A kellemetlen agyfagyás elkerülhető - Ez a trükk segíthet

Forrás: Shutterstock/Antonio Guillem -
migrénes fejfájás érzékenység hideg agyfagyás erős fájdalom
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Az agyfagyás egy hirtelen fellépő, nagyon intenzív fejfájás, amely jeges italok, valamint hideg ételek elfogyasztása után hasít a homlokunkba. Az agyfagyás olyan rövid ideig tart, hogy nem szükséges kezelni, de a kellemetlen érzést könnyedén meg tudjuk előzni.

Mi okozza pontosan?

A Harvard kutatói a migrénes fejfájást vizsgálva jöttek rá, hogy az erős fájdalmat az agy érhálózatának hirtelen tágulása okozza. Amikor az artéria ismét összeszűkül, a fájdalom is megszűnik. Ha erős, váratlan hideg inger éri a szájpadlást és a garat felső részét, a vérerek kitágulnak, hogy elősegítsék a vérkeringést, ezzel megfelelő hőmérsékleten tartva az agyat. A kitáguló erek miatt azonban a koponyán belül megnő a nyomás, melynek eredményeként elkerülhetetlen a hirtelen jelentkező, szúró fájdalom.

A migrénes fejfájást vizsgálva jöttek rá, hogy az erős fájdalmat az agy érhálózatának hirtelen tágulása okozza Forrás: Shutterstock/Antonio Guillem

Miben különbözik a többi fejfájástól?

A migrénnel és más típusú fejfájásokkal ellentétben az agyfagyás általában legfeljebb 20-30 másodpercig vált ki fájdalmat, de egyes esetekben akár néhány percig is eltarthat. A fájdalom jellemzően a homlok közepénél a legerősebb, és innen indul hátrafelé, de szerencsére magától mindig elmúlik, fájdalomcsillapító és pihenés nélkül is. Orvosi segítséget nem igényel, de ha rendszeresen fáj a fejünk, érdemes kikérni orvosunk véleményét.

Hogyan kerüljük el?

Az agyfagyás általában akkor jelentkezik, ha a szájpadlás hátulján található idegek találkoznak a hideg étellel, itallal, de a nagyon alacsony kinti hőmérséklet és a hideg vízbe merülés is kiválthatja a kellemetlen fájdalmat. Elkerülni úgy lehet, hogy a jégkrémet vagy jégkását kicsit felmelegítjük a szánkban, lehetőleg a szájpadlás elülső részén, vagy két nyelés között tartunk egy kis szünetet, és a lehető leglassabban fogyasztjuk el a jégkrémet.

Elkerülni úgy lehet, hogy a jégkrémet vagy a jégkását kicsit felmelegítjük a szánkban Forrás: Shutterstock/Africa Studio

Mit tegyünk, hogy mielőbb elmúljon?

Szerencsére továbbra sem kell lemondanunk a jeges nyalánkságról vagy a hűsítő limonádéról, de ha mégis bekövetkezik a kellemetlen agyfagyás, jó megoldás lehet rá, ha a nyelvünket hátrahajlítva hozzányomjuk a szájpadlásunkhoz, így a nyelv melegebb felülete segít kiegyenlíteni a hőmérsékletet ezen a területen, enyhítve az erős fájdalmat - írja a Borsonline.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.