanák, hiszen annyi intézmény szállt versenybe. A beadást követően néhány nap múlva azonban jött is az örömhír, hogy három másik iskola mellett mi is nyertünk. Nagy öröm volt ez számomra. Nagyon fogunk rá vigyázni” – mondta Farkas Zoltánné, a Rózsahegyi Kálmán Általános Iskola igazgatója.
Kajári Attila, a zalaegerszegi tankerület igazgatója pedig arról beszélt a Kölcsey Ferenc Gimnázium átadóján, hogy az iskolán már találhatóak napelemek, külön öröm számukra, hogy most egy okosbútorral bővíthetik a zöldenergiát hasznosító eszközeik sorát. „Bízom benne, hogy a KÍGYÓ idővel egy állandó találkozási pontként jelenik meg a diákok életében. Nagyon köszönjük a pályázat kiírását, illetve külön gratulálok a diákönkormányzatunknak a sikeres pályamunkájához.” – jegyezte meg Kajári Attila.
A pályázat szakmai zsűrijének tagja volt: Jákó Eszter az MVM Zrt. kommunikációs igazgatója, Földi Melinda az MVM Zrt. kommunikációs szakértője, Huszár András a Hello Wood társalapítója, Rákóczi Ferenc műsorvezető és Murai László a HÖOK elnöke.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.