A nyár kedvence, az "istenek eledele" a cseresznye

Forrás: Shutterstock -
cseresznye gyümölcs
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Lassan itt a cseresznyeszezon, a gyümölcsös standokon először a májusi- később a még ízletesebb, sötétpiros, édes cseresznye jelenik meg, aminek nem egyszerű ellenállni. Szerencsére nem is kell: bár mint minden gyümölcsnek, annek is magas a gyümölcscukor-tartalma, mértékkel a diétába is beilleszthető, sőt, köztes étkezésnek kiváló lehet, de ha fogyni vágyunk vagy szénhidrátanyagcsere-zavarunk van, esetleg cukorbetegek vagyunk, 10-15 dekánál többet ne fogyasszunk belőle. 

A cseresznyét az ókorban az istenek eledelének is hívták, egyáltalán nem véletlenül. Számos jótékony hatása mellett ugyanis még nagyon finom is. A cseresznye körülbelül 80%-a víz, zsír alig, ellenben szénhidrát jócskán található benne - 100 grammban 13 gramm szénhidrát és 70 kalória van. A C-vitamin mellett tartalmaz még A- és B-vitamint, illetve foszfort, káliumot és kalciumot is.

A cseresznye kiváló vértisztító hatással bír, és rendszeres fogyasztása csökkenti a vér húgysavszintjét is. Kiegyensúlyozza a szervezet hormontermelését, ezért a változó korban lévő nőknek különösen ajánlott szezonban a cseresznye fogyasztása. Vízhajtóként is kiválóan működik, ezért is érdemes belőle nyáron minél többet enni.

A cseresznyének számos jótékony hatása van Forrás: Shutterstock

A még kevésbé érett cseresznye természetes melatonintartalma igen magas, ez a hormon pedig segít a nyugodtabb alvásban és a szívroham megelőzésében is. Káliumtartalma miatt a csontok fejlődésére is jótékonyan hat, épp ezért a gyerekeknek is ajánlott a cseresznye rendszeres fogyasztása.

Amellett, hogy a cseresznye jótékonyan hat az emésztésre, a bőr szépségében is komoly szerept játszik. A benne lévő hatóanyagoknak köszönhetően szépíti és fiatalítja a bőrt, ha rendszeresen fogyasztod, akkor az arcod kevésbé lesz zavaróan fénylő, emelett a pattanások ellen is kiváló. Arcpakolást is készíthetsz a gyümölcsből: magozz ki egy maréknyi cseresznyét, alaposan törd át

Jó, ha tudod

Ha hajlamos vagy rá, a cseresznye könnyen puffadást, felfúvódást okozhat. Ennek az az oka, hogy a gyümölcs a szénhidrátot fruktóz formájában tartalmazza, ez azonban nehezen szívódik fel a vékonybélben. Emiatt a vastagbélbe kerül, ahol baktériumokkal keveredve gázok képződnek. A cseresznye fogyasztása után fontos, hogy ne igyál vizet, mert a gyümölcs héján lévő élesztőgombákat a gyomorsav pusztítja el.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.