Seidl Dénes: Számtalan gyémánt muzsikál hazánk zenekaraiban

Forrás: MVM -
PR cikk
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
 A fiatal tehetség szerint nem az elefántcsonttoronyba való a komolyzene, hanem a kultúra része, itt van közöttünk. Idén 14. alkalommal ült össze a Junior Prima Díj zenei kuratóriuma, hogy kiválassza azt a tíz művészt, akit méltónak talál a 30 év alatti zeneművészek legnagyobb presztízsű elismerésére. A rangos szaktekintélyek alkotta zsűri által odaítélt, fejenként kétmillió forinttal járó kitüntetéseit november 23-án adta át a fiatal tehetségeknek az MVM. Junior Prima díja kapcsán Seidl Dénes trombitaművésszel, zenepedagógussal beszélgettünk.
Seidl Dénes Junior Prima-díjas trombitaművész Forrás: MVM

A Prima Primissima életre hívói 2007-ben döntöttek úgy, hogy önálló díjjal jutalmazzák a fiatal korosztály köréből azokat, akik a jók között is a legjobbak. A kiemelkedő teljesítményt nyújtó, harminc év alatti fiatalok ekkortól érdemelhetik ki a Junior Prima Díjat, mely kibontakozásukhoz komoly ösztönzés, s félreérthetetlen visszajelzés arról, hogy érdemes dolgozni, jól teljesíteni, hiszen ahol eredmény van, oda az elismerés is megérkezik – fogalmaznak a támogatók, akik a rangos elismeréssel lassan másfél évtizede segítik és inspirálják a fiatal művészeket.

„Nagy örömmel tölt el minket, egyben óriási büszkeség, hogy az MVM Zrt. az elmúlt közel másfél évtizedben 140 kiemelkedő, fiatal zenei tehetség munkáját ismerhette el. A díj különleges jelentőségét mutatja, hogy a díjazott ifjú művészek nemcsak itthon, hanem a zenei élet nemzetközi színpadain is hatalmas sikereket érnek el. Mindez egybeesik az MVM hosszú távú céljaival, amely a jövő generációi mellett a kultúra támogatását is fókuszba helyezi” – mondta Jákó Eszter, az MVM csoportszintű kommunikációs igazgatója.

„Korábbi díjnyerteseink a világ zenei életének is meghatározó egyéniségeivé váltak, sőt többen már a döntést hozó kuratórium munkájában is részt vesznek. Magyarország továbbra is ontja a tehetségeket a zenei világban. Ezek a fiatal művészek mindenképpen megérdemlik az erkölcsi és anyagi megbecsülést, mert a különböző rangos nemzetközi zenei versenyeken továbbra is nagy számban szereznek győzelmeket. Ugyanakkor nem lehet eléggé hangsúlyozni annak a jelentőségét, hogy saját hazájukban is elismerjék ezeket a fiatal művészeket, hogy ilyen jelentős anyagi segítséget kapjanak rögtön a pályájuk indulásakor.” - fogalmazott az idei esemény kapcsán Dr. Vigh Andrea, a zsűri elnöke, Liszt- és Prima-díjas hárfaművész, Érdemes Művész, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem rektora.

Seidl Dénes Mihály trombitaművész a Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskolába járt, majd a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen szerzett diplomát Boldoczki Gábor osztályában. Második egyetemi évében a MÁV Szimfonikus Zenekar első trombitása lett, egy évvel később pedig felvételt nyert a Concerto Budapest zenekarba is. Előadóművészeti tevékenysége mellett a zenepedagógia is fontos szerepet játszik életében, tevékenységének fő missziója a koncertpedagógiai élet megújítása. „A legtöbb tehetségeket felkaroló és gondozó programnak örülök, hiszen nagyszerű lehetőségnek tartom, ha a díj a tehetségre jó hatással van, és a hiteles munkát jutalmazza.” - mutat rá. „Vannak kimagasló tehetségeink, – teszi hozzá – akikre méltán lehetünk büszkék. Az internetnek köszönhetően ma már szinte minden produkció elérhető online is, így bizonyos tekintetben tudunk összehasonlítani: ez alapján biztosan állíthatom, hogy számtalan gyémánt játszik hazánk zenekaraiban, akik szerintem a világ bármely pontján megállnák a helyüket, és hálásnak kell lennünk nekik, hogy itthon vannak. Nagyon szerencsésnek tartom a magyar zenészeket, hiszen Budapesten olyan pezsgő komolyzenei élet van, ami egész Európában egyedülálló.”


A trombitaművész kérdésünkre elmondta, hogy szakmájában rendre tapasztalja, hogy sok pályatársa hajlamos aszerint gondolkodni, hogy a zene a legfontosabb és számos emberi értéket eltaposnak közben, de „én hivatásomnak érzem, hogy terjesszem: ne csupán nagy művészek legyünk, hanem jó emberek is, közlésvágyunk ne menjen az emberség rovására! Én személy szerint akkor tudok fejlődni a szakmámban, ha mellette teljes életet élek, ha van honnan inspirálódnom. Nem hiszek abban, hogy a zenésznek el kell vonulnia, épp ellenkezőleg; kapcsolódnunk és kommunikálnunk kell a közönségünkkel, hiszen egymás között járunk nap mint nap.” A fiatal tehetség a hazai zenei irányzatokra külön szakmaként tekint, hiszi, hogy a jazz- és a népzenészek is külön szakmát űznek, s mindkettő egész embert kíván. Beszélgetésünk során leszögezte, egyik irányzat sem lehet alá-fölé rendeltje a többinek: „úgy gondolom, hogy csak a zene fogalma létezik, mindegy, hogy az könnyű-, jazz-, vagy komolyzene.”

Seidl Dénes nehezen tudja szavakba önteni, hogy mit érez a Junior Prima Díj kapcsán, úgy fogalmaz: „Egyrészről nagyon rangos és megtisztelő elismerés és óriási lehetőség, mely számos helyzetben létjogosultságot ad az előadónak, így bízom benne, hogy ezt a hullámot sikerül meglovagolnom és méltó leszek a díjhoz. Másrészt nekem nagyon jókor jött ez a díj, és szerencsés vagyok, hogy megkaptam ezt a fontos megerősítést művészetemben, és már ezalatt a rövid idő alatt is érzem munkásságomban a díj pozitív hatását. Felnézek a korábbi díjazottakra, akik közül Boldoczki Gábort emelném ki; nagyon nagyra tartom az ő életpályáját. Nem is elsősorban maguk a díjazottak, hanem inkább az is inspirál, hogy rengeteg olyan ember kapta már ezt meg ezt a díjat, aki mögött emberfeletti munka és teljesítmény áll. Az a szakmai és emberi munka, amit elődeim munkásságukra fordítottak: ez motivál.”

„Korábban elképzelhetetlen volt a pezsgő zenei életben, hogy egyszer csak eltűnnek az emberek a közönség soraiból. Szívszorító volt ezt követően csak a kameráknak játszani, de azt hiszem, megtanultuk még jobban értékelni a közönségünket.” - foglalja össze Dénes a koronavírus-járvány időszakának tapasztalatát. „A járványnak „köszönhetően” viszont történt egyfajta lassulás, mely során át tudtam gondolni, mi fontos számomra; heteken keresztül csak gyakoroltam és felvételeket készítettem: végül nagyon termékeny időszakként éltem meg.”

A fiatal művész élete jelenleg két szálon mozog: „szeretnék egyrészt kamaraformációban és szólóban is színpadon állni, továbbá izgatottan várom, hogy a díjnak köszönhetően új lehetőségek jöjjenek velem szembe, ugyanis nagyon szeretek a hangszeremen játszani és érzem magamban az erőt. Másrészt Dénes-Worowski Marcell karmester barátommal útjára indítottuk izgalmas kezdeményezésünket, a ZeneMűveket, mellyel elsősorban a komolyzene és a közönség kapcsolatát szeretnénk megújítani: különleges koncerteket szervezünk, és különböző komolyzenei programokat, így próbálunk rendhagyó módon eljutni a közönségünkhöz. Szeretnénk átadni az embereknek azokat az értékeket, amiket felfedeztünk a komolyzenében. Úgy gondolom, hogy találtunk ehhez eszközöket, és van mondanivalónk, úgyhogy folyamatosan keressük az emberekhez az utat.” - zárta beszélgetésünket az ifjú trombitaművész.

Bővebb információ: itt

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.