A fogalmat tehát jól ismerjük, a hatásait azonban sokkal kevésbé. Az Eurofound adatai szerint Európában 2015-ben a dolgozók 2 százaléka tudott otthonról dolgozni és az arány az Egyesült Államokban sem érte el a 3 százalékot. (1.) Az első pillantásra rendkívül kényelmesnek tűnő home office következményeit a COVID pandémia kitörése óta tudjuk széles körben felmérni.
Egy 2020-ban publikált elemzés megállapította, hogy az otthoni munkavégzés hatásait vizsgáló tanulmányok többsége igazolta a home office kapcsolatát a stresszel. Néhány szerző érdekes összefüggésekre is rávilágított. Az egyik tanulmány azt igazolta, hogy a társaságot kedvelő dolgozók könnyebben elviselik az otthoni munkavégzést, a töprengő típusú emberekre viszont mindez negatív hatást gyakorol. A nemek közötti különbségeket csak néhány tanulmány vizsgálta és általában a nők esetében igazoltak nagyobb mértékű stresszt. Amennyiben viszont az ingázókkal hasonlították össze a home office-ban dolgozókat, inkább ez utóbbi esetben lehetett kedvező hatásokat kimutatni. (2.)
A stressz jelentősen növeli annak a kockázatát, hogy az érintett személy valamilyen egészségkárosító anyaghoz nyúljon. Az alkohol fogyasztása, mint rövid távú stresszoldó sajnos hétköznapi gyakorlatnak számít. A szeszes italok azonban alkalmatlanok arra, hogy segítsenek a stresszel megbirkóznunk, hosszabb távon ráadásul komoly egészségkárosodással is számolni kell. Gyakori pótcselekvésnek számít a stresszdohányzás is. A nikotinfüggők valóban beszámolnak arról, hogy a cigaretta elszívása után oldódik a stressz, a korábban nem dohányzók számára azonban a rászokás a függőség kialakulásán túl más előnnyel nem jár. (3.) A stimuláló hatású energiaitalok fogyasztása hazánkban is egyre nagyobb népszerűségnek örvend, (4.) hiszen használatuk után kevesebb idő alatt több feladatot tudunk elvégezni.
Szerencsére több olyan gyógynövényt ismerünk, amelyek hatóanyagai külön-külön vagy étrend-kiegészítő termékben együtt alkalmazva hozzájárulhatnak a normál idegállapot és a lelki egyensúly fenntartásához. A nappali fogyasztásra javasolt Valeriana Relax lágyzselatin kapszula ilyen gyógynövények, azaz macskagyökér, komló és golgotavirág kivonatát tartalmazza. A lefekvés előtt ajánlott Valeriana Night Forte hatóanyagai szintén ezek a gyógynövénykivonatok, amelyek támogatják a nyugodt, pihentető, egészséges alvást és a relaxációt.
Irodalom:
1./ B. Wang et al: Achieving Effective Remote Working During the COVID-19 Pandemic: A Work Design Perspective (APPLIED PSYCHOLOGY: AN INTERNATIONAL REVIEW, 2020, 0 (0), 1–44)
2./ J. Oakman et al: A rapid review of mental and physical health effects of working at home: how do we optimise health? (BMC Public Health (2020) 20:1825)
3./ T. Christiansen: Stress and Substance Abuse
(https://www.therecoveryvillage.com/mental-health/stress/substance-abuse)
4./https://hvg.hu/gazdasag/20190717_Evi_171_millio_doboz_energiaital_fogy_Magyarorszagon
5./ www.valeriana.hu
Az étrend-kiegészítő használata nem helyettesíti a kiegyensúlyozott, vegyes étrendet és az egészséges életmódot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.