Erre figyelj, ha gyerekkel mész strandolni - mindent a száraz fulladásról!

Forrás: Shutterstock -
strandolás strand gyerekkel az élet másodlagos fulladás család magazin fulladás száraz fulladás gyerek
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
A nyári melegben mindenki szeret egy kicsit megmártózni a hűvös habokban, a gyerekek pedig kifejezetten imádnak pancsolni, legyen szó élővízről vagy strandról. Az ártatlannak tűnő fürdőzés azonban sok veszélyt rejt, ráadásul nemcsak akkor, amikor a kicsik a vízben tartózkodnak. Létezik ugyanis egy száraz fulladás elnevezésű jelenség!

A vízparton mindig nagy a nyüzsgés, a ricsaj, hiszen a gyerekek egyszerűen imádnak pancsolni, ennek az imádatnak pedig, lássuk be, elég zajosan adnak hangot. Ilyenkor a legtöbb szülő árgus szemel figyeli a csemetéjét, mert hiába ér csak derékig a víz, azért jobb az óvatosság. Pedig a veszély nem múlik el, amikor a gyerekek partot érnek, sőt akad egy olyan jelenség, amely órákkal a pancsolást követően okozhat komoly gondot. Ez a száraz fulladás!

Forrás: Shutterstock

Mi is az a száraz fulladás?

Nedves fulladásról akkor beszélünk, ha a tüdőbe nagy mennyiségű folyadék kerül és emiatt valaki megfullad. Ám előfordulhat az is, hogy a baj csak jóval később, akár órákkal a strandolás után következik be. Ilyenkor az történik, hogy

a pancsolás során kisebb mennyiségű víz kerül a tüdőbe, amely nem okoz azonnal fulladást, ám később irritálni kezdi a szöveteket és légzési nehézségekhez vezet.

Tehát ez voltaképpen, a szó szoros értelmében nem száraz fulladás, hiszen folyadék került a tüdőbe, ám mivel már nem a vízben jelentkeznek a tünetek, a köznyelv így emlegeti. Az orvosok viszont inkább a másodlagos fulladás kifejezést használják rá.

Mire figyeljünk

A másodlagos fulladásnál tehát folyadék kerül a tüdőbe, amely ugyan kis mennyiségű, mégis képes arra, hogy órákkal, vagy akár napokkal később tüdőödémához vezessen, akadályozza az oxigén felvételét és a szén-dioxid leadását, vagyis a megfelelő gázcserét. A másodlagos fulladás nagyjából a fulladásos esetek mintegy 10%-át teszik ki, tehát nem túl gyakori: ennek ellenére érdemes tájékozottnak lenni, mert az állapot akár halált is okozhat. Ráadásul

sokkal gyakrabban érinti a gyermekeket, mint a felnőtteket.

Ez érthető is, hiszen a kicsik a fürdőzés során kevésbé óvatosak, sokszor nyelnek vizet az önfeledt játék során vagy az úszástanulás közben. Ezzel nincs is baj, hiszen általában köhögéssel meg is szabadulnak a "cigányútra ment" folyadéktól. Gond akkor van, ha ez nem sikerül nekik.

Aggodalomra akkor lehet okunk, ha a strandolást követő órákban vagy napokban a következő tüneteket észleljük:

  • erős köhögés
  • habos, rózsaszín váladék köhögés során
  • mellkasi fájdalom
  • nehézlégzés
  • levertség, extrém fáradtság
  • étvágytalanság
  • sápadtság
  • izzadás


Ha a fentieket tapasztaljuk, forduljunk azonnal orvoshoz és tájékoztassuk a szakembert, hogy nemrég fürdőzött a gyermek. Ilyen esetben ellenőrizni fogják a kicsi légutait, hogy vannak-e légzési nehézségei, illetve, hogy megfelelő-e a vér oxigénszintje.

Forrás: Shutterstock


S hogy mit csináljunk a baj elkerülése érdekében? A legtöbb, amit tehetünk, hogy mindig figyelünk a gyerekekre strandoláskor, fokozottan szemmel tartjuk őket, ha láthatóan sok vizet nyeltek, emellett pedig minél hamarabb tanítsuk meg őket úszni, illetve arra, hogy a vizbe ugrásnál tartsák csukva a szájukat.

Ha tetszett a cikk, olvasd el ezeket is: Így nem lesz idegörlő a strandolás kisgyerekkel , A legjobb gyerekbarát strandok

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.