Mi az, ami leginkább jellemzi az ultrarövid terápiát?
Három szó: gyors, mély és hatékony, ami ezt az intenzív egyéni konzultációs módszert jellemzi. Nem kötődésre épül ez a terápiás együttlét, hanem egy alkalomra, egy ülésre tervezett modellel dolgozunk. Gyors, mert másfél - kétórás időintervallum áll a rendelkezésünkre.. Mély, mert a lélek legmélyebb bugyraiból hozunk felszínre felismeréseket. S hatékony, mert ez az időintervallum elég arra, hogy a kliens a felszínre hozott felismeréseit tudatosítsa, s ez őt belső változásra, változtatásra, akár döntéshozatalra sarkallja.
Miben tud leginkább segíteni az ultrarövid terápia?
Nem tudjuk magunkat hajunknál fogva kihúzni a mocsárból, ezért segítségre van szükségünk. A mai rohanó világban ez a módszer hatékony segítséget tud nyújtani azoknak az embereknek, akik nem akarnak évekig pszichoterápiára járni.
Hogyan néz ki ez a másfél-két órás alkalom, hogyan kell elképzelni?
Én segítőként vagyok jelen. Az első lépés a biztonság, a bizalom kiépítése. Ráhangolódok, nyitott szívvel, együttérző befogadó jelenléttel fordulok a klienshez. Itt senki nem akarja őt megváltoztatni, megmondani neki a tutit. Itt önmaga lehet, magának kell felelősséget vállalnia mindazért, ami benne felismerésre kerül. Nincs ítélkezés, tanácsadás, diagnosztizálás, stigmatizálás.
Amikor megkeres valaki és mesélni kezd arról a folyamatról, ami éppen benne zajlik, akkor jön elő belőlem a kereső, mélyre ásó detektív, aki felgöngyölíti azokat a szálakat, amelyek úgy vélem, hogy a kialakult problémához vezettek. Hallgatom őt és visszatükrözöm neki, ami benne zajlik. Amikor felkavarodik a belső iszap és rátapintunk a lényegre, ott általában a kliens egy érzelmi katarzist él át, sírni kezd, s akkor biztosak lehetünk abban, hogy jó az irány, jó úton vagyunk a folyamatban.
A terápia során a kliens kiválaszthatja élete szereplőit, behívunk a térbe olyan embereket, akik az életében fájdalmat okoztak neki és a velük kapcsolatosan negatív érzések még mindig meghatározzák a gondolkodását, viselkedését.
Olyan személyekkel is találkozhat, akik már nem élnek, de velük kapcsolatban még vannak tisztázatlan, el nem simított szálak. Ezek lehetnek szülők, családtagok, de tanárok, tanítók, bárki, aki a kliens életének történetében szerepet játszott. A „fogadó óra" végén megszületik a megbocsátás, az elengedés és a hála.
Tudsz esetleg mondani egy konkrét példát?
"Nem tehetek róla, nem vagyok hibás és nem bántom magam már emiatt."
Miben segít, ha kimondunk olyan dolgokat, melyek régóta nyomasztanak minket?
A lélek gyógyulásához elengedhetetlen, hogy kimondjunk olyan dolgokat, amiket addig nem mertünk vagy nem tudtunk megtenni, hogy feloldjuk a bennünk lévő feszültséget, s a vágyott vigaszt magunkban megtaláljuk.
A lelki vívódások, a nyugtalanság állapotából így el tudunk jutni egy harmonikus, szeretetteli, önmagunkat elfogadó életformához. Jó lenne megtanulni a jelen pillanatában létezni, s nem annyit agyalni az életünkön. Elfogadni és elengedni a múlt fájdalmait nem harcolni velük, ellenük. Tudatosítani, hogy ami volt, elmúlt és nem jön vissza. Mindig van új lehetőségünk a megújulásra, változtatásra.
Te miért épp ezt a módszert választottad?
2017-ben ismerkedtem meg a módszerrel, amit Dr. Buda László orvos, pszichiáter, családterapeuta dolgozott ki. Személyesen tőle tanultam, hálás vagyok neki, mert nekem is sokat segített a magánéletemben, sokat tisztultam és sírtam a tanfolyam folyamán. Úgy éreztem, ez a módszer nekem való, ezt szeretném megtanulni és másoknak is ezáltal segíteni.
TÜNETKERESŐ
Nézd meg, milyen betegségre utalhatnak a tüneteid! Az alkalmazás segítségével megtudhatod, hogy milyen egészségügyi problémára utalhatnak a panaszaid. A tünetkereső eléréséhez kattints IDE!Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.