Hüvelyszárazság vagy hüvelyfertőzés? Nem mindegy!

Forrás: Shutterstock -
hüvelyfertőzés magazin Cikatridina2021 hüvelyszárazság
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Szinte mindegyik nő találkozott már életében hüvelyszárazsággal vagy hüvelyi fertőzéssel. A kétféle hüvelyi probléma azonban más okokból alakul ki, ezért másként is kell kezelni őket.

A tüneteket sajnos elég sokan összekeverik, és az is gyakran előfordul, hogy az érintett nők inkább együtt élnek a kínzó panaszokkal, ahelyett, hogy orvosi segítséget kérnének. Pedig érdemes szakemberhez fordulnunk, hiszen a kezeletlen problémák később komolyabb szövődményekért is felelősek lehetnek.

Meglehetősen gyakori, sokszor mégis titkolt és kezeletlen női probléma a hüvelyszárazság, melynek számos oka lehet, leggyakrabban azonban hormonális változások állnak a hátterében. A változókorban a petefészekben termelődő női hormonok, köztük az ösztrogén termelése csökkenni kezd, majd végül teljesen le is áll. Viszont a hüvelyszárazság nemcsak a változókorban, hanem jóval fiatalabb korban is megjelenhet.

Számos tényező kiválthatja ugyanis, így például a jelentős fogyással járó drasztikus diéta, hiszen az ilyesmi alaposan felboríthatja a hormonháztartást. De akár a tartós stressz is felelős lehet a hüvelyszárazság kialakulásáért. Fogamzásgátló szedése, cukorbetegség vagy az endometriózis, valamint az egyéb hormontartalmú gyógyszerek ugyancsak kiválthatják a kellemetlen panaszokat. A hüvelyszárazság tipikus tünete, hogy szexuális együttlét közben nem termelődik a megszokott módon nedvesség a hüvelyedben annak ellenére, hogy elég időt szenteltek az előjátékra, ezért az aktus fájdalmas lehet.

Akár egy drasztikusabb diéta is hüvelyszárazsághoz vezethet Forrás: Shutterstock

A hüvelyszárazságot hosszú távon lehet enyhíteni: a kiváltó ok megszüntetése mellett hormonmentes hüvelyi készítmények napi rendszerességű használatával, amivel a hüvelyhám hidratálható, illetve helyreállítható.

A különböző hüvelyfertőzések egyike a bakteriális vaginózis, melynek oka, hogy a hüvelyben található Lactobacillusok száma valamilyen okból lecsökken, így a hüvelyflóra normál egyensúlya felborul, ami kedvez a kis létszámban jelen lévő más baktériumok elszaporodásának. A hüvelyfolyás ilyenkor felerősödik, a színe szürkésfehér vagy zöldes is lehet. A híg folyáshoz kellemetlen, halra emlékeztető szag is társul. A kezeletlen probléma a továbbiakban komolyabb szövődményeket, például a méhnyálkahártya- vagy kismedence-gyulladást is okozhat. Bakteriális vaginózis esetén a kórokozók antibiotikummal történő hatékony elpusztítása mellett a kezelés nélkülözhetetlen eleme a normál flóra mielőbbi helyreállítása.

A másik gyakori hüvelyfertőzés a gombás hüvelyfertőzés, és szinte nincs is olyan nőtársunk, aki ne találkozott volna életében a hüvelygombával. A tünetek itt is nagyon kellemetlenek: a hüvelyváladék színe fehéres-sárgás, állaga pedig darabos, "túrós" jellegű lesz. A szeméremtesten általában égő, viszkető érzést tapasztalhatunk. A hüvelygomba könnyen kezelhető, ezért érdemes mielőbb szakemberhez fordulni.

Szinte nincs is olyan nőtársunk, aki ne találkozott volna életében a hüvelygombával Forrás: Shutterstock

Fontos, hogy a hüvelyflóránkat is megerősítsük, amihez először is egészséges életmódot kell kialakítani. Hasznos lehet bizonyos kiegészítő készítmények, prebiotikumok, probiotikumok szedése is. Visszatérő hüvelyfertőzések esetén ezeket a készítményeket hosszú távon is érdemes alkalmazni, hiszen a hüvelyflóra egészségének fenntartásával a hüvely kórokozók elleni védelmét is tudjuk biztosítani. Továbbá legyünk tisztában azzal is, hogy a kezeletlen hüvelyszárazság miatt a hüvelyhám könnyebben felülfertőződhet, emiatt pedig gyakoribbá válhatnak a hüvelyi és a húgyúti fertőzések is.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.