A te mosógéped is elcsalja az időt? - Ez az oka a végtelen "egy perceknek"

mosógép idő program energiatakarékosság
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
A mosás időigényes háztartási munka, különösen, ha figyelembe vesszük, hogy amellett, hogy a mosógép mosási programjai akár órákat is igényelnek, időnként a szerkezet időzítője sem mond igazat. De vajon mi az oka annak, hogy például az utosó "1 perc"  hosszú percekig is eltarthat? 

Bizonyára te is megtapasztaltad már, hogy ránéztél a gépre, ami azt mutatta, 1 perc van hátra a mosásból, de az a 60 másodperc valahogy soha nem akart letelni.

Egy TikTok-felhasználó azt állította egy videójában, hogy amikor mosógépe 1 perc hátralévő időt mutatott, neki még volt ideje elmenni a közeli sörözőbe bedobni egy italt és bekapni pár falatot, mielőtt a mosógép végzett volna a mosással.

@thatgingerfella1#washingmachine♬ original sound - That Ginger Fella

Felbolydult a TikTok, sokan a saját mosógépüket kezdték emlegetni, mely hasonlóan működik. De vajon mi lehet ennek az oka?

Fodor Vivien, a Hotpoint mosodai menedzsere rávilágított a rejtélyre.

A mosógép-szakértő kifejtette: „A legtöbb ember a mosógép és a szárítógép időzítőjére hagyatkozik a napi házimunkák megtervezésében – és ez így van jól, ezért van a legtöbb modern készüléknek kijelzője, amely megmutatja, mennyi van még hátra a ciklusból. Azonban az időzítő nem mindig tükrözi az elején beállított teljes időt, és a végén néhány perccel eltérhet. Bár általában nem nagy a különbség, ez frusztráló lehet" - mondta a Daily Starnak a szakember.

S hogy miért "csal" a kijelző?

"Ezzel valójában energiát és pénzt takarít meg. Ugyanis a mosógépeket úgy tervezték, hogy ahol csak lehetséges, erőforrásokat takarítsanak meg, legyen szó vízről, áramról vagy mosószerről. Ennek érdekében a mosógép számos ellenőrzést elvégez egy mosási ciklus során. Ezek általában automatizáltak, és jelzik a gépnek, ha a vártnál több vagy kevesebb időt vesz igénybe a vízfeltöltés, mosás vagy centrifugálás" - magyarázta Vivien, aki azt is elmondta, hogy ennek eredményeként a gép a ciklus bizonyos pontjain újra beállítja az időt, ami néha több lesz, néha kevesebb. Az egyetlen különbség az, hogy az emberek ezt csak akkor veszik észre, ha megnövekszik a mosásra szánt idő.

"Mivel egyes ruhaneműk nehezebbek, mint mások, mint például az ágynemű és a törölközők, ez az automatizált funkció biztosítja a szennyes megfelelő, de gazdaságos kimosását minden alkalommal, a töltet típusától függetlenül" - árulta el a szakember.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.