Az étkezési kómát (amit kajakómának is nevezük) – azt az jóleső, álmos, kissé telített érzést, amit egy nagy étkezés után tapasztalunk – orvosi nevén, postprandialis somnolenciának hívják. Dr. Deepinder Goyal, a floridai Gastro Health gasztroenterológusa arról beszélt, hogy a nyugtatók szedése vagy az alkoholfogyasztás, illetve a triptofánban gazdag ételek fogyasztása mind felerősítheti az étkezés utáni fáradtságot – derül ki a Huffpost cikkéből.
Minél többet eszünk, a szervezetük annál több vért áramoltat a bélbe, hogy segítse az emésztést. Így kevesebb vér jut az agyba, ezért álmosabbnak érezzük magunkat. Ám azt nem szabad elfelejteni, hiába dőlünk ki, az alvásminőséget ronthatja az alkoholfogyasztás és a sok elfogyasztott étel okozta emésztési problémák is
Bár a pulyka tartalmaz ugyan az étkezési kómáért felelős triptofánt, mégsem a hús az, amitől leragad a szemünk evés után.
Az álmosság jellemzően a magas szénhidrátbevitelből és a vércukor- és inzulinszint ebből eredő változásából ered, nem a pulykahús a felelős érte
A szakemberek szerint csupán városi legenda, hogy a szénhidrátok javítják a hangulatunkat. A Neuroscience & Behavioral Reviews című szaklapban megjelent metaanalízis szerint az egyszerű szénhidrátokat fogyasztó embereknél egy óra elteltével fáradtságot és kisebb éberséget tapasztaltak, mint akik nem ettek ilyesmit, ráadásul a hangulatukban sem tapasztaltak emelkedettséget.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.