Trájer Attila orvos, a Pannon Egyetem Környezetmérnöki Intézetének munkatársa arra hívta fel a figyelmet, hogy a legtöbb kullancsot az avar és a dús erdei aljnövényzet rejti - a fűszálak, bokrok ágainak végén várnak arra, hogy az ember ruhájába vagy az állatok szőrébe beleragadjanak. A párás környezetet kedvelik, légköri aszály idején, főként nyáron a déli és kora délutáni időszakban kevésbé aktívak - írja a Bors.
Ezért mindenképpen ajánlott, hogy hosszú nadrágot viseljünk a túrázás során és ha lehet, a zokniba is tűrjük bele. Érdemes citrusfélék illóolaját tartalmazó szpréket is használni, ezeket a nadrágszárra, kézfejre, nyakra fújva jobb eséllyel kerülhetjük el a kullancsokkal való személyes találkozást. Az is fontos, hogy ha hazaérünk, vizsgáljuk át magunkat, egymást és kutyánkat is.
Ha kullancsot találunk, ne ijedjünk meg, a patikákban már kapható könnyen használható kullancscsipesz.
Bár nehéz vele megfogni a kullancsot, de ha ügyesek vagyunk, úgy tudjuk a parazitát eltávolítani, hogy közben nem nyomjuk össze a testét. A Lyme baktérium a kullancs testében, gyomrában található legnagyobb számban, és így minden olyan manipuláció, ami a kullancsot öklendezésre készteti, vagy a gyomor összenyomásával jár, növeli a fertőződés kockázatát. A kifejlett kullancsok eltávolítása ritkán okoz gondot, közönséges, hegyesebb csipesszel is meg lehet őket fogni a feji végükhöz közel."
Trájer Attila azt is kiemelte, hogy ne használjunk krémeket, olajat, zsírt, kölnit és ne tekergessük a kullancsot. Szép fokozatosan, lassan húzzuk ki, ne akarjuk kitépni. Fontos, hogy maga a parazita mage eressze el a bőrünket. A fagyasztásos módszeris kitűnő lehet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.