Ajánlott és kerülendő mozgásformák kismamáknak

Forrás: Shutterstock -
torna terhesség kismamatorna sportolás család testmozgás fittség várandósság
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Sokan úgy gondolják, hogy a terhesség ideje alatt a kismamának nem ajánlott fizikai aktivitást végeznie. Ha lehet, akkor feküdjön, pihenjen, ne erőltesse meg magát. Holott a várandósság állapot és nem betegség, a mozgás pedig kifejezetten jót tesz az anyának és a fejlődő magzatnak is.

A várandósság ideje alatt valóban érdemes sokat pihenni, ám ne feledjük, hogy az ellustulás és az aktív élet hiánya többet árt az édesanyának és a magzatnak, mint amennyit használ. A sport javítja az anya kedélyállapotát, segít fittnek maradni, mérsékli a hátfájást, puffadást, székrekedést, de

ilyenkor a baba is több oxigénhez jut, ráadásul plusz ingerek érik,

amelyek segítik őt a fejlődésben. A testmozgás kerülése tehát legalább akkor tévhit, mint a klasszikus „kettő helyett kell enni". Mindkét meglátás elavult és káros nézet, annak ellenére, hogy az alapgondolat maga nem rossz. A várandósság alatti kiegyensúlyozott táplálkozásáról már ejtettünk néhány szót korábban lássuk, hogy mi a helyzet a testmozgással.

A sport javítja az anya kedélyállapotát, segít fittnek maradni, mérsékli a hátfájást, puffadást, székrekedést Forrás: Shutterstock

A test templom

A test templom, egy szent hely, ahol a várandósság alatt egy új kis élet fejlődik. A leendő édesanyának érdemes is vele úgy bánnia: a megfelelő tápanyagokkal biztosíthatja az „építkezést", míg a mozgással a „karbantartásáról" gondoskodhat. Ha az orvos – veszélyeztetett terhesség miatt – nem rendeli másképp

jó, ha minden nap időt tud szakítani egy kis testmozgásra.

Az, hogy pontosan milyen mozgásformát érdemes választani nagyban függ attól, hogy a várandósság előtt sportolt-e a leendő anyuka.

Ha igen, akkor érdemes megkérdezni a nőgyógyászt és kikérni a tanácsát, hogy a szokásos sporttevékenység folytatható-e terhesen, ha igen akkor hányadik héttől ajánlott (az első pár hétben általában konkrét sport nem javasolt) és az utolsó trimeszterben meddig folytatható.
Ha a kismama a terhesség előtt nem sportolt, akkor nem ez a legjobb idő az intenzív sportélet megkezdésére, de ebben az esetben is akadnak olyan mozgásformák, amelyeket bátran végezhet.

Ajánlott mozgásformák

A terhesség alatt kifejezetten ajánlott a séta, az intenzívebb gyaloglás és az úszás. Utóbbi azért is előnyös, mert az egyre növekvő testsúly nem terheli az ízületeket, hiszen a test a vízen lebeg. A jóga szintén jó hatással lehet a leendő anyukára, hiszen segít az ellazulásban és manapság direkt várandósoknak is tartanak jógaórákat, ahol a szakember fokozottan figyel arra, hogy a pózok „bababarátok" legyenek. A konditerem látogatása sem tilos, sőt a kisebb kézi súlyzók, szobabicikli, futópad és egyéb gépek is használhatóak, ám itt jobb, ha edzői segítségét kér a kismama, nehogy megerőltesse magát. Az alacsony intenzitású torna szintén jó választás lehet, de itt is bízza inkább szakemberre a gyakorlatok összeállítását vagy járjon terhestornára, ahol pluszban még a medencefenék izmait is erősítik.

A kisebb kézi súlyzók is használhatóak, ám itt jobb, ha edzői segítségét kér a kismama, nehogy megerőltesse magát Forrás: Shutterstock

Tilos mozgásformák

Bizonyos tevékenységek tilosak vagy éppen nem ajánlatosak várandósan, főleg azok számára, akik a terhesség előtt nem sportoltak. Ilyen a magas intenzitású aerobik, a nehéz súlyokkal végzett edzés és értelem szerűen az eleve balesetveszélyes sportok, mint a síelés, vízisí, korcsolyázás, lovaglás, búvárkodás vagy a csapatsportok. A

futás is inkább csak azoknak ajánlott, akik már a terhességet megelőző időszakban is rendszeresen futottak,

ám számukra is inkább a kocogás ajánlott, valamint nekik is jobban oda kell figyelniük a pulzusra és a fokozott folyadékpótlásra.

A terhesség alatti – felelősséggel végzett - sporttevékenységnek számos pozitív hatása van: fitten tartja az édesanyát, felkészíti a testet a szülésre, erősíti a testtudatot, megtanítja az édesanyát helyesen lélegezni. A szülés egy nagyon intenzív és fárasztó esemény, amelynek során mind a jó fizikai állapot, mind a testtudatosság az anya előnyére válhat, érdemes tehát a várandósság alatt erre is gondolni és nem ágyban, párnák közt tölteni a terhesség 9 hónapját.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.