Minden, amit a piramisokról hittük hazugság volt? Meglepő feltárás született

Getty Images - Anton Petrus
egyiptomi piramisok régészet Egyiptom
Eddig úgy hittük, hogy az egyiptomi piramisokba kizárólag a fáraó és a nemesség temetkezett. Egy friss ásatás leletei azonban gyökerestül felforgatják, amit eddig a piramisokról hittünk.

Az ókori Egyiptom jelképei a magasztos piramisok. Egy nemrégiben lezárult régészeti ásatás felfedte, hogy jóval bonyolultabb szerepük volt a helyi társadalomban, mint azt eddig gondoltuk. Milyen leletek forgatták fel ennyire az építmények körüli ismereteket?

Piramisok Egyiptomban temetkezési helyek.
A piramisok Egyiptomban temetkezési helyek - De vajon csak a fáraók sírhelyei voltak?
Forrás:  Getty Images

Ásatások a Nílus mentén, Núbiában és a piramisok belsejében

A mai Szudán területén található Tombos városa, melyet i. e. 1500-ban hódítottak meg az Egyiptomiak. A város lakossága alacsonyabb rangú hivatalnokokból, katonákból, tisztviselőkből, valamint mesteremberekből állt – csupa olyanokból, akik tudtak írni-olvasni.

Ezen a terülten nemrégiben öt vályogtégla piramis nyomaira bukkantak a régészek.

A terület legnagyobb piramis-komplexuma Sziamunhoz, a 21. dinasztia 6. fáraójához tartozott, a helyszínen talált piramisokban pedig kerámiák üvegek, agyag felajánlási kúpok, valamint emberi maradványokat tártak fel a régészek. A megtalált emberi csontvázak, múmiák vizsgálata során döbbenetes felfedezésre jutottak: az egyiptomi piramisba rejtett egyének egy része nehéz fizikai munkát végzett

Miért temettek munkásokat a piramisok alá?

Korábbi ismereteink szerint az egyiptomi piramisok kizárólag az elit végső nyughelye volt, elsősorban a fáraó sírja. Ezt az elképzelést borította fel az a tény, hogy a jellegzetes gúla alakú temetkezési helyek belseje alacsony státuszú emberek, munkások, szolgák számára is sírhelyül szolgált.

Azt korábban is tudni lehetett, hogy a nagy piramisokat építő munkásokat az épület alá temették, de az hogy szolgákat is, egészen új.

Minden amit a piramisokról és az ókori Egyiptom kultúrájáról hittünk, hamis?

Feltételezések szerint azért temettek szolgákat, alacsony rangú, nehéz fizikai munkát végző egyéneket a piramisokba, hogy haláluk után a túlvilágon is uruk szolgálatában álljanak. Ezt a temetkezési szokást más kultúrák esetén is megfigyelték, például a vikingeknél, ahogy a kínai agyaghadsereg is hasonló funkciójú volt.

Ez a felfedezés merően új megvilágításba helyezi az ókori Egyiptom temetkezési kultúráját, vallását.

Ennek alapján a piramisok nem feltétlen az elit privát sírboltjai voltak, sokkal inkább egy végső nyughely, egy mauzóleum, melyet családjuk és udvartartásuk számára rendeltek meg. Noha a piramisokat elsősorban Egyiptomhoz kapcsoljuk, az egykoron a Nílus partján lévő Kusita királyságban is több, mint 80 piramis nyomaira bukkantak. 

Bizonyíték: az egyiptomi piramisokat nem rabszolgák építették?

Az egyik legismertebb történelmi tévhit, melyre a hollywoodi filmek is ráerősítenek az, hogy az egyiptomi piramisokat rabszolgák építették. Valójában hétköznapi polgárok voltak, akik így fizették be az adójukat. Az építkezések mellett kész városokat építettek fel, ivókkal, étkezdékkel, ahogy a piramisokba sem temettek volna rabszolgákat. Így a régészeti felfedezés egy fontos tévhitet cáfolt meg végérvényesen.

Az egyiptomi piramisok titkainak jó része továbbra is a régészet nagy talánya.

Mindenki ledöbbent attól, amit az ókori piramisokról kiderítettek: nem azok, amiknek eddig hittük őket? Tutanhamon templomát keresték, de sokkal nagyobb szenzációt találtak: ezek a leletek felforgatják a történelmetKleopátra szerelmei: nem a szépségével varázsolta el a férfiakat

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.