Az Országos Élelmezés és Táplálkozástudományi Intézet (OÉTI) aktuális ajánlása szerint naponta 2-3 egység húsra, húskészítményre van szüksége szervezetünknek (egy egység például: 10 dkg sovány sertéshús, 5 dkg sovány felvágott, 4 dkg közepes zsírtartalmú felvágott). Ezek a húsok ugyanis megfelelő arányban tartalmaznak olyan esszenciális aminosavakat, amelyeket a szervezetünk nem tud előállítani. Tehát például napi 50 g sertéshús elfogyasztása fedezi egy ember teljes esszenciális aminosav-igényét, fehérjeszükségletének 20%-át.
A vöröshúsok a benne található vastartalomnak köszönhetően nyerik el színüket. Minél vörösebb a hús színe, vastartalma annál magasabb, s miután ezt a szervezet nem képes előállítani, beviteléről táplálkozással kell gondoskodni. Különösen a hölgyeknek magas a vasigénye, de gyermekáldás, terhesség, szoptatás idején a szükséglet megduplázódik. A vashiányos vérszegénység az egyik leggyakoribb hölgyeket érintő hiánybetegség. Ha valakinek romlik a koncentrációs készsége, fázékony és fáradékony, lehangolt, gyengének érzi magát, sápadt, vagy gyakorta megszédül, és hajlamos a fertőzésekre; a vérszegénység tüneteit érzékelheti magán.
A hazai sertésállomány fajösszetétele és takarmányozása az alapja, hogy kiváló minőségű húsok kerüljenek feldolgozásra. A gyártók kínálatukban szem előtt tartják az egészséges táplálkozás igényét és a különböző fogyasztói rétegek keresletének történő megfelelést, továbbá leszögezik, hogy az Afrikai Sertés Pestis fertőzésnek (ASP) nincs az emberi szervezetre ártalmas hatása. További részleteket itt talál a téma kapcsán:
https://portal.nebih.gov.hu/hu/afrikai-sertespestis
A sovány hús (például a karaj) az egészségtudatos táplálkozásba is nagyszerűen beleillik; zsír és koleszterin tartalma egyaránt alacsony.
A sertéshús jó választás hétköznapi és ünnepi ételekhez, ráadásul minden évszakban változatosan elkészíthető. A sertés egyes részei tradicionális és modern ételek alapanyagai lehetnek. A fejhús, oldalas, csülök, dagadó, hosszú- és rövidkaraj, tarja, valamint lapocka és comb felhasználásával változatos fogások készíthetők, továbbá nagy mennyiségben tartalmazzák a B-vitamin csoport tagjait (B1, B2, niacin, B6, B12) is, melyek biztosítják testünk sejtjeiben a normális zsír és fehérje anyagcserét és támogatják az idegrendszert például a stressz jobb kezelésében. A sertéshúsnak különösen kiemelkedő a sokak által agyserkentő vitaminnak nevezett vízoldékony B1-vitamin tartalma. Megfelelő arányban található benne nátrium (85mg/100gr) és kálium (442mg/100gr), amelyek együttesen játszanak szerepet a szervezet vízegyensúlyának megtartásában és a szív normális ritmusának biztosításában. A csontjainkat alkotó, azt védő kalcium (16,9 mg/ 100 Gr) és az immunrendszert erősítő cink (2,6 mg/100 Gr) tartalmának köszönhetően pedig e húsfélék fogyasztása a még fejlődésben lévő szervezet számára is igen hasznos. Fentieken kívül érdemes fogyasztani továbbá magas a hem-vas tartalma, kiemelkedő a biológiai értéke miatt, fehérjetartalma építi az izomzatot, ráadásul a sertéshús önmagában nem tartalmaz számottevő koleszterint.
Az Agrármarketing Centrum az Agrárminisztérium és a Vágóállat és Hús Szakmaiközi Szervezet és Terméktanács közreműködésével 2020-ban is sertés fogyasztásösztönző kampányt folytat, melynek része áruházi kóstoltatás, valamint médiakampány is. A kampány a „Mi lesz ma a vacsora?” szlogen és az „Egy kiváló minőségű sertéshús minden ízében különleges” alszlogen alatt fut.
A kampány során számos belföldi rendezvényen ismerteti a sertéshús értékeit és változatos elkészítési módjait. A kampánnyal és ízletes sertésfalatokkal többek között a budapesti Magyar Ízek Húsvéti Vásárán, a mosonmagyaróvári Városi Majálison, a debreceni Debrecziner Gourmet Fesztiválon és Balatonkenesén, a Balaton Fesztiválon találkozhatnak az odalátogatók.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.