Adventi babonák: jósoljuk meg a jövőt! - Nézzük, melyik nap, mit mutat meg!

Iszet advent karácsony 2024 jóslás
A karácsonyt megelőző hetek különleges időszakát jelentik az évnek. Az advent nem csak a karácsonyi készülődés ideje, hanem számos babona és jóslás is kötődik egyes napokhoz.

Az advent sokak számára igen megterhelő és feszültségekkel teli, mert úgy gondolják, hogy az ünnep alkalmával számos plusz költség és feladat hárul rájuk a mindennapi teendők mellett. Pedig az adventi készülődés idején jó, ha nem felejtjük el, hogy ez az ünnep miről is szól valójában. 

Az advent a spirituális felkészülés ideje is
Az advent a spirituális felkészülés ideje is 
Forrás: Shutterstock

Az advent spirtuális felkészülés is

Az advent a várakozás és a lelki felkészülés időszaka, és nem csak az otthonunkat, vagyis nem csak a materiális életünket, hanem a lelkünket is fel kell díszíteni az ünnepre. Azoktól a dolgoktól pedig, amelyek nyomasztanak minket, meg kell tisztítani magunkat. Ez a tisztulási folyamat mindenki életében jelen van, még akkor is, ha nem tudatos a spirituális felkészülés. Mire eljön a karácsony, a lelkünk egy belső utazáson megy keresztül szinte észrevétlenül - árulja el Iszet boszorkány, főpapnő és mágus.

Milyen jelentésük van a heteknek?

Első hét: A hit és az igazság hete, és ez az életünk minden területére vonatkozik. Ezért az első gyertyát ebben a szellemben kell meggyújtanunk.

Második hét: A mértékletesség, megfontoltság és a remény hete, így ennek tudatában gyújtsuk meg a gyertyát.

Harmadik hét: A bátorság és öröm hete, szintén ennek tényében gyújtsuk meg a gyertyát.

Negyedik hét: A bölcsesség és szeretet hete, amikor a negyedik gyertyát meggyújtjuk, erre gondoljunk.

Kezdjünk jósolni!

Az adventi időszakban számos babonát és mágikus praktikát alkalmaztak annak idején, és sokan még ma is bevetik ezeket.

András napja (november 30.): Ezen a napon egy gyümölcsfa ágat helyeztek a vízbe. Ezzel jósolták meg, hogy mennyire lesz hideg és zord a tél. De vannak olyan országok, ahol ez a bőséget jelképezi, vagyis minél színesebb lesz a virág a következő évben a gyümölcsfa ágán, annál termékenyebb lesz a család számára a következő esztendő.

Borbála napja (december 4.): Ilyenkor tilos volt ruhát teregetni és mosni. Ugyanis a babona szerint, aki ezen a napon ezt megszegi, arra rontás jön. Az is tilos volt, hogy kölcsön adjunk és ajándékozzunk, mert aki ezt teszi, annak a szerencséje elvész.

Luca napja (december 13.): Ehhez a naphoz kötődik a legtöbb mágia és babona. 

A Luca széke az egyik legismertebb szokás, amikor egy széket kezdenek el készíteni, és minden nap csupán egy-egy műveletet hajtanak rajta végre tizenhárom napon keresztül. Azért is szól úgy a mondás, hogy „Lassan készül, mint a Luca széke”, de napjainkban ezt már alig-alig tartják. 

A Luca napi búza lényege, hogy karácsonyig kell kicsíráznia, és megmutatja, hogy a következő év mennyire lesz bőséges a gazda és a családja számára. 

A Luca napi kívánság nagyon hasznos és jól működő: december 13-án 12 darab papírra felírunk egy-egy kívánságot, kérést, amikre vágyunk, hogy teljesüljenek a következő évben. Minden lapra csak egy kívánság kerüljön. Hajtsuk össze a papírokat egyenként és minden este égessünk el egyet közülük egy gyertya vagy mécses lángjában. Ha ezzel megvagyunk, akkor szórjuk ki a hamuját. Így végül 24-ére csak egy papír marad, ami azt jelenti, hogy az a kívánságunk biztosan beteljesedik a következő évben. Ezért is nagyon fontos, hogy jól átgondolt és pontosan megfogalmazott legyen a kérésünk. 

De ehhez a naphoz tartozik még a dolog tiltó nap is. Vagyis tilos mosni, varrni, takarítani, sütni, főzni és minden egyéb házimunka is tilos. 

Luca napján szokás volt fokhagymát akasztani az ajtóra, hogy a rossz szellemeket és rossz boszorkányokat távol tartsák. Emellett, ha valaki este, lefekvés előtt fokhagymás kenyeret eszik, akkor úgy tartották, hogy az ártó szellemek elkerülik álmában.

Aki Luca napján meggyfa ágat tett vízbe és az karácsonyig kizöldült, az a következő évben férjhez ment. De ha nem is akart férjhez menni, akkor is biztos volt, hogy a következő évben rátalál a szerelem. 

Advent mind a négy hétvégéjén, beleértve a karácsonyt is, tilos volt mosni, teregetni és minden házimunkát lehetőleg mellőzni kellett, főleg vasárnapi napon. Ugyanis ezek is dologtiltó napoknak számítottak, így ha ezt valaki nem tartotta be, akkor a következő évben sok lelki nehézséggel kell szembenéznie, és balszerencsés volt egy éven keresztül.

 


 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.