Hazaköltözik az első olimpiájára készülő teqball

Forrás:Teqball -
PR cikk
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Akár már a 2028-as Los Angeles-i nyári olimpia hivatalos programján is szerepelhet a 2014-es születésű magyar sportinnováció, miután a teqball nemzetközi szervezetét (FITEQ) elsöprő többséggel választotta tagjai közé a Global Association of International Sports Federations (GAISF). Minapi virtuális közgyűlésén a FITEQ arról döntött, hogy Budapestre helyezi át hivatalos székhelyét.
Forrás: Teqball

Öt kontinens 79 országának nemzeti szövetségei vettek rész a Nemzetközi Teqball Szövetség (FITEQ) virtuálisan megtartott decemberi közgyűlésén, amelynek egyik legfontosabb határozata az volt, hogy a szervezet a svájci Lausanne-ból a magyar fővárosba költözik. A döntés oka, hogy a FITEQ szeretné kihasználni a magyar sporttörvényben foglalt operatív előnyöket, hogy még magasabb sebességi fokozatra kapcsolhasson – noha az idei év sem a pihenésről szólt.

Bár az idei világbajnokság a járványhelyzet miatt elmaradt, a FITEQ teljes jogú tagja lett az olimpiai és nem olimpiai sportágak sportszövetségeit tömörítő globális ernyőszervezetnek, a GAISF-nak. Ehhez ráadásul mindössze 11 hónapra volt szüksége, miközben a megfigyelőiből a teljes jogú tagságig jellemzően minimum két évre van szükség. Ez is jól tükrözi, mennyire megállíthatatlan fejlődésen megy keresztül a magyar fejlesztésű sportág és nemzetközi szövetsége, amely immár egyike annak a 96 világszervezetnek, amelynek hangja és szavazata van a GAISF közgyűlésén.

A teqball tavaly hódította meg a Föld legnagyobb és legnépesebb kontinensét. A 45 olimpiai szervezetet összefogó Ázsiai Olimpiai Tanács (OCA) ráadásul nem csupán tagjává fogadta a FITEQ-et, hanem felvette a sportágat a 2021-es Sanya-i Ázsiai Strandjátékok (Sanya Asian Beach Games) hivatalos programjára. Emellett a teqball demonstrációs sportágként vesz részt a szintén 2021-ben megrendezendő Ázsiai Beltéri és Harcművészeti Játékokon (Asian Indoor and Martial Arts Games). A teljes jogú GAISF-tagság pedig azt jelenti, hogy a teqball olimpiai aspiránssá lépett elő. „Nagy siker ez a magyar sportdiplomáciának és nagy büszkeség minden magyarnak, hiszen reményeink szerint a 2028-as nyári olimpián együtt drukkolhatunk a magyar sportágnak, illetve éremesélyes magyar teqball játékosoknak” – véli Gattyán György, a FITEQ alelnöke, aki Borsányi Gábor és Huszár Viktor mellett egyike a teqball megálmodóinak.

Az alapítók derűlátása egyáltalán nem alaptalan, hiszen a sportág öles lépéseket tett afelé 2020-ban, hogy elérhető közelségébe kerülhessen az olimpiai sportággá válás: ennek mindhárom alapkritériumát teljesíti a FITEQ. Egyfelől a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (World Anti-Doping Agency, WADA) elismerte a szervezetet a Doppingellenes Kódex hivatalos aláírójaként, másfelől a teljes jogú GAISF-tagság megszerzése, harmadrészt pedig a 90, a GAISF által elismert nemzeti tagszervezet, ami bőven az 50-es határ fölött van. Azon túl, hogy a FITEQ immár mindhárom alapfeltételnek eleget tesz, Marius Vizer Jr, a szervezet főtitkára úgy véli, az OCA által szervezett jövő évi ázsiai versenyeken azt is meg tudják mutatni a világnak, hogy képesek megfelelni az olimpiai mozgalom magas színvonalának. „Mostantól sokkal hitelesebben tudjuk képviselni sportágunkat a nemzeti olimpiai bizottságok előtt és a sportminisztériumokban, ami tovább javítja majd a teqball elismertségét és elfogadottságát” – hangsúlyozza a sportvezető, aki szervezetének 2021-es topprioritásai között említi, hogy a sportág minden országban elérhető legyen, de ide sorolja a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) ideiglenes elismerésének megszerzését is.

Forrás: Teqball

Marius Vizer Jr ugyanakkor azt is pontosan tudja, hogy az elismerés megszerzése önmagában kevés. „Ahhoz, hogy egy sportág benne legyen egy olimpia programjában, nem elég globális vonzerővel bírnia: népszerűnek kell lenni a versenyeket befogadó országban is” – véli a főtitkár. Mivel a teqball esetében technikailag erre leghamarabb a 2028-as Los Angeles-i nyári játékokon lenne lehetőség, ezért a FITEQ most kiemelt figyelmet szentel az Egyesült Államoknak, ahol rendszeres bemutatókkal és tornákkal igyekeznek megismertetni és megkedveltetni a sportágat. Ha belegondolunk, milyen volt az európai foci elfogadottsága a tengerentúlon az 1994-es labdarúgó világbajnokságot megelőzően, és milyen manapság, akkor érthető a FITEQ optimizmusa: Amerikai ebből a szempontból is a megvalósítható álmok országa.

Az olimpiai ambíciók megvalósulása – ezt talán mondani se kell – nem csupán komoly elismerést jelentene a sportágnak, hanem felfoghatatlan marketingértéket is hozna, amit a nemzetközi szervezet innovatív digitális stratégiával, valamint iOS-re és Androidra egyaránt elérhető mobilalkalmazással alapoz meg. Ezek mellett azonban a FITEQ többek között saját fejlesztésű, hétnyelvű online oktatási platformmal járul hozzá az edzők, játékvezetők és sportolók fejlődéséhez, miközben továbbra is erőteljesen támogatja a nemzeti teqball szövetségek létrejöttét, hogy egyre több ember számára legyen elérhető ez a sport.

Miután meglévő és új tagszervezeteinek színvonalas versenyek rendezésében nyújt támogatást öt kontinensen, a teqball labdája a világ egyre több táján pattog. Patinás klubokban, többek között az Arsenalnál, a Chelsea-nél vagy a Manchester United-nél használják a labdarúgók technikájának csiszolásában, és egyre több oktatási intézményben is találkozhatunk teqball asztallal. Bár az idei világbajnokság a járványhelyzet miatt elmaradt, a sportágban 2017 óta már számos világversenyt rendeztek, közülük kettőt Budapesten. Az egyik legkedveltebb futballalapú sportág növekvő népszerűségét olyan nemzetközi focilegendák is táplálják, amilyen Messi és Neymar, vagy a régebbi sztárok közül Ronaldinho és Figo.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.