„Szülőként, tanárként, sőt intézményi szinten is tudunk tenni a bullying, azaz iskolai zaklatás ellen" – kezdi Pollák Éva, tanácsadó szakpszichológus, pár-, és családterapeuta. – „És kell is tennünk, hiszen valóban gyakori és súlyos probléma, amely sok diákot érint. A legfontosabb az erről való nyílt kommunikáció, a gyermek felé fordulás, támogatás, annak elérése, hogy a gyermek tudja, hogy van segítsége, támogatása. Rendkívül fontos, hogy biztosítsuk a gyermeket arról, hogy nem ő a hibás, és nincs egyedül ezzel a problémával. Hallgassuk meg őt, és adjunk neki lehetőséget arra, hogy megossza a tapasztalatait. Ezután lépjünk kapcsolatba az iskolával, a tanárokkal és az iskolapszichológussal, hogy közösen kezeljük a helyzetet."
A pszichológus szerint természetesen fontos a felvilágosítás és a prevenció. Az iskolákban elengedhetetlen, hogy rendszeresen beszéljenek a bullyingról, annak következményeiről és arról, hogyan lehet megelőzni. Ez lehetővé teszi, hogy a diákok megértsék, mi a bullying, hogyan azonosíthatják, és milyen lépéseket tehetnek annak megelőzése érdekében. Ezenkívül támogatni kell az empátia és az elfogadás kultúrájának kialakítását az iskolában. Szerencsére hazánkban egyre több antibullying program elérhető akár intézményes szinten.
Ezt azért tartom nagyon fontos dolognak, mert a gyanús vagy agresszív viselkedés jeleinek felismerése az iskolai személyzetre hárul, mint ahogy nekik kell tudni beavatkozni is"
Az iskolának figyelemmel kell kísérnie az iskolai környezetet, hogy időben észlelhessék a bullying incidenseket. Fel kell hívni a tanárok és az iskolai személyzet figyelmét arra, hogy fontos a diákok közötti kapcsolatok figyelése, valamint a gyanús vagy agresszív viselkedés jeleinek felismerése. Az iskolai személyzetnek megfelelően kell beavatkoznia és intézkednie az ilyen esetekben, és biztosítania kell, hogy a diákok biztonságban érezzék magukat az iskolában.
A szülőknek aktívan részt kell venniük a gyermekük életében, és nyitott kommunikációs csatornákat kell fenntartaniuk. Beszéljünk a gyermekünkkel arról, hogyan telt a napja, és figyeljük meg, hogy vannak-e jelei annak, hogy zaklatásnak van kitéve. Ha problémát észlelünk, forduljunk az iskolához, és kérjünk segítséget a helyzet megoldásához.
Ezek az intézkedések segíthetnek a bullying elleni küzdelemben, de minden eset egyedi, ezért más megoldásokat igényelhet. Fontos, hogy a gyermek támogatva érezze magát, és hogy minden érintett fél aktívan részt vegyen a probléma megoldásában.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.