5+1 fontos kerti munka áprilisra – Ha nyáron gyönyörű kertre vágysz

Április az a tavaszi hónap, amikor a tél nyomai végleg eltűnnek, és a természet végre fellélegzik. Az első napsütötte délutánok, a rügyező fák, az illatokkal teli levegő mind arra csábítanak, hogy kimerészkedjünk a kertbe. De ne csak sétálgass – dolgozz is egy kicsit érte! Mert ha most jól megalapozod, a nyár már csak a betakarításé és az élvezeteké lesz. Akár kis balkonod van, akár veteményeskerted, a következő feladatokat neked is érdemes elvégezned.
Télen lehet, hogy megkopott a gyep, vagy foltok keletkeztek rajta – most van itt az ideje az újravetésnek. Válassz jó minőségű fűmagot, és ha lehet, keverd el komposzttal, majd jól öntözd meg. Ha szereted a biodiverzitást, a lóheremag vetése is jó ötlet – a méhek imádni fogják.
Ami a fűszernövényeket illeti: a koriander, a petrezselyem, a snidling és a kapor már mehetnek is a földbe – akár erkélyládába, akár ágyásba. A bazsalikomot még bent vesd el – ő érzékenyebb a hidegre, de nyáron csodásan burjánzik majd.
Sokan nem is gondolnak rá, de a krumpli az egyik legkönnyebben termeszthető zöldség – ha jól előkészíted. A tapasztalt kertészek úgynevezett „csíráztatással” indítanak: a vetőburgonyát pár hétig világos, hűvös helyen tárolják, hogy apró hajtásokat növesszen. Ezután már mehet is a földbe vagy növényzsákba – egy kis komposzttal és csirketrágya pellettel dúsítva – ezzel megalapozhatod a bőséges termést.
Ahogy megjelennek az első zsenge hajtások, a csigák is előbújnak, és pillanatok alatt képesek letarolni a friss növényeket. Az egyik legegyszerűbb, mégis hatékony megoldás, ha zúzott tojáshéjat szórsz a növények köré – a csigák nem szeretnek átkelni a szúrós, éles felületen. Szintén bevált trükk a sörrel teli csapda: a csigák beleesnek, mivel vonzza őket az illata, bár ez más rovarokat is odacsalhat.
Kis kertekben az egyik leginkább környezetbarát módszer továbbra is a rendszeres kézi összegyűjtés – nem gyors, de hatékony, és semmilyen kemikáliát nem viszel be a kertbe.
Ha már elkezdted a palántázást, például paradicsommal, paprikával vagy uborkával, akkor most jön az úgynevezett „edzés” ideje. Ez azt jelenti, hogy a növényeket fokozatosan szoktatod a szabad levegőhöz, napfényhez és hőingadozáshoz. Először csak félárnyékba tedd őket néhány órára, majd fokozatosan növeld a kint töltött időt.
Fontos: a paradicsomot, uborkát és tököt még ne ültesd ki – ezek érzékenyek a hidegre. A hónap vége előtt ne kockáztass, főleg, ha éjszakai lehűlés is várható.
Ha nem szeretnéd minden héten lenyírni a teljes pázsitot (és a méheket is segítenéd), próbáld ki ezt a trükköt: nyírj keskeny ösvényeket a fűbe, a többit pedig hagyd szabadon virágozni. A lóhere, a százszorszép és más vadvirágok vonzzák a beporzókat, és csodásan festenek a zöld fűben.
Már áprilisban elvetheted vagy előnevelheted azokat az egynyári virágokat, amelyek májustól októberig virágoznak. Büdöske, porcsinrózsa, petúnia, verbéna, napvirág – csak néhány a klasszikusok közül, amelyek egy kis gondoskodásért cserébe szinte egész nyáron ontják a színeket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.